JONG IN OOST-SOUBURG 'Benieuwd of ik op hem lijk' 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Jaap Verschuren (18) uit Oost-Souburg. „Autistisch gerelateerde activitei ten. Zoals een evenement speciaal voor autisten, met niet te veel her rie en geen lichtflitsen. Voorlopig heb ik zulke activiteiten nergens in de buurt kunnen vinden." ,,In de derde klas van de middel bare school kreeg ik te horen dat ik autisme had. De eerste twee schooljaren was ik vaak druk en kon ik me nooit goed concentre ren, niemand begreep waarom. Als ik het nu aan mensen vertel, be grijpt ook lang niet iedereen mijn situatie. Alles moet voor mij met een duidelijk zijn en vaste patro nen hebben. Een supermarkt is bijvoorbeeld al snel te druk. Of het is onduidelijk waar een product staat in de winkel. Daarom doe ik liever geen boodschappen." ,,Meer uitleg op scholen. Autisme blijft in Zeeland onderbelicht en ik ben ongetwijfeld niet de enige die hiermee te maken heeft. Het is altijd een wens van mij geweest autisme-expert te worden, wie weet dat ik ooit zelf nog eens voor lichting ga geven op scholen. Wat meer expertise in Zeeland kan so wieso geen kwaad, een goede be geleider vinden is hier een grote uitdaging." ,,Ik heb er lang over gedaan om ge- schikte begeleiding te vinden. Er zijn veel 'deskundigen' die zeggen alles te snappen van autisme, maar in de praktijk valt dat vies tegen. Met iemand die mij op school ook al begeleidde heb ik wel een goede klik. Zij is speciaal op 'cursus ge weest' bij mijn moeder." ,,Ik werk vier dagen per week bij een dagbesteding in Middelburg, Grand Café Willem. Daar ben ik actief als kok. Het is fijn dat om er mensen te ontmoeten die het zelfde zijn als ik." ,,Dan ben ik vooral thuis te vin- den, omdat alles buiten de deur niet ingericht is op autisten. Hoe mooi zou het zijn als er wekelijks in een café of buurthuis één of twee uurtjes zouden worden inge richt speciaal voor mensen met autisme? Geen knipperende lich ten, geen harde muziek, niet te veel mensen. Voor bejaarden wor den wel speciale bijeenkomsten georganiseerd, waarom ook niet voor autisten?" ,,Soms om te winkelen. Ik heb al tweeënhalf jaar een relatie. Mijn vriendin en ik kennen elkaar van de middelbare school. We gaan wel eens samen shoppen in de stad." ,,Mijn grootste hobby is tevens mijn werk: koken. Mijn oom is kok en in de brugklas was mijn kook- docent gecharmeerd van mijn kookkunsten. Sindsdien ben ik steeds vaker in de keuken te vin den. Het liefst maak ik chocolade desserts, daar zit veel uitdaging in." ,,Mijn andere hobby is online bezig zijn. Ik ben een forum ge start over autisme, waarop ik uit leg geef over dit onderwerp." *5* S) Lezers helpen lezers Soms is een lezer op zoek naar een voorwerp, omdat het bij een verza meling hoort of simpelweg mooi is. Soms is het zo dat er een diepe ge schiedenis aan ten grondslag ligt. Dit laatste is zeker het geval bij Fred Schonis uit Arnhem. Al geruime tijd is hij op zoek naar een foto van zijn in 1924 overleden grootvader Waltherus. ,,Ik ben zelf geboren in 1943, dus ik heb mijn grootvader nooit ge kend. Wel heb ik prachtige en span nende verhalen over hem gehoord en me verdiept in onze familiege schiedenis. Van mijn oma heb ik twee jaar geleden een foto weten te vinden, maar van Waltherus heb ik nog steeds niets kunnen bemachti gen. Ik heb de oproep in de PZC ge plaatst, omdat mijn opa in de Gist- straat in Middelburg een schoenen- zaak had en daar ook is overleden. Mijn opa is geboren in Loon op Zand, maar in 1900 naar Middel burg verhuisd." Op de oproep kwam een reactie van de vrouw van Jan Schonis, een achterkleinzoon van Waltherus ('achterneef van mij'). Ondanks verwoede zoekpogingen kon ze he laas geen foto van hem vinden. ,Daarnaast heb ik zelf contact opge nomen met een andere achterneef, Hans Schonis, die een orthopedi sche schoenenwinkel heeft in Mid delburg. Ook hij heeft veel moeite gedaan, maar helaas niets gevon den. Toch blijf ik de moed erin hou den, want Waltherus kreeg liefst negen kinderen. Er moet toch er gens iets te vinden zijn." Fred Schonis: ,,Ik ben zo be nieuwd of ik op hem lijk. De verha len die ik over hem gehoord heb, fascineren me. Zo had hij op zijn twintigste al een eigen leerlooierij en later een schoenfabriek in Bra bant. Waarom hij precies naar Mid- delburg is verhuisd, durf ik niet te zeggen. Hij heeft er alleszins zijn sporen nagelaten met de schoenen winkel die hij er bestierde. Nu maar hopen dat hij ook nog een spoor heeft nagelaten in de vorm van een foto." woensdag 28 oktober 2020 Jaap Verschuren Oost-Souburg Geboren: 23 augustus 2002 Woont met: vader en moeder in Oost-Souburg Huisdieren: een baardagaam, een reptiel, hond, cavia's en ko nijnen van zijn moeder School: afgeronde vmbo op CSW Hobby's: koken en internetten Bijbaantje: tot aan de dagbe steding deed hij een kranten wijk Verliefd: ja, al 2,5 jaar een relatie 'Wat meer expertise in Zeeland over autisme kan geen kwaad' Hans Puik Wat mis je in Zeeland? Heb jij zelf autisme? Hoe zou er meer acceptatie en duidelijkheid moeten komen met betrekking tot autisme? Is jou dat wel gelukt? Hoe vul je je dagen? Wat doe je in je vrije tijd? Jaap Verschuren (18): „Mijn grootste hobby is tevens mijn werk: koken." foto lex de meester Ben je toch wel eens in de stad te vinden? En wat zijn je hobby's binnens huis? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Fred Schonis zocht een foto van zijn grootvader, die een schoenenzaak had in Middelburg. Bas Dingenouts Fred Schonis met een foto van zijn oma. Van zijn groot vader is nog geen foto op gedoken. FOTO GERARD BURGERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41