Een pestlijder die herrees 8 ZEELAND Zanger doet mee op nieuw werk Vlaamse metalband akoestisch luisterliedje. Ook de Antwerpse muzikante Slongs (Charissa Parassiadis), bekend in de Vlaamse rap- en hiphopscene, zingt mee op de track. In december Mensen denken vaak: die metalmannen beuken en roepen maar wat verschijnt er een bijbehorende vi deoclip. Powerstroke bestaat inmiddels bijna veertien jaar en heeft bewe zen dat hun muziek niet in een hokje past. ,,Het is een combi van alles wat hard is." Met af en toe een uitstapje naar een ander genre. The Path Against All Others is de zesde plaat, waar meer artiesten aan mee werken. Tim Eiermann is nog een opvallende, hij scoorde in de jaren 90 met Liquido een monsterhit met het nummer Narcotic. Link met Zeeuws- Vlaanderen De band heeft een duidelijke link met Zeeuws-Vlaanderen. ,,Tot vo rig jaar zaten er drie Zeeuwen in de band", vertelt Maarten. Nu nog eentje: drummer Niels Matthijs komt uit Terneuzen. De cover van het album is van Zeeuws-Vlaamse makelij, kunstenares Michelle Die- leman ontwierp die. The Path Against All Others verschijnt 30 ok tober in de Benelux en vanaf half december wereldwijd. SPOREN IN DE DELTA Stadsklooster Simpelhuys aan de Simpelhuisstraat in Mid delburg herinnert met zijn naam en zijn locatie aan de Celle- broers. Deze lekenbroeders vestig den zich hier in de jaren na 1471 en vervulden al snel belangrijke func ties. Ze hielden een herberg bij hun klooster, zamelden brood in, ver- zorgden zieken, krankzinnigen en pestlijders. Ook deden ze dienst op het stadhuis en werden ingezet bij het blussen van branden. Hun mis schien belangrijkste taak was het begraven van de doden. Nadat Willem van Oranje Mid delburg innam (1574), werden ze getransformeerd tot een protes tantse corporatie van ziekenbroe ders. Ze verhuisden in 1610/1611 naar het gebied van het Bagijnhof en hielden het daar vol tot 1903. Hun voormalige klooster fun geerde twee eeuwen als 'simpel huys', waar krankzinnigen maar bijvoorbeeld ook epileptici onder dak kregen en verzorging genoten. De kapel deed tot 1922 dienst als kerk voor de Engelse gemeente. De Waalse gemeente vestigde zich hier na de verwoesting van hun kerk in de Sint-Pieterstraat door de oorlogsbrand op 17 mei 1940. De mooiste anekdote over de Middelburgse Cellebroeders dan ken we aan hun uitvaarttaken. In 1545 woedde één van de oorlogen tussen onze keizer Karel V en Frankrijk. Een Frans schip belaagde een schip uit Zierikzee. Dat liep verkeerd af en de Fransen werden gevangen genomen. Sommigen werden ter dood veroordeeld. Ter wijl ze wachtten op de voltrekking van hun vonnis, brak onder hen de pest uit. Dit verhevigde het verlan gen om hun familie in Frankrijk te berichten over hun heikele lot. Een list werd verzonnen. Eén van de Fransen zou zich dood houden en moest ontsnappen vóór zijn kist in het graf zou zakken. De Cellebroers lieten het kisten van deze besmette 'dode' graag over aan de andere Fransen, maar droegen de kist wel zelf naar het kerkhof. Daar aange- komen, wierp de zogenaamde pestlijder het deksel van de kist en rees met het nodige misbaar om hoog. De Cellebroers schrokken hevig, 'meijnende dat die doode verresen waren'. Ze lichtten hun habijt en maakten dat ze wegkwa men. Deze overlevering werd in juni 1928 opgehaald in de Vlissing- sche Courant. Auteur B.J. de Meij meende op grond hiervan dat de Middelburgse Cellebroers 'niet tot de overmoedigsten behoorden'. Een overhaast oordeel. Als je het soms risicovolle takenpakket van de broeders in overweging neemt, past maar één oordeel: die Celle- broers uit Middelburg waren mis schien eenvoudige lieden, maar watjes waren ze zeker niet. enkel genre uit de weg. ,,Mensen denken vaak: die metalmannen beuken en roepen maar wat." Niets is minder waar, vertelt hij. ,,Van harde nummers kun je ook pop songs maken." Voor Until The Fat Lady Sings had hij een gestripte ver sie met piano in gedachten, voor het nieuwe album. „Ik vroeg Stef en die zei meteen ja." Stef Bos in het Engels Maarten woont in Zelzate en Stef woont in de buurt. De twee muzi kanten staan regelmatig samen aan de schoolpoort. „Onze kindjes zit ten bij elkaar in de klas." Eenmaal in de studio nam Stef ook de ac cordeon en zang voor zijn rekening. „Hij zingt voor het eerst in het Engels, een primeur." Het harde gitaarnum mer is ver anderd in een Stef Bos (foto rechts) is veelvuldig op televisie te zien, vanwege zijn deelname aan het programma Beste Zangers. Met Powerstroke laat de Nederlandstalige zanger weer een andere kant van zichzelf zien. De samenwerking tussen Stef Bos en de metalband lijkt op het eerste ge zicht misschien niet logisch, maar wie de remake van Until The Fat Lady Sings heeft gehoord, denkt daar anders over. Popsong Het oorspronkelijke nummer van Powerstroke dateert van 2014 en zit vol snoeiharde gi- taarriffs. Gitarist en Powerstroke- oprichter Maarten Geeraerts vindt het een creatieve uitdaging om oude nummers van de band zo nu en dan te 'ontleden' en in een nieuw jasje te steken. Hij gaat geen woensdag 28 oktober 2020 De band Powerstroke brengt een nieuw album uit, met verrassende samenwerkingen. foto powerstroke -Maarten Geeraerts, gitarist Voormalig Cellebroerskloos- ter (H/Y). Stadsplattegrond C. Goliath, 1657. Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers De (Zeeuws-)Vlaamse metal band Powerstroke lanceert het album The Path Against All Others waar verschillende grote artiesten aan meewerken. Onder wie een zanger die je niet verwacht bij een metalband: Stef Bos. Sophie Stockman Zelzate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40