Treinen vereeuwigd in chocolade 4 Verschil van inzicht over benoeming en salaris directeur aan-z in Terneuzen De directe aanleiding is een ver schil van inzicht met haar collega's in het college van B en W over de vaste benoeming en salariëring van de directeur van welzijnsinstelling aan-z. Het college wilde, op Stoker na, een open sollicitatieprocedure voor de functie en een lager salaris niveau. Het bestuur van aan-z, dat zelfstandig is, besloot onder leiding van Stoker de huidige directeur toch te benoemen met een hoger salaris. Aan-z voert zorg- en wel- zijnstaken voor Terneuzen uit. 'Geen draagvlak binnen het college' Stoker laat in een door de gemeente uitgegeven verklaring weten 'dat het verschil van inzicht niet op te lossen was na uitvoerig overleg binnen het college'. Ze zegt te be treuren dat 'de opvattingen zo ver uiteenliepen dat de situatie niet langer werkbaar bleek' en dat 'er geen draagvlak was binnen het col lege om mijn functie als wethouder voort te zetten'. Het vertrek van Stoker komt on verwacht, maar toch ook weer niet. In de Terneuzense gemeenteraad ontstond begin oktober al commo- tie over de aanstelling van de direc teur van aan-z. Zeven oppositiepar tijen noemden de inschaling in schaal 15 van de cao sociaal werk (maximaal 10.366 euro bruto per maand) ongepast, gezien de om vang van aan-z (ruim 65 voltijdse banen) en de bezuinigingen op zorgtaken waarvoor Terneuzen staat. In een spagaat Het punt is dat aan-z weliswaar grotendeels door de gemeente Ter- neuzen wordt gesubsidieerd, maar een zelfstandige organisatie is waarin naast Terneuzen ook nog vier Vlaamse grensgemeenten deelnemen. Het bestuur van aan-z, waarin naast Stoker drie Terneu- zense raadsleden en vier Vlaamse gemeentebe stuurders zitten, heeft in principe een ei gen be- slissings- bevoegd heid. Stoker onthield zich De opvattingen liepen zo ver uiteen dat de situatie niet langer werkbaar bleek -Paula Stoker, wethouder overigens in de bestuursvergade ring over de vaste benoeming en sa lariëring van de directeur van stem ming, maar trok het voorstel ook niet in. De directeur, André van der Windt, is nog onder oud-wethou der Cees Liefting (PvdA) eind 2017, begin 2018 als tijdelijke kracht bin nengehaald om orde op zaken te stellen bij aan-z en een ingrijpende reorganisatie door te voeren. Zijn herbenoeming zou een waarborg zijn voor de continuïteit. Stoker zat als wethouder van Ter- neuzen én als voorzitter van aan-z in een spagaat, zoals fractievoorzit ter Jos Verdurmen van haar partij TOP/Gemeentebelangen het ver woordt. Hij laat weten haar vertrek 'zeer te betreuren' en spreekt van een persoonlijk drama. De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen (NMBS) bestaat honderd jaar en vertoont daarom al het hele jaar exposities in museum Train World in het station van Schaarbeek. ,,België is het land van de chocolade, een expositie met chocolade treinen leek hen wel leuk. Daarom heeft de NMBS ons benaderd", vertelt Kevin. De maat schappij was bij de Aardenburger aan het juiste adres. Naast het ma ken van ijssculpturen is chocolade zijn grote passie. Hij bezocht ooit de cacaovelden in Ecuador, doet met zijn chocolade-ontwerpen mee aan wedstrijden en maakte zelfs het Brusselse Atomium van chocolade. ,,Toen ik net kon praten, wist ik al dat ik bakker wilde worden." Immens project Met zijn kompanen Peter Teerlinck en Bart Steegmans ging hij aan de slag. Een T12-trein, de Thalys, de Trans Europ Express, diverse trein- types vereeuwigden ze in choco lade. De mannen gebruikten alleen pure chocolade met 56 procent ca cao. ,,Het was een immens proj ect", kijkt Kevin terug. ,,We hebben er acht maanden lang aan gewerkt. En we deden alles in onze vrije tijd omdat we allemaal fulltime wer ken. Drie, vier avonden in de week en iedere zaterdag van 6.00 uur 's ochtends tot 21.00 uur 's avonds. Kevin is het meest fier op de T12. ,,Die was niet op een achtermiddag klaar, daar zit twee, drie weken werk en 160 kilo chocolade in." De Aardenburger tekent zijn ontwer pen altijd eerst uit op papier en maakt zijn vormen uit karton. De chocolade verwarmt hij naar veer tig graden, vervolgens strijkt hij het uit tot het een centimeter dik is en snijdt hij de vorm uit. ,,Het is echt precisiewerk, maar weinig figuren zijn van de eerste keer goed. Meestal moet het twee keer op nieuw." De expositie Choco Loco is tot en met 21 februari 2021 te zien. Het was een hels karwei de 23 sculpturen netjes naar Schaarbeek, bij Brussel, te brengen. ,,In de bestelbusjes heb ben we isolatiepanelen gelegd en We hebben er acht maanden lang aan gewerkt het werk mocht niet verschuiven. Met 70 kilometer per uur op de snelweg zijn we naar Schaarbeek gereden. Er is veel naar ons getoe terd, maar dat maakte niet veel uit. We zijn echt heel trots op wat we gemaakt hebben." Wat er na afloop van de expositie met de sculpturen gebeurt, weet Kevin niet. ,,De NMBS heeft ze van ons gekocht, dus we hebben daar niets over te zeggen. Opeten? Dat zou zonde zijn." woensdag 28 oktober 2020 GO Wethouder Stoker stapt op Wethouder Paula Stoker (TOP/Gemeentebelangen) van de gemeente Terneuzen heeft gisteren haar functie neerge legd. Ze was sinds 2018 wethou der. Harmen van der Werf Terneuzen 1500 kilo chocolade, 50 kilo ca caoboter en 10 kilo cacaopoe der. Je hebt nogal wat nodig als je 23 sculpturen van chocolade wilt maken. Patissier Kevin van Gaelen (27) uit Aardenburg ge bruikte het voor de expositie Choco Loco van de Belgische spoorwegen. Bob Maes Aardenburg -Kevin van Gaelen, patissier Patissier Kevin van Gaelen bij een van de chocoladetreinen, de Trans Europ Express. foto anne hana De T12-trein foto kevin van gaelen De Thalys foto kevin van gaelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36