Annelous kitesurft voor ALS Minder verkeer door corona, toltarieven stijgen mogelijk Stef Bos zingt op album Vlaamse metalband Zeeuwse Boekenprijs Tiffany Schriemer I BROUWERSDAM Annelous Lammerts vertrok gisteren nog voor zonsopkomst en kwam pas ver in de middag het wateraf. Tussendoor legde de 26-jarige kitesurfster. uit Schuddebeurs liefst 200 kilometer af op de ruwe Noordzee. Ze deed dat om geld op te halen, voor de strijd tegen de dodelijke.spierziekte ALS. „Sporten is mijn leven, ik kan altijd het water op. Maar dat is dus niet iedereen gegeven", vertelde ze. Lammerts heeft inmiddels al 3000 euro opgehaald. ZEELAND 11- WST-directeur Harald Schoenma kers denkt nog niet aan tariefsver hogingen. ,,Maar als 2021 hetzelfde beeld laat zien, zullen de tarieven in 2022 omhoog moeten. Dat is on vermijdelijk." In 2019 piekte het aantal tunnel passages op werkdagen naar ge middeld 25.000 tot 26.000. De groei maakte het mogelijk het ta rief voor t-tag gebruikers met in gang van 2020 te verlagen van 3,80 naar 3,00 euro per passage. De pan- demie gooit roet in het eten. Tij dens de lockdown dit voorjaar zakte het aantal passages in de eer ste weken naar 15.000 per dag. Vrachtverkeer Toen de coronamaatregelen wer den versoepeld, nam meteen het gebruik toe. De NV Westerschel- detunnel beleefde in juli een erg goede maand. ,,We kwamen aan 23.000 tot 24.000 passages per dag. Dat is 95 procent van het dagge middelde in 2019. De opleving was vooral te danken aan het toerisme en het feit dat vrachtverkeer rede lijk op peil is gebleven. Dat laatste geldt nog steeds." In augustus liep het gebruik te rug. Schoenmakers wijt dat aan het feit dat Antwerpen een rood ge bied werd en Zeeland door Vlaan deren de code oranje werd opge plakt. Ook de hittegolf temperde het aantal passages. De nieuwe ka binetsmaatregelen om het virus in te dammen eisen nu verder hun tol. Veel mensen werken thuis. Dat is terug te zien in de daggemiddel den, die tussen 19.000 en 20.000 schommelen. Financieel is het een aderlating. De inkomsten lopen 10 tot 12 pro cent terug. Dat vrachtwagens vijf keer het tarief van een personen- Als in 2021 niets verandert, zullen de tarieven omhoog moeten auto betalen, dempt het verlies enigszins, zegt Schoenmakers. Wat betekent dat voor de tarieven? ,,We denken nog niet meteen aan tariefsverhogingen. We zien 2021 als een overgangsjaar. Als er dan niets verandert, zullen de tarieven omhoog moeten. Dat is onvermij delijk." De locatiegegevens die Google bijhoudt bevestigen dat het woon-werkverkeer fors is afgeno men sinds de aanscherping van de maatregelen. In Zeeland werd vo rige week 35 procent minder woon-werkverkeer geregistreerd dan in januari, toen het coronavi rus nog ver weg was. In de weken vóór de semi-lockdown ging het nog om ongeveer 20 procent min der. Openbaar vervoer De data van Google laten ook zien dat gelegenheden zoals restau rants, cafés, winkelcentra, thema parken, museums, bibliotheken en bioscopen minder worden bezocht (in totaal een afname van 15 pro cent). Ook in het openbaar vervoer is het een stuk rustiger (41 procent minder dan in januari). In parken en andere openbare recreatieter reinen is het bijna twee keer zo druk als begin dit jaar. En de winnaar is.... De Slag om de Schelde gaat zaterdag urenlang op een stoel staan 200 km - sis 1 - Kijk op de site bij /video Annelous Lammerts kitesurft voor ALS 9RNH SSffl woensdag 28 oktober 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 Het is veel stiller in de Westerscheldetunnel Het gebruik van de Wester scheldetunnel (WST) is door de nieuwe coronamaatregelen flink gedaald. Veel vaste gebrui kers werken thuis. Het gemid delde aantal passages ligt daar door nu op 19.000 tot 20.000 per dag. Dat zijn er 5000 tot 6000 minder dan in de pre-co- ronatijd. Frank Balkenende en Rolf Bosboom Borssele - Harald Schoenmakers, WST ZEELAND10 ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33