Belster claimt affaire met mij te hebben 21 Waarvan akte 'In eigen beheer houden' Kleverlaan uit. ,,Je kunt hier online een le ning aanvragen voor een korte termijn en een klein bedrag.'' De aanvrager kan alles digitaal aanleveren, waarbij je snel een fi nancieringsaanbod krijgt. ,,Als ondernemer is het wel belangrijk om te kijken naar de rente en andere voorwaarden die de finan cier stelt. Sommige kredietverstrekkers wil len bijvoorbeeld dat je persoonlijk borg staat. Het is de vraag of je dat wilt en kunt.'' 3. Microfinanciering Lenen met coaching Een andere optie voor kleine starters is mi crofinanciering. ,,Voor een relatief klein be drag kun je aankloppen bij Qredits, een pri vate en onafhankelijke kredietverstrekker voor ondernemers tot 250.000 euro. Het verschil met direct lenders is dat deze kre dietverstrekker aanvragen persoonlijk af handelt en ook coaching biedt voor onder nemers'', zegt Kleverlaan. „Qredits speelt in op het verdwijnen van de lokale banken en het persoonlijke contact.'' 4. Blokchain Financier je idee met cryptomunten Relatief nieuw en nu nog vooral toeganke lijk voor 'nerds' is het financieren van je idee met behulp van cryptomunten. Heel kort komt het erop neer dat de handel in coins (munten) is gebaseerd op een onaf hankelijk systeem: blockchain. Alle deelne mers beheren het systeem gezamenlijk, te gelijkertijd is niemand eigenaar. ,,Dat betekent dus dat munten kunnen worden overgemaakt van de ene rekening naar de andere zonder dat daar een bank aan te pas komt'', zegt Kleverlaan. Inves teerders krijgen een aandeel in het bedrijf, een toekomstig product of rente. Deze vorm van financiering wordt nog vooral gebruikt door internetbedrijven. Kleverlaan: ,,Het is nog gebruiksonvriende- lijk. Je kunt bijvoorbeeld nog niet aan je schoonmoeder vragen om geld over te ma ken voor je bedrijf.'' Maar in de toekomst kan cryptofinanciering wellicht een inte ressant alternatief bieden, denkt hij. 5. Lening in intieme kring Klop bijje familie aan Ook populair is een lening afsluiten bij fa milie. ,,Omdat dat vaak onderhands gebeurt is daar weinig onderzoek naar gedaan'', zegt Kleverlaan. ,,Maar als je mensen om je heen vraagt hoe zij hun bedrijf hebben gefinan cierd, is er altijd wel één waarbij een neef of nicht geholpen heeft. Zeker als het gaat om bedragen van enkele tienduizenden eu ro's.'' Maar ook hier kleven nadelen aan, waarschuwt Kleverlaan. ,,Denk goed na. Stel dat het mis gaat: wordt de kerst dan nog wel gezellig?'' En ook belangrijk: leg de af spraken die je maakt goed vast. BOEK n de auto, met mijn assistente op de weg terug van een executieveiling, belt mijn vrouw. Zoals gebruikelijk staat mijn telefoon op de speaker. Ze is, vertelt ze, zojuist gebeld door een dame die haar meedeelde dat ze een affaire met mij heeft. Ik zie mijn assistente van kleur verschieten. ,,Zal ik even uitstappen?'', vraagt ze schichtig. Maar van mij mag ze blijven zitten, want als trouw echtge noot en huisvader ben ik me van geen affaire bewust. Volgens de belster hebben zij en ik regelmatig seks in een hotel. Mijn vrouw, een nuchter type, vraagt om bewijs: ,,Heeft mijn man een tatoeage?'' Nee, zegt de belster. Dan weet mijn echtgenote dat ze de kluit belazert. Want ik draag, verborgen op mijn lichaam, inderdaad een souvenir uit mijn stu dententijd. ,,Goh'', zegt mijn jonge assistente met glinsterogen. ,,Een tattoo: dat had ik nou nooit van jou verwacht.'' Gedrieën barsten we in lachen uit. Via het niet afgeschermde telefoon nummer - hoe onnozel kun je zijn? - ontdek ik na wat speurwerk dat de belster de vriendin is van een man die, zacht gezegd, niet blij is met mij. Hij valt mij al langere tijd lastig en heeft daar kennelijk nu ook zijn vriendin voor inge schakeld. Mijn vrouw en ik halen er onze schouders over op: het waait wel weer over. Ik begrijp zijn frustratie wel. Op verzoek van de bank heb ik zijn huis geveild, nadat hij bijna een jaar lang zijn hypotheek niet meer afloste en elke poging tot bemiddeling afwees. Hij kan het zichzelf verwijten, maar geeft mij de schuld. Sindsdien duikt hij geregeld op. Bij executie veilingen staart hij me van achter uit de zaal voortdu rend strak aan. Soms rijdt hij langs mijn kantoor en één keer staat hij op een donkere herfstavond op de hoek van de straat als ik mijn kantoor verlaat. Het is vervelend, maar ik ben niet bang uitgevallen en ooit zal hij er wel genoeg van krijgen. Maar een paar weken na het telefoontje over schrijdt hij een grens: hij staat te posten tegenover mijn huis. Daarmee vormt hij een bedreiging voor mijn gezin en dat kan ik niet over mijn kant laten gaan. Ik bel de politie die hem oppakt en een indringend gesprek met hem voert. Kennelijk maakt dat indruk, want ik zie hem daarna niet meer. Helaas ben ik niet de enige notaris die te maken heeft met intimidatie en bedreiging. Uit recent onderzoek van de Koninklijke Notariële Beroeps organisatie (KNB) blijkt dat 47 procent (in 2016 42 procent) van de (kandidaat)notarissen is bedreigd of geïntimideerd. Scheldpartijen, bedreigingen op sociale media en zelfs fysiek geweld (7,5 procent): notarissen krijgen er in toenemende mate mee te maken. Ook het mooie notarisberoep kent helaas soms mindere kanten. Het blijkt de vriendin te zijn van een man die niet blij is met mij woensdag 28 oktober 2020 GO zonder bank Bloemist en meesterbinder Ben Clevers wil zijn eerste boek graag in eigen beheer houden. foto koen verheijden Bloemist en mees terbinder Ben Cle vers (62) heeft voor het platform Crowd- aboutnow gekozen om het geld voor zijn eerste boek (30.000 euro) bij elkaar te krijgen. ,,Ik had de drukkosten in eerste instantie al rond, maar door de coro nacrisis haakte de financier af'', zegt hij. Het boek dat Cle vers wil uitgeven gaat over bladeren, verwerkt in de meest bijzondere en kunst zinnige vormen en constructies. ,,Het blad is de basis van veel arrangementen die wij maken. Blade ren hebben zo veel kleuren en vormen.'' Het boek wordt ge drukt op bijzonder papier met reliëf. „Alsof het van de pagina's af komt.'' Inmiddels heeft Cle- vers iets meer dan een kwart van het benodigde bedrag bijeen. De financiers krijgen het boek (95 euro) of een speciale uitgave in een box (130 euro). De bloemist heeft nooit overwogen om aan te kloppen bij een uitgever. ,,Ik wil de foto's in eigen be heer houden. Want het plan is om de foto's ook te laten verwerken op een colbertje, schoenen, exclusief behang en interieurfoto's.'' Clevers hoopt in november de druk kosten binnen te hebben. ,,Dan wordt het boek eind dit jaar gedrukt en in januari uitgedeeld." Lukt het hem niet om zijn streefbedrag op te halen, dan stort het crowdfundplatform de bedragen weer terug naar de reke ning van de inves teerders. „Maar dat hoop ik natuurlijk niet.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21