ELD OED Mooie foto's maken met je smartphone 8 Vijf alternatieven om geld te lenen 20 GOEIE KOOP (vanaf €930) (vanaf €1070) Stel, je hebt een lumineus idee voor een product dat je graag op de markt wilt brengen, maar je vangt bot als je bij de bank voor een krediet aanklopt. Hoe vind je dan een alternatieve financiering? OnePlus 8 Pro (vanaf €820) Samsung Galaxy Note 20 Ultra Oppo Find X2 Pro Een fles die bijhoudt hoeveel je op een dag drinkt. Klikbare schoen- neuzen zodat kinderschoenen minder snel slijten. Innovatieve ideeën genoeg, maar vind maar eens een bank die daar geld in wil steken. Steeds meer startende ondernemers fi nancieren hun bedrijf zonder dat daar een bank aan te pas komt. Ruim een op de vijf bedrijven maakte vorig jaar gebruik van een alternatief, blijkt uit onderzoek van de Stichting MKB Financiering. De verwach ting is dat dit in 2023 ongeveer de helft is. ,,Banken sluiten lokale kantoren, daar door hebben zij minder contacten met on dernemers", verklaart Ronald Kleverlaan, voorzitter van Stichting MKB Financiering, die trend. ,,En door strengere regels voor banken vanuit de EU zijn de dossierkosten per klant erg hoog. Een kleine ondernemer financieren is daardoor niet snel rendabel.'' Kleine en middelgrote ondernemers wis ten vorig jaar een bedrag van 2,7 miljard euro aan financieringen bij elkaar te krijgen buiten de banken om, een stijging van 26 procent ten opzichte van 2018. Vooral on dernemers die niet meer dan 250.000 euro nodig hebben, maken hier gebruik van. Vijf alternatieve financieringen op een rij. 1. Crowdfunding Haal geld op bij de massa Crowdfunding heeft in de afgelopen vijf jaar een enorme vlucht genomen. Werd in 2014 nog 63 miljoen euro ingezameld op verschillende platformen, in 2019 was dat volgens crowdfundingcijfers.nl bijna zeven keer zoveel: 424 miljoen euro. Het overgrote deel daarvan, 387 miljoen, ging naar onder nemingen. Gemiddeld haalden zij 148.000 euro op. Bijna altijd gaat het om een lening. „Crowdfunding is eigenlijk één grote marketingcampagne waarbinnen je ook geld ophaalt'', zegt Kleverlaan. ,,Je moet het zelf aanjagen en jezelf bekendmaken bij fi nanciers.'' Een voordeel daarvan is dat het tegelijkertijd ook een soort marktonder zoek is. ,,Je kunt testen of mensen interesse hebben in je product of dienst.'' De Kamer van Koophandel heeft voor on dernemers een stappenplan opgesteld hoe Crowdfunding kun je ook gebruiken voor het vinden van geld voor een woning uitbouw of nieuwe auto zij het beste te werk kunnen gaan. Crowd- funden begint met het opstellen van een ondernemingsplan. Dat vormt de basis van jouw campagne en hierin staat hoeveel je nodig hebt. Het bepalen van de vergoeding voor de investeerders (bijvoorbeeld rente of in natura) en het uitkiezen van een crowd- fundplatform zijn eveneens belangrijk. In de eerste helft van dit jaar werd voor het eerst minder geld opgehaald met crowdfunding, signaleert crowdfundingcij- fers.nl. Het gefinancierde budget daalde met 12 procent ten opzichte van 2019. Oor zaak is de coronacrisis. ,,We zien wel dat crowdfunding langzaam weer toeneemt naar het niveau van vorig jaar'', zegt Klever laan. Crowdfunding is trouwens niet alleen geschikt voor ondernemers. In de eerste helft van 2020 gebruikten 854 particulieren het ook voor zaken als een woninguitbouw of de aanschaf van een auto. Gemiddeld haalden zij 7000 euro op. 2. Direct lenders Regel het online Als je een lening wilt afsluiten voor het bouwen van je eerste prototype of de aan schaf van een bestelbus zijn er ook andere geldverstrekkers dan de bank. Stichting MKB Financiering heeft onderzocht dat de grootste direct lenders vorig jaar gezamenlijk 242 miljoen euro uitleenden aan onderne mers, 40 procent meer dan in 2018. Deze direct lenders zijn kredietverstrek kers die eigenlijk net zo werken als een bank, alleen doen zij alles online, legt woensdag 28 oktober 2020 &E GO Spiegelreflexcamera's blijven voorlopig wel op de markt. Maar het gros van de Neder landers fotografeert vooral met de smartphone. Die heb je immers altijd bij je en hangt niet gewichtig te bungelen op je buik. De ingebouwde ca mera's zijn inmiddels van prima kwaliteit. Sterker nog, de technologi sche ontwikkeling daarvan blijft snel gaan. Sowieso wor den smartphones over de hele lijn ook beter. Wij selecteerden drie smart- phones waarmee je kwalita tief de mooiste foto's kunt maken. Al is een dosis talent natuurlijk ook belangrijk. 1 C Never DJ Settle O Foto's primaire OTelecamera camera heb- vergroot min- ben volle der dan de kleurweergave andere twee en veel dyna- toestellen. miek. O Camera-app O Fraaie macro- heeft net wat foto's. minder func- O Speciale kleu- ties. rencamera om blitse filters over het beeld te gooien. O Door de laser- focus verloopt zoals 8K- video. de autofocus veel sneller O Grootste dan bij de camerabobbel S20 Ultra. aan de achter- O Ultragroot- kant. hoekcamera O Macrofoto's zet erg veel zijn niet zo tegelijk op de goed als bij de foto. andere twee. O Uitgebreide videofuncties, - V O Nachtmodus werkt goed voor het maken van heldere foto's bij weinig licht. O Telelens heeft vijf keer opti sche vergro ting, je kunt dus verder 'in zoomen' zon der pixelbrij. O Schiet goede macrofoto's. O Ultragroot- hoekcamera zet minder tegelijk op de foto dan de andere twee toestellen. O Duurste toe stel van de drie. Geld ophalen MARJOLEIN KOOYMAN Meer informatie op Hardware.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20