Marjan Berk NIEUWS 17 FvD schiet kabinet onverwacht te hulp Dierbaar Kalenberg, heerlijke Weerribben, 52 jaar van mijn leven, onvergetelijk OPPERRECHTER BENOEMING Na 52 jaar vertrok ik uit Kalenberg. Alle kinderen en aanhang kwamen helpen, en de trouwe verhui zers, die ik al vanaf 1960 heb le ren kennen, kwamen ook. RTV Oost stuurde een cameraploeg, want mijn leeftijd inspireert re dacties tot het stellen van vragen over die hoge leeftijd, die ik ge willig beantwoord. Ook de EO wilde weleens horen en zien hoe ik na 52 jaar afscheid nam van vooral mijn piano. De tweede ploeg had ter verho ging van de impact van de op name ook een drone bij zich, een speeltje waar vooral cameraman nen dol op zijn. Ik ben alleen bang dat ze in mijn haar zullen vliegen, maar van dit soort onge vallen is tot nu toe nog niets be kend. Ik had mij enige tijd voor dit verhuisgeweld emotioneel tot de tanden gewapend door bij voorbeeld de dingen te lezen die Socrates zei om niet te huilen toen hij was veroordeeld tot het drinken van de gifbeker. Hij was daardoor in staat zijn lot dapper te doorstaan. Het zorgde ervoor dat ik tijdens het loslaten van de 52 jaren Kalenberg en het heer lijke huis niet steeds in snikken uitbarstte. De hele verhuizing kreeg een surrealistische tintje. De regis seur ging diep, terwijl mijn kin deren om mij heen sjouwden met kopjes en schotels, potten en pannen. Ik zag ook de elektrische deken langstrekken, en nog veel meer dingen, zoals een oude tuinkabouter. En dan de vriendschap van de Kalenbergers niet te vergeten. Mijn volwassen kinderen en niet te vergeten de acht kleinkinde ren, die hier een heerlijke jeugd hadden. Alle kerstfeesten, zwem partijen, dorpsfeesten, zomer- en schaatswintervakanties stonden om mij heen in het nu totaal lege huis. Ze waren heel dicht bij mij. Maar door mijn socratische voor bereiding hield ik het droog. Tot het huis helemaal leeg was, de piano de weg terug naar het wes ten had afgelegd onder de vaar dige begeleiding van verhuizer Martin en zijn vader, en mijn kinderen om mij heen stonden: toen hield ik het even niet meer droog. Dat voelde buitengewoon goed. Ik voelde ook dat het goed was dat ik hier wegging. Mijn wankele gang langs het oude pad langs de vaart werd voor mijn wiebelbenen te onzeker. Stel je de winter voor. De brugwachters, die mij altijd over de brug hiel pen, waren er 's winters niet. Wanneer ik in het donker zou vallen, was er niemand om mij op te rapen. Dit was precies het ogenblik om mij terug te trekken in het veilige hofje in de hoofd stad. Dierbaar Kalenberg, heerlijke Weerribben, 52 jaar van mijn le ven, onvergetelijk. Om nog maar eens de woorden van Jacques Bloem, jarenlang dorpsgenoot, te herhalen: Voorbij, voorbij, o en voorgoed voorbij... Ten overstaan van minister-presi dent Mark Rutte sprak FvD-fractie- leider Paul Frentrop gisteren ver lossende woorden. Hij is 'in prin cipe voor' de steunmaatregel, de BIK (Baangerelateerde Investe ringskorting), aldus Frentrop tij dens de politieke beschouwingen in de senaat. ,,Het idee om lasten te verlagen voor het bedrijfsleven spreekt ons wel aan'', zei hij. Vol gens de FvD'er moet nog wel even goed worden gekeken of het geld niet misbruikt wordt. ,,Of de BIK het juiste instrument is, moeten we nog even kijken, maar het oogt po sitief.'' De uitgesproken steun voor de BIK is welkom voor het kabinet, omdat de oppositie in de Tweede Kamer maandag nog heel kritisch was (al deden de Kamerleden van FvD aan dat debat toen niet mee). Veel oppositiepartijen, van PVV tot SP, noemden de BIK een 'cadeautje aan bedrijven' en vinden dat de 4 miljard euro die ermee is gemoeid beter besteed kan worden. Met de positieve houding van FvD is er echter in beide Kamers genoeg steun voor de investeringskorting, al doen met name regeringspartijen CDA, D66 en Christenunie nog moeite om de BIK meer ten goede te laten komen aan het midden- en kleinbedrijf (mkb). Daardoor ho pen zij het politieke draagvlak voor de investeringskorting te vergroten. Tijdens het debat met de senato ren ging premier Rutte uitgebreid in op zijn recente optredens in Eu ropa. Vooral regeringspartijen CDA en D66 zijn opvallend kritisch over de harde koers die dit kabinet vaart, met name als het gaat om finan ciën, zoals bij de totstandkoming Het idee om lasten te verlagen voor het bedrijfsleven spreekt ons wel aan van het Europese noodfonds. CDA- fractieleider Ben Knapen vraagt zich af of Rutte niet te veel 'ma noeuvreert over geitenpaadjes'. Volgens Knapen, tevens voorzit ter van de CDA-verkiezingspro- grammacommissie, moet de pre mier de waarde van Europese sa menwerking meer verkondigen en de Nederlandse burger meenemen, in plaats van 'van compromis naar compromis te hobbelen'. Zo'n stra tegie is volgens Knapen met 'trots' te verkondigen en mag volgens hem 'ook best iets kosten'. D66- aanvoerder Annelein Bredenoord is op haar beurt bezorgd over de 'beeldvorming'. Doordat Nederland in Europa wordt gezien als een van de 'zuinige vier', staat ons land er gekleurd op, meent zij. Aan Rutte is die kritiek niet be steed, zo bleek. Als Nederland in juli had 'meegehobbeld met bij voorbeeld Frankrijk', dan had hij nooit afgedwongen dat landen die een beroep doen op het noodfonds verplicht zijn om te hervormen, be nadrukt hij. Juist de poot stijf hou den - 'en dat heb ik vier nachten ge daan' - is volgens Rutte in het Ne derlandse belang. ,,Als wij strijd voeren met een lief stemmetje gaat het niet lukken. Het moet af en toe even knallen. Als je meteen bang bent voor je reputatie krijg je nooit wat voor elkaar'', aldus de premier. Parlementaire enquête VVD en GroenLinks kwamen tij dens het debat met het voorstel om de Eerste Kamer een parlementair onderzoek te laten doen naar discri minatie. Volgens de partijen staat in de grondwet dat dit verboden is, maar neemt het aantal meldingen ervan juist toe. VVD-fractieleider Annemarie Jorritsma wees onder meer op ongelijke behandeling van vrouwen, mensen met een migra tieachtergrond en arbeidsgehandi capten. woensdag 28 oktober 2020 GO Ver z Miljardensteun aan bedrijven is erdoor Het kabinet krijgt steun uit on verwachte hoek voor de veelbe sproken investeringskorting voor bedrijven, de BIK. Nu de tien senatoren van Forum voor Democratie de coronamaatregel van vier miljard euro 'positief' noemen, lijkt de politieke dis cussie een gelopen race. Laurens Kok Den Haag - Paul Frentrop (Forum voor Democratie) Amy Coney Barrett legde gisteren bij het Witte Huis de eed als opperrechter af. De omstreden benoeming van de 48-jarige con servatieve rechter werd goedge keurd door de Senaat, die in meerderheid uit Republikeinen be staat. De Democraten hebben grote moeite met haar benoeming, omdat die er kort voor de verkiezingen door heen is gedrukt. Bar rett neemt de plek in van de populaire op perrechter en strijder voor vrouwenrechten Ruth Bader Ginsburg, die onlangs overleed. FOTO'S AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17