NIEUWS 15 Amerikaans eigenbelang zal boventoon blijven voeren Rutte gehoord in toeslagaffaire Ssr.' Vluchten voor brand Californië Minder CO2 door corona Den Haag Premier Mark Rutte zei het al, toen hij in 2019 zijn tweede bezoek bracht aan het Witte Huis: je moet dansen met wie er op de dansvloer staat. De afgelopen vier jaar was president Donald Trump zijn dans partner. Maar misschien wordt hij na de verkiezingen van volgende maand afgetikt door Joe Biden. Wat verandert er dan in de trans-Atlan tische tango? ,,Het verschil van toon zal het meest opvallen'', voorziet universi tair docent trans-Atlantische betrekkingen Albertine Bloemen dal. Trump dreigde openlijk met een handelsoorlog, en twijfelde hardop aan het bijstandsprincipe - een aanval op één is een aanval op allen - van het Navo-bondgenoot- schap. „Cruciaal is dat Biden over Artikel 5, het fundament van de Navo, geen twijfel zal zaaien.'' Waar Trump van de snelle deals was, zal Biden relaties willen culti veren. „Volgens Biden heeft Trump de reputatie van Amerika in de we reld verkwanseld. Hij zal die willen repareren'', zegt Bloemendal, die is verbonden aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen. Maar verwacht niet van Biden dat hij opeens mild zal zijn over de achterblijvende defensie-uitgaven. ,,De discussie dat de VS in de Navo veel meer bij draagt dan de Europese landen, loopt al decennia. Ook Obama was daar knap chagrijnig over. Landen die de defensieafspraken niet nako men noemde hij freeriders." Politieman Volgens Kamerlid Bram van Ojik van GroenLinks moet Nederland de traditionele gerichtheid op Amerika heroverwegen. Volgens hem is de VS allang niet meer de politieman van de wereld. ,,Ze ko men niet meer de democratie erin hameren. Dat zag je al bij Obama's weifelende optreden rond de oor log in Syrië.'' Van Ojik vindt het tijd om te kijken naar andere bondge nootschappen, tussen de EU en Afrika bijvoorbeeld. ,,Daar kunnen we afspraken maken over het ver lichten van de schuldenlast en het tegengaan van migratie.'' VVD-Kamerlid Sven Koopmans hoopt wel dat het traditionele bondgenootschap tussen Amerika en Europa wordt hersteld. Toch denkt hij niet dat Biden - mocht hij winnen - de blik weer op Europa richt. Onder Obama was die al ver schoven richting het oosten van Azië. ,,Daar zal Biden mee door gaan'', vermoedt Koopmans. Toch bemoeide Biden zich als pre sidentskandidaat al nadrukkelijk met Europa, zag Bloemendal. Biden - die Ierse roots heeft - mengde zich bijvoorbeeld in de brexitdis- cussie. ,,Trump zei tegen de Britse premier Johnson: snel weg bij die Europa zal zijn eigen broek moeten ophouden als het om veiligheid gaat EU, ik maak wel een goede handels deal voor je. Maar Biden waar schuwde Johnson juist: dat hij zo'n deal met de VS wel kon vergeten als er weer een harde grens komt tus sen Ierland en Noord-Ierland.'' Soortgelijke strenge boodschap pen zullen Nederland en andere Europese landen ook te horen blij ven krijgen als het gaat om het snelle 5G-mobiele netwerk van het Chinese Huawei en de Russische gaspijpleiding Nord Stream 2. In ons land riep de Amerikaanse ambassadeur Pete Hoekstra in kranteninterviews op om het Hua- wei-netwerk links te laten liggen. Ook bepleitte hij een boycot van Russisch gas. Directeur Bram Boxhoorn van de Atlantische Commissie, die in 1952 werd opgericht om het debat over trans-Atlantische veiligheidsvraag stukken te bevorderen, ziet nu dat de EU - in elk geval op het gebied van China - wel is bijgedraaid. ,,No way dat Nederland Huawei nog 5G laat aanleggen.'' Ook de EU heeft maatregelen getroffen om te voor komen dat goedkoop staal en ijzer uit China, geproduceerd met staats steun, op de Europese markt wordt gedumpt. ,,Dat had Trump goed gezien." Het is - en blijft - simpelweg niet in het Amerikaanse belang om een Europees land afhankelijk te laten van respectievelijk China of Rus land, stelt D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma. ,,Daarom maakt het voor ons ook helemaal niks uit of Biden of Trump wint. De les is dezelfde: Europa moet niet afhan kelijk zijn. Niet van China, niet van Rusland en ook niet van de VS. We moeten onze eigen broek ophou den als het om onze veiligheid gaat.'' Dat vindt PvdA'er Lilianne Ploumen ook: ,,Europa blijft in een onzekere wereld meer op zichzelf aangewezen en zal regie moeten pakken.'' Zij verwacht van een mogelijke regering-Biden 'geen reset, wel meer fatsoen'. Bombarie Wie van de twee kandidaten het ook wordt, het ministerie van Bui tenlandse Zaken bereidt zich vol gens ingewijden op beide scena rio's voor. Ook op het ministerie wordt geen rekening gehouden met een radicale koersverandering met Biden, wel wordt gehoopt op een Amerikaanse terugkeer in de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), waar Trump deze zomer nog met veel bombarie uitstapte - middenin een wereldwijde gezondheidscrisis. Ook heeft Biden al aangegeven zich weer aan te slui ten bij het klimaatakkoord van Pa rijs (waar Trump in november 2019 zijn handen van aftrok). VVD'er Koopmans: ,,Dat zijn ook echt grote dingen.'' Toch moet Nederland - en de EU wat dat betreft - zich geen illusies maken: als Biden president wordt, zal hij eerst naar het motto van Trump moeten luisteren: America First. Koopmans: ,,Er is een corona crisis, een economische crisis, een sociale crisis. Daar zal Biden de eer ste tijd zijn handen vol aan hebben.'' Mocht Donald Trump niet herko zen worden bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen, dan worden de betrekkingen tussen de VS en Nederland niet com pleet anders. Verwacht niet dat Biden ineens liever zal zijn voor Europa. „Geen reset, wel meer fatsoen.'' Hanneke Keultjes woensdag 28 oktober 2020 DEN HAAG Premier Mark Rutte, PvdA-leider Lode- wijk Asscher en minister van Economische Zaken Eric Wiebes worden onder ede gehoord over hun rol in de affaire met de kinder- opvangtoeslag, meldt de commissie die de parle mentaire ondervraging hierover organiseert. As- scher was in het vorige kabinet minister van Soci ale Zaken en Werkgelegen heid en Wiebes was tussen 2014 en 2017 als staatsse cretaris van Financiën ver antwoordelijk voor de Belastingdienst. I LOS ANGELES Meer dan 90.000 mensen moeten in de buurt van de Ameri kaanse stad Los Angeles hun huis uit vanwege na- tuurbranden. Honderddui zenden andere inwoners van Californië zitten zonder stroom. Twee brandweer lieden liepen brandwonden op. Het vuur heeft een ge bied van duizenden hecta ren verwoest, maar voor zover bekend gingen geen gebouwen in vlammen op. Californië kampt al maan den met natuurbranden. Sinds het begin van het jaar is 16.000 vierkante kilometer land verwoest. DE BILT De wereldwijde CO2-uitstoot is in de eerste zes maanden van dit jaar met 8,8 procent gedaald vergeleken met dezelfde periode in 2019, meldt het KNMI op basis van onderzoek gepubli ceerd in het tijdschrift Na ture. Een groot deel van de daling is een direct gevolg van de coronacrisis. De belangrijkste factor in de daling is het verminderde wegtransport. Dat zorgde voor 40 procent van de af name van de uitstoot. De energiesector, luchtvaart, scheepvaart en industrie stootten ook minder CO2 uit. Het grootste verschil werd gemeten in april, toen een lockdown van kracht was in veel landen. Joe Biden tijdens een bijeenkomst op een school in Dallas, Pennsylvania - Sjoerd Sjoerdsma (D66) Premier Mark Rutte sprak met president Trump in juli 2019 in het Witte Huis in Washington. foto anp Met Biden zal VS Europa niet opeens omhelzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15