ft V.' mmm R méj m fcÉÈË* -Si NIEUWS 13 .PÉ Vernieuwing, maar met mate INTERVIEW LUCILLE WERNER JiÉl| Mês.. J$pb |p: ft'? Lucille Werner is de grote verrassing van de CDA-kandidaten- lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen van 2021. ,,Ik maak me zorgen om een samenleving die zo verhardt.'' Hè....? Wat gaat zij nou doen? Lucille Werner CDA-Ka- merlid?'' zegt de 53-jarige televisiemaakster op haar kantoor van de stichting die haar naam draagt. ,,Ik kan me voorstellen dat mensen zo reageren. Bijna niemand weet het nog. Maar als dit Wie is de mol? zou zijn, dan heb ik toch wel genoeg hints gegeven. Kijk maar om je heen hier.'' Aan de muren van de Lucille Wer ner Foundation hangen fraaie pren ten van de tv-maakster met koningin Beatrix, premier Jan Peter Balke nende, Amsterdams burgemeester Eberhard van der Laan. En een foto van de twaalf kandidaten in badpak van de Mis(s)-verkiezingen die ze heeft georganiseerd. ,,Het schuurt allemaal tegen beleid aan. En die Mis(s)-verkiezingen heb ben zoveel goeds opgeleverd voor mensen met een handicap in de samenleving dat ik dacht: wat gewel dig als je op zo'n manier iets voor anderen kunt betekenen waardoor ze zelf vleugels krijgen.'' ,,De ervaring die ik de afgelopen jaren heb opgedaan, neem ik mee naar Den Haag om directer invloed te kunnen uitoefenen op beleid. Zo'n Kamerlidmaatschap, daar krijg ik enorm veel energie van.'' ,,Ik verwacht dat ik als Kamerlid een gelukkig, vrolijk en enthousiast mens zal blijven. Het zal echt wen nen zijn, iedere baan heeft leuke en minder leuke kanten. Ik zie het CDA als een club waar je met deuren zult slaan en champagne ontkurken. Dat is overal zo waar ik heb gewerkt.'' ,,Is die er dan? Ik ben niet op zoek naar een slangenkuil. Ik vind het heel lastig om niet bij mezelf te blijven. Ik zei tegen mijn man: 'Weet je wat me het allerergste lijkt? Als ik ga praten en op mijn woorden moet gaan pas sen.' Op het moment dat ik ergens zit en ik kan niet meer zijn wie ik ben, als ik dat verlies, dan gaat het niet goed met mij.'' r&v A Lucille Werner. Het leven is niet makkelijk voor me geweest, maar juist door de complexiteit is het uitdagend ,,We doen het niet heel slecht. Als het gaat om toegankelijkheid voor mensen die mee willen doen, dan doen we het slechter dan andere Europese landen. Van de 100.000 locaties die toegankelijk zouden moeten zijn, zijn er 15.000 écht toe gankelijk. Daar kunnen we veel aan doen. Maar ik wil niet alleen focus sen op mensen met een handicap, maar op inclusie voor oud en jong, arm en rijk. Inclusie moet een grond beginsel zijn.'' ,,Natuurlijk is het heerlijk tv-pro- gramma's te maken. Maar als ik voor iets anders kies, dan geeft dat energie en vind ik het lekker om deel uit te maken van een team. Je kan niet helemaal je eigen gang gaan, dat was bij de omroep ook zo. Ik ga me keurig aan fractiediscipline houden. Wat kan ik als televisiemaker, als oprich ter van een stichting, als presentator, als communicatiestrateeg, wat kan ik de partij brengen, wat kan ik Den Haag brengen? Een beetje creativiteit in de politiek is niet verkeerd. Daar kan ik me op verheugen.'' ,,Ik maak me wel zorgen over een samenleving die zo verhardt, waarin de verschillen zo zichtbaar worden. Ik vind dat we die kant niet op moe ten gaan. Het klinkt misschien zal vend, maar de waarheid ligt in het midden. En zeker ook nu. Zoveel mensenlevens die te maken hebben met onzekerheid. Ouderen met angst voor een virus, jongeren die niet weten of ze werk krijgen. Het is best wel ingewikkeld nu. Hoe we eruit gaan komen met elkaar is eigenlijk onbekend. Hoe mooi is het dan om nu die stap te zetten? Omdat we toch met zijn allen in de mist rijden in deze gekke tijd. ,,Mijn moeder zegt altijd dat het bedje voor mij niet was gespreid in het leven. Ze zegt: 'Jij bent ook op je best, living on the edge.' Ik ontrafel iets graag, zodat er helderheid komt. Dan gooi ik er een creatief sausje in met inhoud, waardoor het weer een rich ting krijgt. Het leven is niet makke lijk voor me geweest, maar ik vind het juist door de complexiteit uitda gend. Ik denk dat het komt door mijn handicap. De hele dag ben ik bezig met anticiperen op wat komen gaat, ik heb in mezelf iets ontwikkeld waardoor ik anders kijk. Dat heb ik gewoon. Als hier ergens een pilletje zou liggen waardoor ik morgen als een gazelle door het dorp kan ren nen, zou ik het toch niet nemen. Om dat ik graag word getriggerd door de uitdaging.'' CDA-LIJST Heleen Herbert, de voorzitter van de kandidatencommissie voor de Tweede Kamerlijst van het CDA, heeft met moeite wat vernieuwing kunnen doorvoe ren op de lijst. Op iedere vijf kandidaten één nieuweling tot de twintigste plaats. De nieuwe first lady van het CDA is Inge van Dijk, wethouder in Brabant. Zij volgt de Noord-Hollandse Mona Keijzer op, die is gezakt naar zeven. CDA-fractievoorzit- ter Pieter Heerma (6) wist zich ternauwernood boven Keijzer te plaatsen. Kamerlid Anne Kuik op vier, campagneleider en staatssecretaris Raymond Knops op vijf, Kamerlid Agnes Mulder op acht, zittend fractielid Harry van der Molen op negen. De zittende twintig koppende tellende fractie vreest de verkie zingen. Volgens de Peilingwij- zer krijgt het CDA nu zo'n veer tien zetels. Als dat de uitslag is, keren er zeven Kamerleden niet terug van degenen die zich weer kandideerden. CDA-kamerlid Chris van Dam kwam niet in de top twintig en twitterde: 'De mij aangeboden plek (24) was zodanig laag dat het mij past de eer aan mijzelf te houden.' Bui tenlandwoordvoerder Martijn van Helvert zag zichzelf terug op de 25ste plaats. Naast Lucille Werner op plek tien staat als nieuweling op veertien projectontwikkelaar en Statenlid Derk Boswijk, op acht tien duurzaamheidsexpert Henri Bontenbal. woensdag 28 oktober 2020 GO 'Een beetje creativiteit in de politiek is niet verkeerd' Jan Hoedeman Den Haag Waarom wilt u de Tweede Kamer in? Blijft u gelukkig als Kamerlid? Hoe blijft u dicht bij u zelf in de Haagse slangenkuil? 1 - V FOTO MARLIES WESSELS Hoe staat Nederland ervoor als het om gehandicapten gaat? U bent nu bekende Nederlander, loopt voorop en kunt doen wat u wilt. Straks bent u een van de CDA-soldaten die valt onder frac tiediscipline. Kunt u die rolwisse ling doormaken? U stapt in een enorm ongewisse tijd de politiek in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13