EUWS 11 Te weinig griepvaccins door grotere vraag 'Wij gaan de griepprik donderdag gewoon halen' Rookpaal wordt oplaadpunt Onrust na kap heilige boom Mis bij aanpak bedreigingen Volgens staatssecretaris Paul Blok huis (Volksgezondheid) laten 'sig nalen' nu zien dat het zeer waar schijnlijk is dat er te weinig griep vaccins zijn voor iedereen in de doelgroep. 'Daarom kom ik met bo vengenoemde maatregel op advies van het RIVM, om te voorkomen dat te veel mensen die het meest baat hebben bij de griepprik deze niet krijgen', aldus de bewindsman gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Mensen met een medische aan doening (diabetes, een hart-, long- of nierziekte of een verminderde weerstand) en mensen van 70 jaar en ouder lopen meer gezondheids risico's wanneer ze griep krijgen, dus zij krijgen de prik nog wel. Aan het einde van de griepprikperiode in december wordt duidelijk of er vaccins over zijn voor de gezonde zestigers. In verband met corona was al re kening gehouden met een hogere opkomst voor de griepvaccinatie en zijn er 520.000 vaccins meer besteld dan vorig jaar, waarmee er een totaal van 3,88 miljoen vaccins be schikbaar is. Maar dat blijkt toch te weinig. Mondiaal is er dit jaar zo veel ingekocht, dat er geen voorra den meer beschikbaar zijn. Blok huis: 'We kijken steeds of er nog partijen over zijn in andere landen, maar andere landen benaderen ons ook. Als er zich concrete mogelijk heden voordoen, zullen we deze uiteraard verzilveren.' In Nederland krijgen jaarlijks zo'n 6 miljoen mensen een oproep voor de griepprik, omdat ze ouder zijn dan zestig of tot een risicogroep behoren. Normaal gesproken komt ruim de helft niet opdagen, maar dit jaar is de animo veel groter en staan er al wekenlang rijen bij plek ken waar de prikken worden gezet. Mensen lijken niet het risico te willen lopen griep en corona te krijgen. De kans op zo'n dubbelinfectie bestaat inderdaad, maar is klein, blijkt uit onderzoek in Engeland. Daar werden begin 2020 tijdens een studie 58 van de 19.256 deelnemers tegelijk positief getest op griep en corona. Van die 58 mensen overle den er 25, dat is ruim 43 procent. Van de ruim 4400 deelnemers die alleen corona onder de leden had den, overleed bijna 27 procent. ,,Dus dubbelinfecties lijken ernstig, tenminste bij ouderen'', zei hoog leraar moleculaire virologie Ron Fouchier van het Erasmus MC in Rotterdam daar vorige week over in deze krant. ,,Dat is ook de reden dat we alle risicogroepen dit jaar met klem oproepen om de griepprik te halen.'' De griepprik zorgt er overigens niet per se voor dat iemand hele maal geen griep krijgt. Gemiddeld is de kans op griep na een inenting 40 procent lager. De verschijnselen zijn minder hevig bij mensen die toch griep krijgen. In eerdere winters zorgden griep- patiënten geregeld ook voor volle ziekenzalen en voor een fors aantal sterfgevallen. In 2017-2018 was er een oversterfte van bijna 10.000 personen door de griep. Afgelopen winter was de griepepidemie juist heel beperkt, met slechts 404 extra overlijdens. Ruim zes jaar geleden, in 2013-2014, werd er zelfs helemaal geen oversterfte gemeten. Virologen hopen dat het aanko mende griepseizoen mild zal zijn. Doordat meer mensen dan normaal zich laten vaccineren, zullen min der mensen vatbaar zijn voor het virus dan andere jaren, is de ver wachting. Bovendien was de griep tijdens onze zomer op het zuidelijk half rond - daar was het winter - een stuk minder actief dan anders. De golf die straks weer terugkeert naar het noordelijk halfrond, is daardoor veel kleiner. REACTIES woensdag 28 oktober 2020 Een speciale prikstraat om de griepprik te halen, afgelopen zaterdag in Schoonrewoerd. foto cor de kock Gezonde zestiger moet wachten op prik Het kabinet vraagt gezonde mensen van 60 tot en met 69 jaar nu niet in te gaan op de uitnodiging voor de griepprik. Zo kunnen in ieder geval de meest kwetsbare mensen een vaccin krijgen. Edwin van der Aa Chris van Mersbergen Den Haag Er zijn 520.000 griepvaccins extra besteld, in totaal 3,88 mil joen, maar het zijn er te weinig. Annet van Urk (68) uit Winschoten is niet blij met het verzoek van de staatssecretaris. ,,Ik kan wel begrijpen dat ze de meest kwetsbare doelgroep willen helpen, maar ik haal sinds mijn 60ste elk jaar de griep prik. Dan zou ik nu niet moeten gaan om ande ren die de prik nooit nemen voor te laten gaan? Ik dacht het niet.'' Ze heeft welis waar astma maar rekent zichzelf tot de fitte zes tigers en wil geen risico lopen. „Mijn man en ik hebben al een oproep van onze huisarts ont vangen voor donderdag. We gaan de prik ge woon halen.'' Marcel Sturkenboom, directeur van ouderen- organisatie KBO-PCOB, hoopt dat het wel duide lijk is wie uit de groep 60- tot 69-jarigen recht heeft op een griepprik en dat niet iemand zelf die beslissing hoeft te nemen. ,,Je moet voor komen dat iemand met bijvoorbeeld een hart probleem niet zelf gaat zeggen dat het wel meevalt met de kwets- baarheid en daardoor misschien in grotere problemen komt.'' Stur- kenboom stelt dat het naar is voor mensen die de griepprik normaal ook krijgen, maar dat het tegelijkertijd begrij pelijk is dat deze keuze wordt gemaakt. „Goed dat de meest kwetsbare groepen wel een vaccin kunnen krijgen.'' AMSTERDAM Rookpalen van ProRail, die de afgelo pen tijd van de perrons van treinstations zijn wegge haald, krijgen een nieuw leven als laadpaal voor e-bikes. In april dit jaar werd al gestopt met de verkoop van tabak op stati ons. Deze maand werden de stations rookvrij met het weghalen van honderden rookpalen, asbaktegelroos- ters en de bewegwijze ringsborden voor rookzo nes. ProRail zoekt voor die laatste twee nog een op lossing om de materialen te hergebruiken. BUANGOR Het kappen van een voor Aboriginals hei lige boom voor de aanleg van een snelweg maandag heeft tot woede geleid in Australië. De politie arres teerde volgens de Australi sche zender ABC dinsdag zeker vijftig mensen. De monstranten kampeerden al sinds 2018 in het gebied in de provincie Victoria om de plek te beschermen tegen de bouw van een snelweg. Eerder dit jaar veroorzaakte het afbreken van een oude Aboriginal grot in West-Australië door een mijnbouwbedrijf ook publieke verontwaardiging. DEN HAAG Bij bedreiging van journalisten gaan din gen 'niet zoals ik zou wil len', heeft minister Ferd Grapperhaus (Justitie) in de Tweede Kamer erkend, in reactie op bedreigingen van journalist Chris Klomp. Klomp, ook werkzaam voor deze krant, schreef vorige week dat hij meermalen met geweld werd bedreigd. Volgens Klomp heeft de politie hem laten weten dat er niets aan te doen is en dat hij 'beter kan verhui zen'. Klomp kreeg nooit een update over zijn aan giftes. Minister Grapper- haus kon niet zeggen of de registratie van bedreigin gen aan het adres van jour nalisten al op orde is. Dat zegde hij eerder wel toe. motor urt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11