Moslims roepen op om Franse producten te boycotten 7 Advocaat vraagt vervolging te staken, omdat berechting onmogelijk is De unieke rechtszaak tegen de Ruinerwoldse vader die met zes kinderen jarenlang in totale afzondering leefde op een boerderij, is nog complexer geworden. Gerrit-Jan van D. zou zijn eigen strafzaak niet begrijpen. Assen Gerrit Jan van D. (68) kan niet meer praten na een herseninfarct in 2016. Dat gebeurde toen hij nog het geheime leven leidde op de hoeve. Van D. zocht geen medische hulp. Nu stel len gedragsdeskundigen vast dat de vader leidt aan 'globale afasie'. Hij kan Ik kan van alles vertellen over de feiten, maar ze niet inhoudelijk met hem bespreken niet meer praten, schrijven en le zen en heeft een ernstig ge stoord taalbegrip. Met geen enkel hulpmiddel is Van D. in staat wel te communiceren, werd de afgelopen tijd duide lijk. Volgens de gedrags deskundigen zou Van D. nog best kunnen begrijpen wie de rechter is, wie de officier van justitie en zou hij kunnen snap pen dat hij zelf de verdachte is. Maar het lerend vermogen is zo beperkt dat hij niet kan volgen wat hem ten laste wordt gelegd. Dat hij bijvoorbeeld zijn oudste twee kinderen seksueel zou hebben misbruikt. En dat hij zijn zes andere kinderen op de boerderij van hun vrijheid zou hebben beroofd en hen zou hebben benadeeld in hun ge- zondheid. „Hij is mogelijk in staat te begrijpen wat er wordt gezegd, maar hij kan de complexiteit niet overzien", oordeelt de psychiater die hem onder zocht. De unieke zaak die het al is, wordt daarmee nog complexer. Want kun je een verdachte veroordelen die zelf niet in staat is zijn zaak te begrijpen? Van D.'s advocaat Robert Snorn vindt van niet en heeft de rechtbank in As sen gevraagd om de vervol ging te staken. Van D. zou in zijn toestand geen eerlijk proces kunnen krijgen. „Ik kan juri disch van alles vertellen over deze feiten, maar het kan nooit inhoude lijk met hem worden be sproken", aldus Snorn. De rechter wil nu zelf eerst een bezoek brengen aan Van D. en de experts van het Pieter Baan Centrum nader horen. Ook het OM wil dat. Daarna buigt de rechter zich over de fundamentele vraag of de vervolging Van D. geschorst moet worden. Zoiets komt bijna nooit voor, maar hoogle raar strafrecht Theo de Roos zei eerder al dat 'het extreem moeilijk' is om in deze zaak tot een veroordeling te ko- men. Volgens De Roos is Van D. door zijn aandoening namelijk ernstig ge schaad in zijn verdediging. De impact daarvan kan volgens hem groot zijn. Een oneerlijk proces dreigt. Rechters zouden er dan bij de uitspraak voor kunnen kiezen om dat ten gunste van Van D. te compenseren. ,,De verdachte kan buiten zijn schuld niet spreken.'' Klusjesman Van D. zit sinds vorig jaar oktober vast toen zijn geheime leven in de Ruiner- woldse hoeve werd ontdekt. Een van zijn zes kinderen had in een kroeg in het dorp om hulp gevraagd. Behalve Van D. staat ook de Oostenrijkse klus jesman Josef B. terecht. Het OM ziet hem als een discipel van Van D. De Oostenrijker ontkent alle beschuldi gingen en vindt dat het gezin niets verkeerd deed. De Turkse president Erdogan schaarde zich gisteren achter de op roep om geen Franse waar meer te kopen. ,,Net zoals in Frankrijk som migen zeggen 'koop geen Turkse merken', spreek ik van hieruit tot mijn landgenoten: let vooral niet op Franse merken en koop ze niet." Aanleiding van de voorgestelde boycot is de felle reactie van Frank rijk op de onthoofding van de Franse geschiedenisleraar Samuel Paty door een 18-jarige moslimex tremist. President Emmanuel Ma cron beschreef de islam deze maand als een religie die wereld wijd 'in crisis' is. Hij zei dat de rege ring in december een wetsvoorstel zal indienen om een wet uit 1905 te verstevigen die de kerk en de staat in Frankrijk officieel scheidde. Macron kondigde een strikter toezicht op scholing aan en een be tere controle op buitenlandse financiering van moskeeën. Ook beloofde hij een hardere aanpak van moslimextremisme. In een aantal landen werd de boycot van Franse producten al in de praktijk gebracht. In Koeweit werden producten van L'Oreal uit een supermarkt verwijderd. In Saudi-Arabië werd een oproep om de Franse supermarktketen Carre- four te mijden trending topic op so cial media. Bij twee vestigingen in de hoofdstad bleek het volgens een verslaggever van Reuters echter even druk als normaal. Belangen Frankrijk heeft grote economische belangen in moslimlanden, met name in Noord-Afrika. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om landbouwpro ducten, de auto-industrie en detail handel. De Franse minister van Handel zei dat het nog te vroeg was om te zeggen of de boycot veel im pact heeft. In Bangladesh gingen demonstran ten gisteren met karikaturen van Macron over straat. Zij noemden de Franse president 'de vijand van de vrede'. Het parlement in Pakistan nam een motie aan waarin de rege ring wordt opgeroepen om de Paki staanse gezant terug te roepen uit Parijs. Ook Qatar en Iran reageren in afkeurende bewoordingen op het tonen van spotprenten van Mo hammed. Macron liet dit weekend al weten dat Frankrijk 'niet zal toegeven, nooit'. Europese leiders scharen zich massaal achter de Franse pre sident en achter de waarden van vrije westerse samenlevingen, zoals de vrijheid van meningsuiting. Pre mier Mark Rutte deed dat gisteren in een bericht op sociale media. dinsdag 27 oktober 2020 GO Raymond Boere - Robert Snorn, advocaat S-T' Gerrit-Jan van D. schreef online zijn eigen evangelie, maar bereikte er vrijwel nie mand mee. Boven: de boerderij waar het gezin bivakkeerde. FOTO ROB ENGELAAR Louis Vuitton-tassen, water van Evian, pennen van Bic: moslims over de hele wereld delen een lijst met daarop Franse produc ten, met de oproep om ze niet meer te kopen. Ook in Neder land wordt de lijst online mond jesmaat door mensen verspreid, met de hashtag #boycotfrance. Chris van Mersbergen Rotterdam/Parijs Turkse man met een portret van Macron. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7