Senaat lijkt coronawet II te steunen Mondkapjesschaamte, waar komt dat vandaan? 5 Griekse eilanden geel, Italië oranje Als we de komende lockdownweken doorkomen, kunnen we zinvol kerst vieren VOUS NOusf HET rtz h NU België 0 100 200 H Besmettingen Europa grootste risicogebieden, in het noorden, gelden strengere regels. Daar zijn cafés gesloten en wordt bezoek thuis niet toegestaan. Duitsland is relatief minder zwaar getroffen, maar bondskanselier Merkel overweegt een lockdown light, melden Duitse media. Voor onder meer scholen, evenemen ten en de horeca zouden er nieuwe beperkingen komen. Denemarken verlaagt het maxi mumaantal mensen op bijeen komsten van vijftig naar tien. Na 22.00 uur mag geen alcohol meer worden geschonken en ook in openbare ruimtes geldt nu een mondkapjesplicht. Zelfs Zweden, dat aanvankelijk met een controversiële aanpak - alles bleef open - succes boekte, ziet een stijging van het aantal be smettingen. Nachtclubs mogen vanaf i november maximaal vijf tig mensen binnenlaten. „Feesten zijn vanaf nu voorbij'', zegt pre mier Stefan Löfven. Nu de maatregelen strenger worden, groeit de onvrede onder burgers en (horeca-)onderne- mers. Dit weekend liep het bij verschillende demonstraties uit de hand. In Napels raakten hon derden jongeren slaags met de po litie toen ze protesteerden tegen de avondklok. ,,We staan op de rand van een tragedie, we hebben een nationale lockdown nodig'', zei de regionale president Vin- cenzo de Luca. In Berlijn gooiden vandalen brandbommen naar het gebouw van het Robert Koch-instituut, het Duitse RIVM. In Slowakije liep een protest tegen nieuwe be perkingen uit op rellen voor het regeringsgebouw. In Londen gingen duizenden mensen de straat op na een op roep van 'Save our Rights UK. Ze verzetten zich tegen de mondkap jesplicht en 'tirannie'. Zeker acht tien mensen zijn gearresteerd en drie agenten raakten gewond. Het ECDC waarschuwt dat 'pandemiemoeheid' een grote be dreiging is voor de bestrijding van het virus. Het centrum doet een 'dringende oproep tot gezamen lijke actie'. De EU-landen moeten de bevolking 'opnieuw motive ren' om zich weer aan de corona- regels te houden. Sommige regeringsleiders spelen in op het gevoel van burgers. ,,We zullen deze maand pijn lijden, maar als we op onze tanden bij ten, zullen we in december weer kunnen ademen'', stelt de Itali aanse premier Guiseppe Conte. De Ierse premier Michael Mar tin praat zijn volk moed in, nu zijn land in een strikte lockdown zit. De Ieren moeten de komende zes weken thuis zitten. ,,De dagen worden kouder en korter'', zegt de Martin. ,,Maar zelfs met de komst van de winter is er hoop en licht. Als we de komende zes weken doorkomen, krijgen we de gele genheid om Kerstmis op een zin volle manier te vieren.'' Zelfs premier Erna Solberg van Noorwegen, dat een van de laag ste besmettingspercentages in Europa heeft, maakt zich grote zorgen. ,,De situatie wordt van kwaad tot erger.'' De Noorse rege ring zal niet schromen harder op te treden. ,,In de hoop dat we dan normaal kerst kunnen vieren.'' DEN HAAG Het reisadvies voor Italië wordt morgen aangescherpt van geel (veiligheidsrisico's) naar oranje, wat inhoudt dat alle niet-noodzakelijke reizen worden ontraden. Wie in Italië is geweest, moet tien dagen in thuis- quarantaine. De Italiaanse premier Giuseppe Conte heeft zondag de lan delijke coronavirusbeperkingen aan gescherpt. Het reisadvies voor de Griekse ei landen en de Canarische eilanden wordt vandaag juist versoepeld van oranje naar geel. Het Griekse vasteland kreeg eerder al een geel reisadvies. Voor het vaste land van Spanje blijft het reisadvies op oranje staan. die een wettelijke grondslag moet bie den voor het coronabeleid. Toch lijkt er voldoende steun. Vandaag stemt de senaat over het wetsvoorstel. De Tweede Kamer stemde twee we ken geleden al in met het wetsvoor stel. Sinds het eerste concept werd het voorstel van het kabinet wel stevig versleuteld door coalitie- en opposi tiepartijen. Zo moet de Tweede Ka mer in de toekomst vooraf instem men als het kabinet nieuwe maatrege len wil treffen. Alleen in noodsitua ties kan de instemming van het parle ment achteraf worden gezocht, zo is afgesproken. Toestemming van de Eerste Kamer is niet vereist in het wetsvoorstel. Dat schiet onder meer Forum voor Demo cratie en de PVV in het verkeerde keelgat, zo bleek in het debat. Ook de SP, de Partij voor de Dieren en de frac tie van Henk Otten uitten grote twij fels. Maar PvdA, GroenLinks, en de SGP, die in de Tweede Kamer mee sleutelden aan het wetsvoorstel, toon den zich wel positief. De coalitie heeft geen meerderheid in de senaat, maar met de steun van deze partijen komt die ruimschoots in zicht. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 33 Straks staan we weer met z'n allen op het schoolplein om onze kinderen weg te bren gen. Er wordt nog vrolijk gegroet en gekeuveld, maar de sfeer is de laat ste weken geleidelijk veranderd, af standelijker geworden. We bewe- gen op steeds grotere afstand van elkaar en als we 's middags ons op stellen om de kinderen op te pik ken, doen we dat met grote om zichtigheid. Het grote zwaaien heeft zijn intree gedaan. 'Hier ben ik, hallo, hier!!!' En natuurlijk ruk ken ook rond het plein de mond kapjes op. Alhoewel ik van het ge loof was dat een masker buiten bijna niet nodig is, voel ik steeds vaker de neiging tot meedoen. Laatst had ik 'm al in mijn hand, toen de schoolbel ging en de eerste kleintjes luid joelend naar buiten kwamen. Maar ik schrok er toch voor terug om mijn kind gemas kerd op te pakken. Tegelijk dacht ik: 'Wie zit je voor de gek te houden?' Iedereen is er nu wel van overtuigd dat we op een hoogtepunt van de pandemie zijn, dat het overal is. Niemand kijkt er gek van op als jij dat ding op doet. En toch. Waar zit'm dat in? Klein omweggetje. Onlangs dron ken mijn vrouw en ik koffie in een theetentje. Het is pas anderhalve week geleden, maar lijkt al weer ver weg, hè. Enfin, we waren de enigen met een mondkapje en kregen ab soluut het gevoel dat we niet tot de 'coole mensen' behoorden. Vol gende dag was mijn vrouw in een wijkcentrum de enige met een kapje en voelde ze vooral veront waardiging dat de anderen het niet deden. Dat is wat sociale omgeving met je doet. Gek hè. Albert Heijn, plek om boos te worden of je te ge neren? Ik denk inmiddels het eer- Ik schrok er toch voor terug om mijn kind gemaskerd op te pakken ste, maar in het begin voelde je je met een kapje bekeken als een ge zondheidsfreak. Mondkapje in een gezondheidscentrum (ik was daar laatst even)? Alsof je voor de poort van de dood staat. Op straat, als je met de buurvrouw praat? Twijfel gevalletje. Je hoopt op begrip. Terug naar het drukke school plein. Het is duidelijk dat een mas ker daar zin heeft: we moeten de boel openhouden. Alles is geoor loofd! Maar ik besef inmiddels heel goed waarom ik twijfel, of twijfelde: ik wil er bij mijn kinderen niet op staan als een angstige ouder. Elke dag zeggen wij: het gaat voorbij, jongens. Houd vol! Maar die bood schap vanachter een gezichtsmas ker, dat straalt geen kracht uit. dinsdag 27 oktober 2020 GO Frankrijk Per land, per 100.000 inwoners in de afgelopen twee weken Lege straten tijdens de avondklok in het Franse Tou louse, Tsjechische militairen bouwen een noodhospitaal in een hal in Praag en zieken huispersoneel in het Belgi sche Charleroi voelt zich in de kou gezet. foto's afp, epa, getty - Michael Martin, Ierse premier DEN HAAG De Eerste Kamer had gisteren nog veel vragen voor het kabinet over de coronaspoedwet, 1 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5