Herdruk boek over Reuzenhoek Zoveel loopt Sluis mis aan inkomsten door corona 7 Van uitstel kon geen sprake zijn bij het groot onderhoud op het terrein van kunstmestbedrijf Yara in Sluiskil. Die moest doorgaan, coronacrisis of niet. AMMONIAKFABRIEK YARA De voorbereidingen voor de onderhouds- stop aan een van de twee ammoniakfa- brieken begon al in mei vorig jaar. Van covid-19 had toen niemand nog gehoord. Een grote onderhoudsstop inplannen en in goede banen leiden is ge woonlijk al geen sinecure. De am moniakfabriek waar het om gaat, Reforming-D, ligt sinds vorige week donderdag stil. Yara heeft rond de stop tal van maatregelen genomen om het risico op corona besmettingen zo veel mogelijk te beperken en snel in kunnen te grijpen bij een besmetting. Uitstellen geen optie ,,Aan de ene kant hebben we geluk gehad dat deze stop niet voor maart of april dit jaar was ingepland, tij dens de eerste coronagolf", beziet Michèle Koch, woordvoerster van Yara Sluiskil, de situatie van de po sitieve kant. ,,Andere bedrijven die net een fabriek uit bedrijf hadden voor groot onderhoud, werden er ineens mee geconfronteerd. We hebben met een aantal daarvan contact gezocht en veel kunnen le ren van hun ervaringen. Internati onaal binnen Yara is er ook beleid op gemaakt." Het megakarwei aan de ammo- niakfabriek uitstellen was geen optie. Die heeft bijna zes jaar con tinu gedraaid. Volgens Koch 'een wereldprestatie', maar: ,,Na zo'n periode is het wettelijk verplicht allerlei keuringen en inspecties uit te voeren. Dat moet. Bovendien, tot wanneer zou je dan moeten uitstellen? Niemand weet hoe lang deze coronatijd nog duurt." Een kleine duizend medewer kers komt extra, op de piek van het werk, naar Sluiskil-Oost om alle werkzaamheden binnen de ge stelde termijn van plusminus vijf weken uit te voeren. Koch: „Con tractors voor wie deze mensen werken, hebben ook een planning. Ze kunnen niet zomaar een grote klus opschuiven. Ze zijn internati- Contractors hebben ook een planning. Ze kunnen een grote klus niet zomaar opschuiven onaal actief en gaan van de ene naar de andere stop." Naast het al dikke draaiboek voor het groot onderhoud is de af gelopen maanden een draaiboek voor coronamaatregelen gemaakt, een draaiboek mede gebaseerd op ervaringen van bedrijven elders. Dit is ook met de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) en gezondheids dienst GGD doorgesproken. En kele van de belangrijkste maatre gelen zijn: een aparte ingang voor medewerkers van buiten, de in richting van een eigen coronatest- straat en het werken in bloktijden en zones, zodat zo veel mogelijk dezelfde groepen met elkaar op trekken. Twee warme maaltijden Alles is erop gericht besmettingen te voorkomen en, als zich er toch voordoen, die snel te ontdekken en de gevolgen ervan in te perken. Yara heeft daarom een contract met een laboratorium afgesloten. Testresul taten zijn binnen 24 uur bekend. Extra doucheruimtes zijn ook ge plaatst, en medewerkers van buiten - voornamelijk uit de rest van Ne derland, België en Duitsland - krij gen de mogelijkheid dagelijks twee warme maaltijden te nuttigen. Voor boodschappen hoeven ze dan niet meer op pad. Spannend blijft het, al wil on- derhoudsstopmanager Maarten Van de Ginste daar niet van weten. ,,We zouden dan dingen doen die we beter niet zouden doen." Zo zit het niet in elkaar. Alles is van tevo ren tot in de puntjes uitgedacht, technisch én - voor zover mogelijk - om coronavrij te blijven. SLUIS De coronacrisis treft de gemeente Sluis in de porte monnee. De inkomsten uit toe risten- en parkeerbelasting zijn lager, terwijl de gemeente ook in de buidel tast voor de bestrij ding van het virus en promotie. Dat blijkt uit de derde rappor tage over de coronagevolgen voor Sluis. Hoeveel Sluis misloopt aan toe ristenbelasting, weet het pas volgend jaar zeker. Volgens schattingen int de gemeente over 2020 1.165.000 euro min der. Over de periode maart tot en met mei, toen hotels, vakan tieparken en campings gesloten bleven, wordt Sluis voor 1.129.000 euro gecompenseerd. Daardoor blijft een geschat ver lies van 36.000 euro over. Verder verwacht de gemeente ruim vier ton minder aan par keerbelasting binnen te halen. Ook daarin wordt Sluis deels gecompenseerd, maar het ver lies blijft met 138.000 euro fors. En omdat het op de parkeerter reinen minder druk was, denkt Sluis 155.000 euro aan parkeer boetes op te halen, in plaats van drie ton. De Taskforce Promotie Marketing en het inrichten van de 1,5 metersamenleving kostte Sluis 718.000 euro. De eerste oplage van vijfhonderd exemplaren van het eind maart uit gekomen boek was al ruim beme ten, dacht Verhage eerst. Reuzen- hoek telt tenslotte maar 150 inwo ners. In anderhalve maand was alles evenwel al verkocht, maar daarmee was het niet klaar. ,,Mensen die ver der weg wonen, in Holland bijvoor beeld, en die familie hebben of had den in Reuzenhoek, lazen erover. Ze wilden het boek ook graag ko pen. Tot uit Australië heb ik een re actie gehad." Mensen lezen het, leggen het weg en herlezen het. Ik heb eer van mijn werk Verhage heeft alweer een lijst met ruim vijftig reserveringen. Hij wil honderd exemplaren bij laten drukken, dat wil zeggen: het boek van 328 bladzijden met zo'n 1400 foto's en kaarten plus de in augus- tus verschenen bijlage met op- en aanmerkingen van veertig pagina's. De bedoeling is de herdruk begin december klaar te hebben. De her uitgave, opnieuw in A4-formaat, gebonden en met een harde kaft, kost 36,95 euro. Reserveren kan bij de schrijver, via 0115-431954 of cverhage@zeelandnet.nl. Prachtig Kosten noch moeite heeft Verhage gespaard om de geschiedenis van de Terneuzense buurtschap bij Zaamslag, de polders eromheen en de bewoners van Reuzenhoek uit te zoeken. Hij vindt het prachtig dat er zoveel interesse voor bestaat en is blij met de vele positieve reacties. ,,Mensen lezen het, leggen het weg en herlezen het, hoor ik. Ik heb echt eer van mijn werk." dinsdag 27 oktober 2020 VL Onderhoud in coronatijd is topsport Harmen van der Werf Sluiskil -Michèle Koch, Yara Sluiskil Hét boek over de geschiedenis van de Terneuzense buurtschap Reuzenhoek en alle bewoners vanaf 1900 krijgt een herdruk. Schrijver Chris Verhage, inwo ner van Reuzenhoek sinds 1978, kreeg nog zo veel verzoeken om een exemplaar dat hij daartoe heeft besloten. Harmen van der Werf Reuzenhoek - Chris Verhage Maarten Van de Ginste, onderhoudsstopmanager Yara Sluiskil, met op de achtergrond de ammoniakfabriek die onderhanden wordt ge nomen. FOTO YARA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54