Bestrijder helpt molen Hulst van de bonte knaagkever af IN DE REGIO 6 'Topsalaris van minder belang' MIJN DORP, MIJN STAD Krutwagen voelt zich nog altijd be trokken bij het wel en wee van aan- z, al is hij al een tijdje geen voorzit ter meer van de adviesraad voor ta ken in het kader van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo). Hij was ook voorzitter van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk in Terneuzen tot die in 2015 Aan-z is bestuurlijk een gedrocht opging in aan-z. En hij is nog altijd bestuurlijk actief, als voorzitter van Toonbeeld, instelling voor cultuur- en kunsteducatie in Terneuzen. Als vrijwillig bestuurder heeft hij meegemaakt hoe het huidige aan-z tot stand is gekomen. Dat is naar zijn mening niet goed gegaan. ,,Ex- tra zorgtaken kwamen 1 januari 2015 van de rijksoverheid over naar de gemeenten", roept hij in herin nering. ,,In Terneuzen zijn die in dertijd bij aan-z ondergebracht, terwijl dat eerder een organisatie was enkel voor ouderenwerk, met een handjevol betaalde krachten. Wat met aan-z is gebeurd, had nooit moeten gebeuren.Krutwagen zegt dit niet achteraf, met de wijs heid van nu. ,,Wij hebben ook vooraf als Wmo-adviesraad ten zeerste afgeraden die zorgtaken bij het toenmalige aan-z onder te brengen. Je kunt niet zomaar van alles bij een organisatie onderbren gen zonder de bestuurlijke struc tuur te veranderen, zeker niet om dat aan-z een grensoverschrijdende instelling is, met ook vier Vlaamse gemeenten. Die hebben niet de zelfde taken als Nederlandse ge meenten, maar Vlaamse schepenen zitten wel in het bestuur van aan-z, met ook een wethouder en raadsle den van Terneuzen." Kort gezegd noemt Krutwagen aan-z 'bestuurlijk een gedrocht', vanwege de positie van de gemeen tebestuurders in een door henzelf gesubsidieerde organisatie. ,,Je kunt dan niet vrij besturen." Het kan an ders, wijst Krutwagen op Toon beeld. ,,Toonbeeld is een zelfstan dige organisatie geworden, los van de gemeente, die verantwoording aflegt aan de gemeente voor de ta ken die zij moet uitvoeren. Dat werkt veel beter." Kostbare tijd is volgens Krutwa- gen verloren gegaan. Aan-z heeft een aantal taken, met name jeugd- en jongerenwerk, ook laten verslof fen, vindt hij. ,,Des te meer reden", stelt hij, ,,om orde op zaken te stel len in de bestuursstructuur van aan-z. Vragen over het salaris van de directeur zijn daaraan onderge schikt." De molen was buiten gebruik sinds afgelopen mei en intussen werkte de gemeente Hulst aan een plan van aanpak voor de mo len. De boosdoener is de bonte knaagkever. De houtminnende insecten veroorzaakten met hun geknaag schade aan de eikenhou ten vloer in de kap van de molen. De wieken van de molen uit 1792 konden hierdoor niet draaien. De wieken moeten namelijk in een bepaalde richting kunnen worden geplaatst, afhankelijk van de windrichting en windkracht. Het verplaatsen wordt kruien ge noemd en dat gebeurt door de volledige molenkap te draaien. In de kap bevinden zich metalen wielen, die over een stalen band rijden. Op die manier kan de mo lenkap draaien. Onder die stalen band ligt een eikenhouten vloer. Deze vloer rust op het metsel werk van de romp van de molen. De bonte knaagkever heeft zich uitgeleefd op de eikenhouten vloer, waardoor de stalen band is verzakt. De kap kan niet meer kruien, daardoor kunnen de wie ken niet draaien en de molen niet malen. Om de eikenhouten vloer te kunnen vervangen, moet de kap van de molen worden opgetild. Dat gebeurt van binnenuit, er hoeft geen kraan aan te pas te ko men. De molenkap wordt ook meteen behandeld door een on- gediertebestrijder om aantasting door de bonte knaagkever tegen te gaan. Nieuw dak De molen wordt begin november gerepareerd. De reparatie duurt ongeveer twee weken en kost zo'n 35.000 euro. De gemeente Hulst heeft de molen sinds 1954 in be zit. In 2018 kreeg de korenmolen op het Molenbolwerk nog een nieuw dak. Workshop tekenfilm maken Cursus dialecten aan de grens Carillon bestaat zestig jaar dinsdag 27 oktober 2020 VL Weeffout in structuur van aan-z De molen van Hulst draait al een tijdje niet meer. foto camile schelstraete Het moet bij de discussie over de Terneuzense welzijnsinstel- ling aan-z niet over het (topsa laris van de directeur gaan, dat leidt maar af, oordeelt voormalig voorzitter Henk Krutwagen van de Wmo-adviesraad in Terneu- zen. ,,Hét probleem zit bij de be stuurlijke structuur van aan-z." Harmen van der Werf Terneuzen -Henk Krutwagen De molen van Hulst kan voor het einde van dit jaar weer draaien. Volgende maand wordt de stadsmolen gerepareerd. Sophie Stockman Hulst IJZENDIJKE Tijdens de Workshop 'Flipboekje maken', kun nen kinderen van 6 tot 13 jaar zelf een tekenfilm maken. Onder begelei ding van tekenaar Ferdy Remijn maken de deel nemers kleine tekenin gen. Als deze worden samengebracht en in beweging worden ge bracht, ontstaat er een tekenfilm. De workshop vindt op 2 november plaats in Mu seum Het Bolwerk. Aan vang om 15.45 uur In schrijven kan tot 30 ok tober via museuminfo @zeelandnet.nl DE KLINGE GrensDorpen, Oudheid kundige Kring De Vier Ambachten en De Klomp De Klinge begin nen vandaag met een beginnerscursus dialec ten. Tijdens de cursus bekijken de deelnemers de Oost-Zeeuws- Vlaamse en Wase dia lecten aan de grens. De cursus gaat in op de geschiedenis van de dialecten. De cursus vindt plaats in Klings- poor, Buitenstraat 7 in De Klinge, aanvang 19.30 uur. Aanmelden: guillaume.drumont@ gmail.com. Piet Hamelink bespeelt het carillon van het bel fort in Sluis. FOTO PETER NICOLAI SLUIS Op 29 oktober 2020 is het precies 60 jaar gele den dat in het belfort van Sluis het carillon in gebruik genomen werd. Ter gelegenheid hiervan geeft de stadsbeiaardier van Sluis, Piet Hamelink, een speciaal thema concert. Het concert is vanaf 15.30 uur te be luisteren. AARDENBURG Kaai- plein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; Vertoeving Het Lam, 14.00-17.00 uur: KleurSamen; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex positie Biezonder Hoed (textiel); BIERVLIET Gymzaal, 15.30-17.00 uur: Kids2fun sport en spel 6-12 jaar: HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Bibliotheek, 10.30 - 11.30 uur: Taalcafé; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.15-20.15 uur: Sportgroep; SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 08.30 15.00 uur: Week markt; SINT-JANSTEEN De Warande, 10.30 uur: H.misviering in teken van Allerzielen; 19.30 uur: Bijeenkomst EHBO; SLUIS Molen, 10.00 - 17.00 uur: Open; TERNEUZEN Biblio theek, 9.30-11.30 uur: Klik tik, wegwijs op computer en tablet; Tijdens openings uren, foto expositie over 111 mooiste plek jes in Zeeland; De Veste, 10.00 uur: Zitgymnastiek, biljar ten; 13.30 uur: Hand werken, soos; Leger des Heils aan de Dijkstraat, 10.00 uur: Stilte en rustmo ment; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum 12.30 15.30 uur: Week markt; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Watervlietseweg 15, 10.00-17.00 uur: Charlotte's Pom poenpad, creatieve activiteiten in de kas sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53