fl Angel uit conflict over scheepswerf De Bevelanders helpt ondernemers met actie WmïJ'. 7 BEPERKINGEN DOOR CORONA HERDENKEN Afscheid nemen van een familielid of vriend is al sinds maart niet meer vanzelfsprekend. Uitvaarten worden noodgedwongen in beperkte kring gehouden. En tijdens Allerzielen is het maar de vraag of je erbij kan zijn om overledenen te herdenken. f ^a e hadden m ml aan het be- gin van de coronacrisis ^m heel sterk het gevoel dat we hier met Aller zielen, als alles achter de rug zou zijn, groots bij stil zouden staan en herdenken', vertelt Alida van Veldhoven, pastoraal werker in de parochies boven de Wester- schelde. ,,Maar dat was veel te op timistisch. We zijn nu in een tweede golf terechtgekomen en opnieuw hebben we te maken met vieringen waar me maar met der tig mensen bij mogen zijn en dat drukt zijn stempel." Tijdens Allerzielen herdenken katholieken de doden. Een traditie die terugvoert tot de middeleeu wen en tot op de dag van vandaag wordt gevierd op 2 november. Tij dens een kerkdienst wordt stilge staan bij alle parochianen die het afgelopen jaar zijn overleden. Zij worden gedurende het jaar al her dacht met een kruisje in de kerk. ,,Het is een dag van verbonden heid, waarop je samen beleeft en hoopt dat het leven sterker is dan de dood en bidt dat je dierbare bij God mag zijn", zegt Van Veldho ven. Na afloop van de dienst krijgt de familie het kruisje mee naar huis. Tegenwoordig is Allerzielen vaak niet beperkt tot de overlede nen van het afgelopen jaar. ,,We hebben ook parochiekernen waar het traditie is om stil te staan bij iedereen die iemand verloren is, ook al is dat langer geleden. Daar hebben we nu, hoe jammer we dat ook vinden, eigenlijk nauwelijks tot geen mogelijkheid voor." En dus hebben alleen parochieleden die het afgelopen jaar iemand heb- Het is een dag waarop je samen hoopt dat het leven sterker is dan de dood ben verloren een uitnodiging ge had om te komen. Zij moeten zich opgeven en pas als blijkt dat er nog plek is kunnen ook anderen naar de dienst. ,,We zetten wel op ver- schillende plekken de kerken open zodat mensen een kaarsje kunnen opsteken. In Kwadendamme zijn bijvoorbeeld twee diensten om de mogelijkheid te bieden naar de kerk te gaan." Een dag eerder (op i november) wordt Allerheiligen gevierd, ook een traditie die stamt uit de vroege middeleeuwen. Bij Allerheiligen denken de meeste mensen aan de vele heiligen die de katholieke kerk rijk is. ,,Maar het idee achter Allerheiligen is veel mooier. Het gaat veel meer over ons allemaal. Het idee erachter is dat je zelf als mens het goede probeert uit te stralen en als het ware door jou heen het goede van God in de we reld zichtbaar kan worden. Tijdens de dienst is er aandacht voor dit thema", zegt Van Veldhoven. ,,Heiligen hebben voor mensen vaak een sterke aantrekkings kracht en betekenis omdat ze een soort rolmodel zijn. We noemen ze de voorsprekers en het is voor veel mensen laagdrempeliger om tot heiligen te bidden." Omdat Al lerheiligen dit jaar op zondag valt, zullen in de meeste kerken dien sten gehouden worden die in het teken van deze viering staan. Alle informatie over de diensten en tij den is te vinden op de websites van de verschillende parochies. Overigens is het herdenken van de overledenen ook in de protes tantse kerk een traditie. Zij geden ken op 22 november de doden. Bewoners van de Zouteweg teken den protest aan tegen de bestem mingsplannen die de gemeenten Reimerswaal en Kapelle in 2019 voor de Kaai hadden gemaakt. Ze vinden de bedrijfstijden te ruim voor een scheepswerf die voor 80 procent procent is ver plaatst naar het Sloegebied in Vlis- singen. De omwonenden vinden het niet nodig dat er op zaterdag- middagen en op twaalf avonden per jaar tot 23.00 uur gewerkt kan worden met branders en lasappa raten. Geschrapt en vervroegd De scheepswerf heeft de zaterdag middagen geschrapt, zei raadsman Bram Cornelissen gisteren. Het tijdstip 's avonds is vervroegd naar 21.45 uur. Beide partijen vroe gen de Raad van State deze werk tijden in de uitspraak over te ne men. De twee gemeenten zijn er mee akkoord. In 2017 vernietigde de Raad van State het bestemmingsplan voor de Kaai wegens het vele lawaai dat de scheepswerf mocht maken. De werf is intussen voor het grootste deel verplaatst. Reimerswaal en Kapelle moesten een nieuw be- stemmingsplan maken. Daar boog de Raad van State zich gisteren over. Te veel lawaai Ook het aan de Kaai gevestigde Van der Straaten Aannemingsbedrijf protesteert tegen het bestem mingsplan. Van der Straaten vindt dat Rijkswaterstaat op de sluisdeu renbergplaats op de Kaai te veel la waai mag maken. De bergplaats is bedoeld voor klein onderhoud van sluisdeuren. Grote klussen met veel herrie moet de gemeente daar niet toestaan maar het bestem mingsplan is daar niet duidelijk over, zegt Van der Straaten. Daar gaat de Raad van State naar kijken. Wie maakt het leukste, gekste of grappigste filmpje van een voetbal truc? Het kunstje wordt voorgedaan door Almere City-voetballer Levi Bouwense. Onder de inzenders wordt een flink aantal waardebon nen verloot. VV De Bevelanders uit Kamperland wil op deze manier de lokale horecaondernemers helpen. ,,We hopen dat er zo veel moge lijk mensen met de actie meedoen", laat Pieter Moll namens De Beve landers weten. ,,Het liefst vanuit heel Zeeland. Er zijn voldoende waardebonnen te winnen. In deze gekke tijd hebben we een actie bedacht voor jong en oud." De actie draait rondom een video van oud-Bevelanders-speler Levi Bouwense, die tegenwoordig bij Almere City O21 speelt. ,,Hij heeft een leuke video gemaakt waarin hij iedereen uitdaagt een truc na te doen. Iedereen kan die truc nadoen, het filmen en VV Bevelanders tag- gen op Facebook of Instagram." Voor wie nog niet handig genoeg is met de bal is er een kleurplaat-ac tie. Die kleurplaat ligt klaar bij de Albert Heijn in Kamperland. ,,Deze kleurplaat kan worden ingeleverd in de inleverbox bij AH. De mooiste kleurplaten winnen dan ook een waardebon." dinsdag 27 oktober 2020 BE Allerzielen bindt ons met de doden Melita Lanting Kwadendamme MfM I .v, HUE Pastoraal werker Alida van Veldhoven op de begraafplaats in Kwadendamme. foto johan van der heijden -Alida van Veldhoven Scheepswerf Reimerswaal aan de Kaai in Hansweert en twee omwonenden zijn het eens geworden over beperking van de werktijden op de scheepswerf. Dat bleek giste ren bij de Raad van State in Den Haag. Den Haag Uitspraak over zes weken. Willem Adriaansens Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52