Ab Osterhaus: 'Als je er niet keihard het mes in zet, gaat het mis' Winnaar van de Libris Geschiedenis Prijs 2020 lil Onderwijsminister Arie Slob gaat in quaraintaine, debat geschorst 4 CORONA TWEEDE GOLF Europa probeert met man en macht de tweede coronagolf in te dammen. Straten blijven 's avonds leeg en het sociale leven wordt platgelegd om een nieuwe lockdown te voorkomen. Maar ook het verzet groeit. Tijdens de vorige persconferentie, die van dinsdag 13 oktober, namen Mark Rutte en Hugo de Jonge regel matig het woord 'hamer' in de mond. Met die hamer zouden we in Nederland het virus zo'n optater geven dat het aantal besmettingen een duikvlucht zou nemen. Ons geduld wordt echter op de proef gesteld. Ook gisteren, twaalf dagen na de gedeeltelijke lock- down, was er geen daling zichtbaar in het aantal besmettingen. Het waren er 10.353, en daarmee lag het aantal positieve tests een stuk ho ger dan het gemiddelde van vorige week (9018). De hoop is dat het de komende dagen wél afneemt, om dat het altijd een week of twee duurt voordat maatregelen effect hebben. Bij een nauwgezet bereke ning blijkt dat de procentuele toe name vergeleken met begin deze maand flink lager is. Ab Osterhaus, viroloog aan de Tierarztliche Hochschule in het Duitse Hannover, kent de reken sommetjes ook. ,,Er is een afname van de toename, zeggen ze dan. Nou, in het ziekenhuis is dat nog steeds een toename hoor.'' In ziekenhuizen is van verbete ring inderdaad nog weinig te zien. Gisteren waren er 2249 coronapa tiënten opgenomen, 102 meer dan zondag. Van de bezette intensive care-bedden behoort 53 procent toe aan iemand met Covid-19. Osterhaus erkent dat er met de gedeeltelijke lockdown al heel wat maatregelen over Nederland zijn uitgestort, en dat nog niet helemaal Nieuwe gevallen per dag bepaald kan worden wat de resul taten daarvan zijn. ,,Maar we zien nog helemaal geen effecten. Nu zit je op een niveau dat lager is dan in maart, maar als je nog een week wacht, ben je een stuk verder van huis. In Israël hebben ze ook een harde lockdown gedaan, toen zaten ze qua besmettingen ongeveer op hetzelfde niveau als wij nu. Binnen twee weken zaten ze daar weer op een acceptabel niveau." Voor veel Nederlanders zal een nieuwe lockdown voelen als een nederlaag. Het zoeken naar de schuldige is al lang en breed begon nen: het zijn de jongeren, de oude ren, de vrijdenkers, het kabinet. Streng De vraag is of we zo streng voor onszelf moeten zijn. Osterhaus: ,,Je ziet dat het ook in de landen om ons heen pijlsnel de lucht in gaat nu. Ik denk dat we moeten accepte ren dat we er zonder heel streng be leid gewoon niet komen. Als je er niet keihard het mes in zet, gaat het mis." En als we het nu eens helemaal anders doen? Niet het virus ten koste van alles kleiner maken, maar de zorgcapaciteit groter, zodat een meer besmettingen niet meteen het land ontwricht? ,,Ik ben daar niet voor. Dan zeg je: de vloer loopt vol met water, laten we meer dwei len kopen. Ik zou er zelfvoor kiezen om de kraan dicht te draaien." De kaart van Europa op de site van het Europees Centrum voor ziek tebestrijding en -preventie (ECDC) kleurt alsmaar roder. Het aantal besmettingen stijgt rap. Records sneuvelen. Steeds meer landen passeren de grens van 240 coronabesmettingen per 100.000 inwoners. De wereldgezond heidsorganisatie WHO maant Eu ropa om de inspanningen in de strijd tegen het virus aanzienlijk te versnellen. De afgelopen tijd is geprobeerd algehele lockdowns, zoals eerder dit jaar, te voorkomen en de eco nomische schade te beperken. Maar een mondkapjesplicht op openbare plekken, vervroegde sluiting van cafés en restaurants en een verbod op grote bijeen komsten voldoen niet. Het coronavirus grijpt opnieuw zo snel en genadeloos om zich heen, dat regeringen genoodzaakt zijn meer beperkingen op te leg gen. Afgelopen weekend kondigden Spanje en Italië al strengere maat regelen aan. In Frankrijk geldt nu voor 46 miljoen Fransen - twee derde van de bevolking - in 54 de partementen een avondklok (21.00 uur tot 06.00 uur). Presi dent Emmanuel Macron zegt dat hij geen andere keus heeft dan het sociale leven te beperken, nu het land meer dan een miljoen be smettingen telt. ,,We moeten dit doen.'' In België geldt ook een avond klok en blijven alle scholen in de herfstvakantie langer dicht. In Wallonië en de regio Brussel gel den strengere beperkingen, maar ook de Vlaamse regering beraadt zich. Viroloog Steven Van Gucht roept iedereen op zo veel mogelijk thuis te blijven. ,,We zitten in de kritieke fase van de epidemie. Wat we nu doen, zal doorslaggevend zijn voor de ziekenhuiscijfers bin nen tien dagen. De grootste hef boom hebben we zelf in handen. Dit is de moeilijkste periode.'' De Britse regering zinspeelt ook op extra maatregelen. Het land is met bijna 45.000 sterfgevallen het dodelijkst getroffen. In het hele land geldt een avondklok. In de Liever dier dan mens Pieter van Os dinsdag 27 oktober 2020 GO Ondanks de onverminderde groei in het aantal besmettin gen, komt het kabinet voorlopig niet met strengere maatregelen. Viroloog Ab Osterhaus gelooft niet dat deze houding nog lang vol te houden is. ,,Als je nóg een week wacht, ben je weer een heel eind verder van huis." Sander van Mersbergen Hannover/Rotterdam Meldingen bij de GGD 10000 9000 8000 6000 5000 4000 3000 2000 1 oktober 271020 BRON: RIVM Onvrede groeit Europa zucht, kreunt en mort Tonny van der Mee Rotterdam PieEer van Os :tn overlo lual Liever dier dan mens Uit het jury-rapport: Een huiveringwekkend verhaal; een boek dat laat zien dat vasthoudend zoeken voor de historicus lonend kan zijn; en een boek dat bijna tastbaar maakt hoezeer mensen tot alles in staat zijn. Paperback 1 9,^ Ook als ebook ^24\ Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Geen bezorgkosten voor boek- \.UUV bestellingen vanaf €15,00. Kijk voor een Libris of BIz.-boekhandei in de buurt op Libris.nl DEN HAAG On derwijsminister Arie Slob gaat in quarantaine, omdat hij meer dan een kwartier in contact is geweest met een medewerkster die met het coronavirus besmet blijkt te zijn. Dat maakte hij gis teren bekend tij dens de behande ling van de Media wet. Het debat werd geschorst. De minister voelt zich prima, meldde hij. Minister Slob: contact met be smet persoon. Het overleg was om 11.00 uur begonnen en zou tot het begin van de middag duren, om daarna in de avond verder te gaan. De minister zal nu van huis uit gaan werken, aldus zijn woordvoerder. Zijn agenda is 'ram- vol' met ook nog andere dingen. De bewindsman kreeg eerst het be richt over de zieke medewerkster, maar daarna bleek uit zijn eigen co- rona-app dat hij lan ger dan een kwar tier in contact was geweest met iemand met corona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4