Facebook verwijdert ZierikNieuws Corona beperkt ook het herdenken bij Allerzielen Brouwerseiland lijkt kansloos 6 MIJN DORP, MIJN STAD Wendy Wagenmakers Zierikzee Toevallig had Glerum gisteroch tend net nog naar de teller gekeken. Of ja, toevallig... ,,Ik ben echt zo'n freak, weet je wel. Ik weet altijd pre cies hoeveel leden we op dat mo ment hebben. En toen kreeg ik een berichtje van Facebook, dat ze mijn Ik stond perplex. Ik dacht: dit kan niet waar zijn pagina wegens herhaaldelijke haat- berichten hebben verwijderd. Ik ging gelijk naar de pagina en inder daad: nul." Wat er toen gebeurde, weet Gle- rum niet meer precies. ,,Ik stond perplex. Ik dacht: dit kan niet waar zijn. En ik werd verdrietig. Maar ik dacht ook gelijk: over naar de orde van de dag. Luctor et emergo!" Beschilderde stenen ZierikNieuws is een verzamelplaats van mensen die iets hebben met Zierikzee. Ze posten nieuwtjes, be richten over zoekgeraakte katten ('wil iedereen in de Kreeftstraat even in zijn schuurtje kijken?') en foto's van de stad toen en nu. Regel matig ontstaan er discussies, onder meer over Zwarte Piet. Over dat laatste kreeg Glerum de laatste maanden waarschuwingen van Facebook. ,,Ze willen er geen Zwarte Piet meer op hebben, dus haalde ik die berichten elke keer ge lijk weg. Gister postte één van onze trouwste leden, André Vroeginde- weij, een foto van stenen die be schilderd waren met Zwarte Piet en Sinterklaas. Iets heel onschuldigs. Ik dacht: dit kan nog wel. Maar ken nelijk dus niet." Ruzies sussen Voor Glerum is ZierikNieuws een way of life geworden; hij staat er mee op en hij gaat ermee naar bed. ,,Ik ben verknocht aan Zierikzee en ik ben verknocht aan nieuws. Hierin komt voor mij alles samen. Ik ben er hele dagen mee bezig. Soms wel eens in negatieve zin, als ik ruzies moest sussen, maar de laatste tijd ging het eigenlijk hart stikke goed." Ook voor zijn leden is de verwij dering een klap. ,,Mensen schrijven 'Censuur!' en dat ze het zo jammer vinden. En hier, nog een mooie: 'In het vrij e Nederland ligt alle vrijheid aan banden, slechte zaak!' Tja, dat krijg je dan. Het is toch eigenlijk ook te gek voor woorden." Nieuwe pagina Inmiddels heeft Glerum zijn tra nen weggeveegd en een nieuwe pa gina aangemaakt, Zierikzee- Nieuws. ,,Daar gaan we gewoon precies hetzelfde doen als bij Zie- rikNieuws, alleen dan met geen én kel bericht over Sinterklaas en Zwarte Piet. En als avatar een foto van de ZZ7, als symbool voor onze nieuws koers. Ik had binnen no- time honderd leden." ,,We hadden aan het begin van de coronacrisis heel sterk het gevoel dat we hier met Allerzielen, als al les achter de rug zou zijn, groots bij stil zouden staan en herdenken", vertelt Alida van Veldhoven, pas toraal werker in de parochies bo ven de Westerschelde. ,,Maar dat was veel te optimistisch. We zijn nu in een tweede golf terechtgeko men en opnieuw hebben we te maken met vieringen waar we maar met dertig mensen bij mo gen zijn en dat drukt zijn stempel." Tijdens Allerzielen herdenken katholieken de doden. Een traditie die terugvoert tot de middeleeu wen en tot op de dag van vandaag wordt gevierd op 2 november. Tij dens een kerkdienst wordt stilge staan bij alle parochianen die het afgelopen jaar zijn overleden. Zij worden gedurende het jaar al her dacht met een kruisje in de kerk. ,,Het is een dag van verbonden heid, waarop je samen beleeft en hoopt dat het leven sterker is dan de dood en bidt dat je dierbare bij God mag zijn", zegt Van Veldho ven. Na afloop van de dienst krijgt de familie het kruisje mee naar huis. Tegenwoordig is Allerzielen vaak niet beperkt tot de overlede nen van het afgelopen jaar. ,,We hebben ook parochiekernen waar het traditie is om stil te staan bij ie dereen die iemand verloren is, ook al is dat langer geleden. Daar heb ben we nu, hoe jammer we dat ook vinden, eigenlijk nauwelijks tot geen mogelijkheid voor." En dus hebben alleen parochieleden die het afgelopen jaar iemand hebben verloren een uitnodiging gehad om te komen. Zij moeten zich op- geven en pas als blijkt dat er nog plek is kunnen ook anderen naar de dienst. ,,We zetten wel op ver schillende plekken de kerken open zodat mensen een kaarsje kunnen opsteken. In Kwadendamme zijn bijvoorbeeld twee diensten om de mogelijkheid te bieden naar de kerk te gaan." Een dag eerder (op 1 november) wordt Allerheiligen gevierd, ook een traditie die stamt uit de vroege middeleeuwen. Bij Allerheiligen denken de meeste mensen aan de vele heiligen die de katholieke kerk rijk is. ,,Maar het idee achter Aller heiligen is veel mooier. Het gaat veel meer over ons allemaal. Het idee erachter is dat je zelf als mens het goede probeert uit te stralen en als het ware door jou heen het goede van God in de wereld zicht baar kan worden. Tijdens de dienst is er aandacht voor dit thema", zegt Van Veldhoven. ,,Heiligen hebben voor mensen vaak een sterke aan trekkingskracht en betekenis om dat ze een soort rolmodel zijn. We noemen ze de voorsprekers en het is voor veel mensen laagdrempeli- ger om tot heiligen te bidden." Marcel Modde Zierikzee De initiatiefnemers achter de 315 luxe vakantievilla's in de Grevelin- gen voegden vorige maand een nieuwe loot aan de ambitieuze op zet toe. Al het verkeer binnen het park en naar de dertien eilandjes wordt verplicht elektrisch. Wie een huis huurt, maar zelf niet elek trisch rijdt, krijgt daar voor de ver blijfsduur een elektrische auto en bootje bij. Dat moet een belang rijke bijdrage leveren aan het te rugdringen van het stikstofpro bleem in de regio. Bij verschillende fracties en het college overheerst de vraag of dit futuristische plaatje ook realistisch is. Brouwerseiland B.V trachtte de commissie te overtuigen dat het aangepaste plan naadloos aansluit bij de koers die jaren geleden sa men met de gemeente is ingezet. Mocht de raad nu dus besluiten het toch maar niet te doen, dan kan dat niet zonder gevolgen blijven, verwees woordvoerder Marijn Trouwborst naar een claim van 'enkele miljoenen' euro's. De raadscommissie toonde zich niet onder de indruk van dit dreige ment. Voor een raadsmeerderheid lijkt het boek nu toch echt dicht te kun nen, nadat de Raad van State het plan op vijf cruciale punten af keurde en het eerdere besluit van de gemeenteraad vernietigde. Hou daaraan vast, hamerden diverse in sprekers, waaronder ZMF en de Natuur- en Vogelwacht. Alleen de VVD toonde zich een uitgespro ken voorstander van het plan. In een extra raadsvergadering op 5 november wordt de knoop door gehakt. dinsdag 27 oktober 2020 Elfduizend leden had hij. Om precies te zijn 11371. En ineens was alles weg. Facebook heeft maandag de populaire pagina ZierikNieuws verwijderd. Van wege berichten over Sinterklaas en Zwarte Piet, vermoedt op richter Martin Glerum. Hij was even ontroostbaar, maar krab belt inmiddels weer op. -Martin Glerum, oprichter Afscheid nemen van een fami lielid of vriend is al sinds maart niet meer vanzelfsprekend. Uit vaarten worden noodgedwon gen in beperkte kring gehou den. Kerkdiensten zijn voor de tweede keer zeer beperkt toe gankelijk. En tijdens het katho lieke Allerzielen is het maar de vraag of je er bij kan zijn om jouw overledenen te herden ken. Melita Lanting Kwadendamme De kans dat Brouwerseiland een tweede kans wordt ge gund, lijkt na de raadscommis sie gisteravond verder geslon ken. De grootste coalitiepartij LSD liet het achterste van haar tong niet zien. En partner CDA is intern verdeeld, liet raadslid Rutger Punt weten. Maar alle signalen wezen er toch op dat de meerderheid niet van plan is te zwichten voor het flitsende concept dat de initiatiefnemers hen voorschotelde. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brass band Apollo, 20.00 22.00 uur: Boog schieten dames; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00 uur: Bridgeclub Schou wen, 19.00 uur: Volksdansen; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Historisch museum de Bevelanden, 11.00 17.00 uur: Diverse exposities, o.a. over de Zuid-Be- velandse jongeren cultuur in de 19e eeuw; IJsbaan Goes-Zuid, 14.00-15.30 uur: Sport&Spel activitei ten voor kinderen van 6-12 jaar; Jeugdcen trum Goes-Noord, 19.00-22.00 uur: In loopavond voor jon geren vanaf 12 jaar MIDDELBURG Welzijn Middelburg, 19.00-20.30 uur: We- binar met hoogleraar vrijwilligerswerk Lucas Meijs NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.00- 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 9.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 en 20.00 uur: La Ultima Prima- vera; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Intermezzo; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen. Alida van Veldhoven op de begraafplaats in Kwadendamme. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49