Wie ao dat oait 'edocht 10 ZEELAND Zuiderburen OPMARS KLEINE BROUWERIJEN Streektaal Ook in bierland België zijn de cafés geslo ten. Maar de echte liefhebber wordt daar niet echt de pressief van. Niet alleen zijn de winkelrekken gevuld met de be kende merken. Zeker in en rond Antwerpen zijn de onafhankelijke brouwerijen met hun eigen bieren in opmars. Ooit al gehoord van een Blonde Stoot of van Seefbier? Bierkenner Johan Van Dyck is niet van gisteren. In 2010 werd hij in Vlaanderen uitgeroepen tot 'Marketeer van het Jaar'. Van Dyck was toen marketingdirec teur bij Duvel-Moortgat. Hij slaagde erin om speciaalbie- ren als Vedett en La Chouffe weer helemaal in de markt te zetten. Een jaar later ging hij een nog grotere uitdaging aan. Seefbier Van Dyck raakte gefascineerd door verdwenen Antwerpse bie ren en brouwerijen en kwam uit bij het Seefbier. Het bier was tot de Eerste Wereldoorlog zo popu lair dat er zelfs een volkswijk werd naar genoemd. De Seefhoek in Antwerpen-Noord bestaat nog altijd. In 2012 lanceerde Van Dyck met zijn Antwerpse Brouw Com pagnie het Seefbier opnieuw. Het troebele blonde bier, met boek weit als opvallend ingrediënt, was een schot in de roos. Niet al leen in Antwerpen, wereldwijd werd het bier al zes keer be kroond. Intussen vond de Antwerpse Brouw Compagnie een onderko men in het Noorderpershuis aan het Kattendijkdok. Zes bieren zitten er nu in het gamma. De brouwerij kreeg ook een restau rant erbij. Als de coronastorm is gaan liggen, moet je daar beslist eens een rondleiding reserveren. Santé! Blonde Stoot Nog een succesverhaal is dat van brouwerij Cabardouche. Vijf vrienden begonnen in 2012 zelf bier te brouwen. Nu heeft Cabar- douche een eigen stek aan de En gelselei in Borgerhout. De bieren hebben leuke namen als Blonde Stoot of Stout Mokke. Vooral die Blonde Stoot valt tot ver buiten Antwerpen in de smaak. Het lichte, blonde bier smaakt fruitig en bitter. Kenners proeven vleug jes ananas en limoengras. Wat verderop in Berchem huist dan weer 'Bieren van Begeerte' Dingen die dicht bij huis zijn gemaakt,die zijn weer belangrijk van brouwer Koen Fierens. Hij scoort met Kamil, een blond bier met een zachte smaak van tarwe. En de tweelingbroers Benny en Erwin Van Aerschoot uit Boe- chout mogen pronken met de ti- tel van beste hobbybier van de Benelux. Allemaal dankzij het In glorious Quadbier of IQbier, een donkere quadrupel met een alco holpercentage van maar liefst 10,3. Het bier werd meteen opgeno men in het gamma van Delhaize. Ambacht Elise Vandoninck van Cabardou- che legt het succes van die kleine brouwerijen uit. ,,We willen te rug naar pure smaken. Naar het ambacht van vroeger. Dat geldt niet alleen voor bier, maar ook voor koffie en brood. Mensen gaan ook weer haken en breien. Het heeft nog te maken met het lokale. Dingen die dicht bij huis zijn gemaakt,die zijn weer be langrijk. Dat is ergens normaal. Maar de vraag is dan wie er kwa- liteit levert. En wie de dingen ge woon goed kan verkopen." Tot slot dit fijne verhaal. Hob bybrouwer Louis Meulders uit Beerse bij Turnhout brouwde in 1996 voor het eerst Gageleer, een blond en bitter biologisch bier Het bier wordt intussen ver deeld door de organisatie Na tuurpunt. ,,Ik studeerde vroeger geschiedenis en ik drink graag bier", vertelt Louis. ,,Hoe smaakte bier vroeger? Dat vroeg ik me af. Ik besloot gagel te gebruiken. Die struik vind je bij kleine meren op de heide. Ik vond het eerst geen goed idee om Gageleer te verko pen. Maar ik leerde iemand ken nen van Natuurpunt. En die vond het wel een goed plan." Terecht, Gageleer is nu goed voor een om zet van 150.000 liter per jaar. Noe motte julder nie dienke da 'k elke keêr a 'k an de burte bin over 't Kerkje van Ellesdiek be- gunne. Mè noe vaol 't net mesje op 't sneetje, wan 76 jaer 'eleje wier op 29 oktober Ellesdiek bevrijd. Het durp was zwaer 'etroffe. Vee uuzen lagge in puun en van de moaie ouwe kerke was ok niks mi over. Het verdriet was groat op dat kleine durpje deur het verlies van vee mènselevens. In 1950 wier t'r een kerke 'ebouwd, die a noe deur eêl Zeêland (en nog vadder) be kend stit as 't Kerkje van Ellesdiek. Ik bin op Ellesdiek gebore. Bie de waetersnoad van 1953, vond ik as kind de kerke net een groate veugel mie z'n snaevel de lucht in. Z'n vleugels ao t'n uut 'espreid over dat andjevol uuzen, dat a droóge 'ebleve was. Moeder von dat stikje toen net de ark van Noach, omda 't rond de kerke krioelden van aolle mènsen en beêsten, die a net op tied 'ered were. Mè mien kernientje nie. Tussen de deure Het kerkje is bluve trokke. Letterlijk en figuurlijk. Me bin d'r ok in 'etrouwd. Toen a de kerkdienst of'elópe was, stoenge d'r buuten as ge- brukelijk mensen te kieken oe a de bruid d'r uutzag. De bruidegom was toen minder van belang, die was toch meêstal in 't zwart. Ik probeerden zo elegant meugelijk de trappen of te gaen. Aneêns wier t'r an m'n oad 'esnokt. M'n lange sluier zat nog tus- sen de deure. Arjaentje, de koster, von 't zeker welletjes en was nog a rap om de deure dicht te doen. Di wier toen a an me 'etrokke en dat is zo 'ebleve. De kerke kreeg in 2000 een andere bestemmieng. Joop Rooze nam het initiatief en sleepten a gauw Engel Reinhoudt d'r bie. Het wier een cen trum voe Levensbeschouwing, Cul tuur en Vriendschap. Op zondag 29 oktober, precies 76 jaer nae de bevrij- dieng, was de eêste oecumenische bi- eeênkomst mie as thema 'Vriend schap.' Wie ao dat oait 'edocht! Begun 2001 wier 't Kerkje een stich- tieng. 'Dat za nie lank stand ouwe', wier t'r a gauw voorspeld. 'Wie kom di noe ni toe? Vee mènsen bin nog noait van z'n leven op dat durp 'ewist. Zwieg t'r toch van stille, dat wor toch ommes niks!' Mè niks was minder waer! Wat is t'r a nie gebeurd in 't Kerkje in aol die twintig jaer! Optredens van aollerlei artiesten, toneêl, concerten, exposities, meeziengmirregen, boek presentaties, oecumenische bieeên- komsten en gi zomè deur. Het kan en mag aollemille. De voertaal is zovee meugelijk Zeêuws. 't Kerkje drieft op vriewillegers. 't Kerkje is t'r laegdrempelig. Letter lijk en figuurlijk, wan je oef nie persé de trappen op. Mie een rolstoel bin je net zo welkom. De lesten tied bluuve de deuren dicht. Het coronavirus goait roet in 't eten. Mè zodrie a't wee kan gae de deuren waegenwied open. G'loóf dat mè g'rust. Me bin tenslotte Zeêuwen. Ik docht a je wat zei! dinsdag 27 oktober 2020 Terug naar pure smaken van bier In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: brouwe rijen in Antwerpen. Dominique Piedfort Antwerpen - Elise Vandoninck, brouwerij Cabardouche Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. In 2012 lanceerde de Antwerpse Brouw Compagnie het Seefbier opnieuw. foto's antwerpse brouw compagnie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42