9 AMBASSADEUR IN CANADA EVEN TERUG IN ZEELAND Ines Coppoolse is sinds de zomer de Nederlandse ambassadeur in Canada. Zij is even terug voor de herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. Natuurlijk heeft Ines Coppoolse (58), de Nederlandse ambas sadeur in Canada, vanwege de corona crisis getwijfeld of ze naar Zee land moest komen. Toch deed ze het. Voor het bijwonen van de herdenking op de Canadese ere- velden in Bergen op Zoom. En een bezoek aan het bevrijdings museum in Nieuwdorp. ,,Zo jam mer dat de ceremonie zonder pu bliek plaatsvond." Lopend over de Moolweg in Burgh-Haamstede, langs de bun kers, komen de herinnering aan vroeger als vanzelf. Coppoolse groeide weliswaar op in Amster dam, haar grootouders kwamen van Walcheren. Ze waren Indië- gangers. Opa werkte aan de Birma-spoorlijn en liet daar het leven. Na de oorlog kwam haar oma met de kinderen naar Neder land en streek neer in Amster dam. „Familie in Zeeland had in die tijd genoeg eigen ellende ach ter de rug en moest zelf weer een bestaan opbouwen." Coppoolse studeerde geschie denis aan de Universiteit in Am sterdam. In het begin van de jaren negentig kwam ze in dienst bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze kreeg een functie in Londen. Later was ze vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties in Wenen. En tot halverwege dit jaar ambassa deur in Stockholm. Vanaf daar vloog ze direct over naar de hoofdstad Ottawa van Canada, waar ze nu ambassadeur is. Wortels Nu is ze even terug in Zeeland. Waar ze met haar gezin een huis heeft in het centrum van Burgh-Haamstede. Een prachtig natuurgebied en een plek die voelt als thuis. De band met Zee land is er altijd geweest. Maar werd versterkt toen haar ouders na hun pensionering vanuit de Randstad in Zeeland neerstreken en ook haar broer er met zijn ge zin is gaan wonen. Terug naar de wortels. Het gezin spendeerde er vakanties. Vanaf dat moment ziet ze haar familie ook vaker, vertelt ze. Coppoolse is hier met een mis sie. Allereerst de inhoudelijke verdieping op de functie in Ca nada, met de nodige kennisma kingsgesprekken in Nederland. Maar ook: het herdenken van de Canadese oorlogsslachtoffers, die begraven liggen op de erevelden in Bergen op Zoom. Daar stond ze zondag stil bij de Slag om de Schelde, 76 jaar geleden. Cruciaal ,3§fk Zodat de jeugd iets meekrijgt van de strijd die toen is geleverd voor de bevrijding van Zeeland. Een slag waar bijna 6500 jonge Canadezen in de linie sneuvel den. ,,We moeten de verhalen le vend houden, beseffen dat vrij heid niet vanzelfsprekend is." Rij na rij Die boodschap wil ze vooral de Canadese jongeren meegeven. ,,We investeren in het bewaren van verhalen. Zodat de jeugd iets meekrijgt van de strijd die toen is geleverd." Het bezoek aan de ere- velden in Bergen op Zoom, maakte indruk. ,,Ik liep daar alleen rond, op een begraaf plaats met dezelfde grafstenen. Rij na rij. Sommige jongens am per achttien jaar, net zo oud als mijn dochter nu, hebben keihard gevochten voor onze vrijheid. Dat moeten we blijven beseffen." Het onderhouden van de con tacten met veteranen is slechts één van de taken die Coppoolse als ambassadeur heeft. ,,Op de eerste plaats ben ik er in Canada voor de ruim een miljoen Neder landers die daar wonen of verblij ven. Een andere belangrijke taak is het behartigen van de economi sche belangen tussen Canada en Nederland. Mijn taak is Neder landse bedrijven helpen om markttoegang te krijgen, dat doen we door ze te verbinden aan Ca- nadese partners. Dat deed ik on der meer voor een bedrijf uit Heinkenszand." Warme banden De betrekkingen tussen Canada en Nederland zijn hecht. Ze zijn ontstaan in de jaren na de Tweede Wereldoorlog, toen veel Neder landers naar Canada zijn geëmi greerd en Canada gastvrijheid verleende aan leden van de ko ninklijke familie. Nog altijd zijn de banden warm en liggen er volop kansen voor beide landen, zegt Coppoolse. ,,Dan moet je denken aan de landbouw, de voedselverwerkende industrie, waterbeheer, maar ook op het ge bied van circulaire economie." Covid-19 bemoeilijkt die be trekkingen nu wel. ,,Het legt een deken over alles. Haalt de zuur stof weg. Maar onmogelijk is het zeker niet. In de drie maanden dat ik nu ambassadeur ben, heb ik 95 procent van de mensen online via video calls leren kennen. Natuur lijk, je leert minder mensen echt goed kennen, maar je leert online wel heel veel méér mensen ken nen. Dat is ook wat waard." Laconiek Coppoolse ervaart terug in Ne derland hoe anders het coronavi rus wordt beleefd. ,,Het is het eer ste dat opvalt; hoe laconiek som mige mensen hier omgaan met corona. Het contrast met Canada kan haast niet groter, daar loopt iedereen met een mondkapje op. Komen mensen nauwelijks nog samen." Zelf liep ze begin dit jaar in Zweden corona op. Maar ze her stelde goed. dinsdag 27 oktober 2020 GO Ines Coppoolse heeft 'n missie Timo van de Kasteele Burgh-Haamstede IflIM fSÜffn MMS Ines Coppoolse is sinds de zomer de Nederlandse ambassadeur in Canada. foto-s sandra schimmelpennink --ij' Ines Coppoolse bij de Walvisbunker in Burgh-Haamstede. - Ines Coppoolse, ambassadeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41