Duitse band covert 'Brabant' van Guus Meeuwis: 'Ik ben vereerd' NIEUWS 3 Kabinet vreest schade van echte lockdown Het mag geen persconferentie heten, maar premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge zullen vanavond nog eens hun houd-u-alsjeblieft-aan-de- regels-toespraak over doen. Nieuwe, strengere maatregelen houdt het kabi net volgens bronnen nog achter de hand. Dus blijft de gedeeltelijke lock down nog zeker van kracht tot 12 no vember. Met nadruk op: nog zeker. Twaalf dagen na afkondiging van het vorige maatregelenpakket lijkt im mers het lek nog niet boven. Het RIVM meldde gisteren weer meer dan 10.000 besmettingen, waarmee het aantal geïnfecteerde personen de afge lopen zeven dagen 17 procent hoger lag dan een week eerder. En nee, dat is niet te verklaren doordat er meer ge test wordt. De stijging van het aantal positieve gevallen is groter dan de stij ging van het aantal afgenomen tests. Het effect van het sluiten de horeca, het alcoholverbod 's avonds en het stilleggen van sportcompetities, blijft vooralsnog uit. Twaalf dagen Toch sprak het kabinet zondag op het Catshuis al af zichzelf nog wat tijd te gunnen. De maatregelen zijn vandaag twaalf dagen van kracht, het effect zou zich misschien nog aan het einde van de week kunnen manifesteren. Zo duwt het kabinet nieuw ingrepen nog even voor zich uit. Premier Rutte ver schafte zich vrijdag na de ministerraad terloops al wat extra tijd. Hoewel hij het liefst op dinsdagen (19.00 uur, vaste prik) het land klaarheid ver schaft, zei hij vrijdag expliciet dat dit wel eens 'later in de week' zou kunnen worden. Effect van de maatregelen van 14 oktober 'kun je echt pas de ko mende tijd zien'. ,,Nu besluiten tot een veel verdergaande lockdown, terwijl je nog niet echt de effecten van die cijfers ziet, heeft ook enorme gevolgen voor onze samenleving." Die gedachte waarde zondag ook rond in het Catshuis, waar vier uur lang werd gediscussieerd tussen be trokken ministers en RIVM-kopstuk Jaap van Dissel. Natuurlijk gaan er ook stemmen op voor harder ingrijpen. Ook het zoge noemde Red Team pleit ervoor, de Nu besluiten tot verder gaande lockdown, heeft enorme gevolgen voor onze samenleving groep wetenschappers die het Out break Management Team van tegen spraak voorziet. Dat gezelschap op perde vrijdag nog een totale lock- down, waarbij alle scholen twee we ken dichtgaan en alleen supermarkten en apotheken openblijven. Toch voelt het kabinet er weinig voor. Adviseurs van het RIVM en eco nomisch deskundigen zouden dit af zonderlijke ministers hebben afgera den, zeggen ingewijden. De sociale gevolgen zouden zich dan nog zwaarder laten voelen. In het OMT spreekt men onomwonden van 'schade' die jongeren wordt toege bracht. En ouderen die nog thuis wo nen zouden dan helemaal geen bezoek meer mogen ontvangen. Ook de economische driehoek in het kabinet van Wopke Hoekstra (Finan ciën), Wouter Koolmees (Sociale Za ken) en Eric Wiebes (Economische Zaken) is huiverig. Als het kabinet naar de volgende set maatregelen grijpt in de zogenoemde routekaart, blijft de horeca dicht en worden alle binnenactiviteiten verboden. Dit zou het aantal werklozen en faillissemen ten nog verder doen oplaaien. Gunstig Het Centraal Planbureau (CPB) zei in augustus nog dat de economische krimp in ons land gunstig afsteekt bij bijvoorbeeld Spanje en het VK, onder meer omdat Nederland voor de 'iets lichtere lockdown' koos. Daarentegen stelde het Internationaal Monetair Fonds (IMF) eerder deze maand juist dat 'halfzachte maatregelen' schadelij ker zijn voor de economie dan een 'snelle, stevige lockdown'. Een studie naar de eerste crisismaanden in 128 landen zou dat aantonen. Juist na een snelle afremming van het aantal infec ties zou er sneller economisch herstel zijn, omdat het consumentenvertrou wen ook rapper zou terugkeren. Toch lijkt een 'echte' lockdown überhaupt geen optie in ons land. Ook bij wat een gehele lockdown wordt ge noemd in de routekaart van het kabi net blijven winkels open, net als scho len. Wel moet iedereen thuisblijven, behalve voor boodschappen, en zijn verdere reizen in binnen- en buiten land verboden.Het kabinet houdt die kaart vandaag hoe dan ook nog tegen de borst, hopend dat de besmettings- cijfers afvlakken of dalen de komende dagen. Premier Rutte zal een beroep doen op onze lange adem, zeker omdat Jaap van Dissel al liet doorschemeren dat het huidige pakket maatregelen wel eens tot december nodig zouden kunnen zijn. Tot ieders spijt zou hij daar zomaar gelijk in kunnen krijgen. De tekst van Brabant is groten deels vertaald naar het Duits, maar hier en daar zijn wel wat woorden en zinnetjes aangepast. In Keulen brandt kennelijk niet meer het licht zoals in Brabant, want in de Duitse versie wordt gezongen: Dann denke ich an Köln, und denke ich an dich (dan denk ik aan Keulen en denk ik aan jou). De Keulse band, vanwege zijn vele hits wel The Beatles van de deelstaat Noordrijn-Westfalen genoemd, zong het nummer zaterdagavond op een groot schlagerfestival sa men met zanger Hape Kerkeling. De drie uur durende show, live uitgezonden op de Duitse zender ARD Das Erste, werd door ruim 5,6 miljoen Duitsers bekeken, bijna 20 procent van alle tv-kijkers op dat moment. Het programma werd gepresenteerd door Florian Silbereisen, die samen met Jan Smit en Christoff De Bolle schla- gertrio Klubbb3 vormt. De Duitse cover van het 'offici euze volkslied' van Brabant werd op de Facebookpagina van Black Fööss sinds zaterdagavond meer dan 100.000 keer beluisterd. De re acties op het lied zijn overwegend enthousiast én het nummer lijkt dezelfde uitwerking te hebben op de inwoners van Keulen als Bra bant heeft op Brabanders. 'Ik heb mijn tranen moeten inhouden. Ik mis de beleving van livemuziek en ik mis mijn lievelingsstad Keulen. Maar niemand kan de liefde voor muziek en de liefde voor Keulen wegnemen', schrijft een fan bij voorbeeld. Veel muziekfans blijken ook het origineel te kennen. 'Het lied van Guus Meeuwis is zo mooi en jullie versie is ook hartverwarmend', schrijft iemand in een reactie die op veel bijval kan rekenen. Een an der: 'Dat ken ik! Dat is het lied Bra bant van Guus Meeuwis uit Ne derland. Maar dit is ook wonder schoon.' Guus Meeuwis laat in een reac tie weten dat hij Black Fööss 'veel plezier en succes' met het lied wenst. ,,Het leuke van liedjes schrijven is dat je nooit van tevo ren weet waar je liedje terecht gaat komen. Ik ben vereerd dat mensen het gevoel van 'thuis' in het lied herkennen en hetzelfde voelen. Dat merkten we in heel Nederland al, en nu dus ook over de grens in Duitsland. Maar voor mij blijft het natuurlijk altijd verbonden aan Brabant." dinsdag 27 oktober 2020 GO Strengere regels blijven voorlopig nog op de plank In het Catshuis besloten de minis ters dat nog strengere maatrege len zo lang mogelijk moeten wor den uitgesteld, want de schade aan de economie kan dan nog gro ter worden. Tobias den Hartog Den Haag - Mark Rutte, premier Zondags beraad in het Cathuis: Mark Rutte, Hugo de Jonge, Eric Wiebes, Ferd Grapperhaus, Jaap van Dissel, Arie Slob, Wouter Koolmees, Wopke Hoekstra. fotosanp Voor haar vijftigjarige jubileum heeft de Keulse carnavalsgroep Black Fööss, een begrip in Duitsland, het lied Brabant van Guus Meeuwis gecoverd. Met niet Brabant, maar de Duitse stad Keulen als stralend middel punt. Marlies van Leeuwen Den Bosch Guus Meeuwis (links) en de band Black Fööss (rechts). FOTO'S ANP EN I.HANDRIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3