fl Musea in Veere krijgen mogelijk VVV-taak 75 mille om Shermantank van Westkapelle te redden WmïJ'. 7 BEPERKINGEN DOOR CORONA HERDENKEN Afscheid nemen van een familielid of vriend is al sinds maart niet meer vanzelfsprekend. Uitvaarten worden noodgedwongen in beperkte kring gehouden. En tijdens Allerzielen is het maar de vraag of je erbij kan zijn om overledenen te herdenken. f ^a w hadden aan H Ml ^ahet begin van ■■■V de coronacri- sis heel sterk het gevoel dat we hier met Allerzielen, als alles achter de rug zou zijn, groots bij stil zouden staan en herdenken', vertelt Alida van Veldhoven, pas toraal werker in de parochies bo ven de Westerschelde. ,,Maar dat was veel te optimistisch. We zijn nu in een tweede golf terechtgeko men en opnieuw hebben we te maken met vieringen waar me maar met dertig mensen bij mo gen zijn en dat drukt zijn stem pel." Tijdens Allerzielen herdenken katholieken de doden. Een traditie die terugvoert tot de middeleeu wen en tot op de dag van vandaag wordt gevierd op 2 november. Tij dens een kerkdienst wordt stilge staan bij alle parochianen die het 1 afgelopen jaar zijn overleden. Zij worden gedurende het jaar al her dacht met een kruisje in de kerk. ,,Het is een dag van verbonden heid, waarop je samen beleeft en hoopt dat het leven sterker is dan de dood en bidt dat je dierbare bij God mag zijn", zegt Van Veldho ven. Na afloop van de dienst krijgt de familie het kruisje mee naar huis. Tegenwoordig is Allerzielen vaak niet beperkt tot de overlede nen van het afgelopen jaar. ,,We hebben ook parochiekernen waar het traditie is om stil te staan bij iedereen die iemand verloren is, ook al is dat langer geleden. Daar hebben we nu, hoe jammer we dat ook vinden, eigenlijk nauwelijks tot geen mogelijkheid voor." En dus hebben alleen parochieleden die het afgelopen jaar iemand heb- Het is een dag waarop je samen hoopt dat het leven sterker is dan de dood ben verloren een uitnodiging ge had om te komen. Zij moeten zich opgeven en pas als blijkt dat er nog plek is kunnen ook anderen naar de dienst. ,,We zetten wel op ver- schillende plekken de kerken open zodat mensen een kaarsje kunnen opsteken. In Kwadendamme zijn bijvoorbeeld twee diensten om de mogelijkheid te bieden naar de kerk te gaan." Een dag eerder (op i november) wordt Allerheiligen gevierd, ook een traditie die stamt uit de vroege middeleeuwen. Bij Allerheiligen denken de meeste mensen aan de vele heiligen die de katholieke kerk rijk is. ,,Maar het idee achter Allerheiligen is veel mooier. Het gaat veel meer over ons allemaal. Het idee erachter is dat je zelf als mens het goede probeert uit te stralen en als het ware door jou heen het goede van God in de we reld zichtbaar kan worden. Tijdens de dienst is er aandacht voor dit thema", zegt Van Veldhoven. ,,Heiligen hebben voor mensen vaak een sterke aantrekkings kracht en betekenis omdat ze een soort rolmodel zijn. We noemen ze de voorsprekers en het is voor veel mensen laagdrempeliger om tot heiligen te bidden." Omdat Al lerheiligen dit jaar op zondag valt, zullen in de meeste kerken dien sten gehouden worden die in het teken van deze viering staan. Alle informatie over de diensten en tij den is te vinden op de websites van de verschillende parochies. Overigens is het herdenken van de overledenen ook in de protes tantse kerk een traditie. Zij geden ken op 22 november de doden. Brouwerseiland lijkt ook in tweede termijn kansloos ZIERIKZEE De kans dat Brou werseiland, een groep eilanden in het Grevelingenmeer waar 315 vakantievilla's op komen, een tweede kans wordt gegund, lijkt na de raadscommissie gister avond in Zierikzee verder ge slonken. Brouwerseiland bv trachtte de commissie te over tuigen dat het aangepaste plan naadloos aansluit bij de koers die jaren geleden samen met de ge meente is ingezet. Alle signalen wezen erop dat een raadsmeer- derheid niet met het plan zal in stemmen. Volgens Brouwersei land bv betekent dat dat er een miljoenenclaim op tafel komt te liggen. Eerder stak de Raad van State een stokje voor het plan. WESTKAPELLE Het restau reren van de tank van Westka- pelle mag 75.000 euro kosten. Zo'n bedrag is uitgetrokken door het dagelijks bestuur van de gemeente Veere om die Shermantank op te knappen. De tank is er slecht aan toe, is flink aan het roesten en er zijn onderdelen verdwenen. Enkele maanden geleden stelde de Stichting Cultuurbe houd Westkapelle onomwon den dat de gemeente in ge breke bleef als het gaat om on derhoud aan de tank. Daardoor is de stichting bang dat het niet lang meer duurt voor die tank te gevaarlijk is om te laten staan. Dat zou volgens secreta ris Jan Kaland van de stichting een groot verlies betekenen. ,,Die tank maakt onlosmake lijk deel uit van het oorlogs monument van Westkapelle. Is van zeer groot historisch be lang", zei hij destijds. De be wuste tank landde november 1944 daadwerkelijk bij West- kapelle tijdens Operatie Infa tuate II, de Slag om de Wester- schelde. Mede dankzij dat voertuig van de 79ste Pantser divisie slaagden de geallieer den erin de Duitse bezetters uit Westkapelle te verdrijven. De musea in de gemeente Veere gaan mogelijk een belangrijke rol spelen bij het informeren van de bezoekers over alles wat er te zien en te doen is in de gemeente. Het dagelijks bestuur van de ge meente is in overleg met die musea, omdat vanaf 2021 de VVV Zeeland niet meer bestaat. In 2013 werd daar nog heel anders over gedacht. De VVV Schouwen-Duiveland, VVV Zuid-Beveland Tholen, VVV Walcheren Noord-Beveland, VVV Zeeuws-Vlaanderen en Pro motie Zeeland Delta besloten toen om te fuseren. Volgens wethouder Pieter Wisse (CDA) wil de gemeente Veere dat bezoekers ook in 2021 geïnformeerd worden over wat er te doen is. ,,We werken aan een nieuw concept om op strategische punten het toeris tisch gastheerschap aan te bieden." Toeristen Dat is volgens hem ook belangrijk om er op die manier voor te zorgen dat toeristen en recreanten zich spreiden over de gemeente en ook te weten komen wat er in andere kernen is te zien en te beleven. Het kan er ook voor zorgen dat de mu sea wat extra kunnen verdienen waardoor ze een grotere bestaans zekerheid hebben. dinsdag 27 oktober 2020 WA Allerzielen bindt ons met de doden Melita Lanting Kwadendamme MfM I .v, HUE Pastoraal werker Alida van Veldhoven op de begraafplaats in Kwadendamme. foto johan van der heijden -Alida van Veldhoven Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39