Woongoed bouwt huizen in gymzaal op historische grond IN DE REGIO 'Geen aandacht voor mensen' 6 MIJN DORP, MIJN STAD Het werkleerbedrijf biedt werk in een beschutte, veilige omgeving aan mensen met fysieke en/of gees telijke beperkingen die in het ge wone bedrijfsleven niet of nauwe lijks aan de bak komen. Ze zijn on der meer actief in metaalbewer king, groenvoorziening en verpak kingswerk. De gemeenten zijn veel Aandacht voor de behoeften van daar werkzame cliënten ontbreekt volledig geld kwijt aan dit werkleerbedrijf en hebben een bureau (Adlasz) ge vraagd een onderzoek te doen naar mogelijkheden voor verbetering. ,,Aandacht voor de behoeften van daar werkzame cliënten ontbreekt volledig", is het keiharde oordeel van de Sociale Cliëntenraad Wal cheren over het onderzoek. ,,Het kan niet genoeg benadrukt worden dat door de bank genomen hier binnen Orionis de meest kwetsbare cliënten aangetroffen worden." Maar die groep voelt wel de ge volgen als de gemeenten de advie zen overnemen, stelt Marischka Duinkerken van de SCW. ,,Adlasz kijkt alleen naar de loonwaarde van de medewerkers van het werkleer- bedrijf. Ofwel: wat kunnen mensen zelf verdienen en wat moet er dan nog in geld aangevuld worden? Ad- lasz stelt voor om mensen bij ge wone bedrijven te detacheren. Wij vragen ons af of dat realistisch is. Kunnen ze daar hetzelfde niveau halen als in het werkleerbedrijf? En bij een commercieel bedrijf hebben de betreffende medewerkers ook begeleiding nodig, misschien nog wel meer dan nu. Dat kost ook geld, dus het is ook nog maar de vraag of het inderdaad voordeliger is om mensen te detacheren." Eenzijdige kijk Meer onderzoek is nodig voordat de drie gemeenten goede besluiten kunnen nemen over de toekomst van het werkleerbedrijf, waar schuwt de SCW. ,,Wij vinden dat er nu een eenzijdige kijk op de kwes tie wordt gepresenteerd. Er is niet ingegaan op het belang van cliënten en dat is wel nodig. Juist bij deze doelgroep", zegt Duinkerken. De gemeente Vlissingen uitte onlangs mede op basis van het Ad- lasz-onderzoek harde kritiek op de resultaten van het werkleerbedrijf. Dat presteert volgens wethouder Sem Stroosnijder (SP) 'het slechtst van alle werkleerbedrijven van Ne derland'. „Gemiddeld kost een werkleerbaan 3000 euro meer dan hij oplevert, bij Orionis is dat het dubbele." Het Oost-Indisch Huis, voormalig hoofdkantoor van de VOC, brandde in 1940 af. De laatste vijf tig jaar stonden op die plek twee gymzalen waar generaties Middel burgers leerden turnen, volleybal len, voetballen. De skeletten van de gymzalen blijven staan, daar binnen worden veertien huizen gebouwd. ,,Ik ben een van die Middelbur gers die daar heeft gesport", bekent directeur Eric de Ceuster van Woongoed Middelburg, dat de huizen laat bouwen. ,,Er staan honderden van zulke gymzalen in het land, dus we dachten nog even: 'Misschien vinden we de gouden formule en kunnen we die in het De kleine huizen krijgen geen gasaansluiting, wel een warmtepomp hele land uitrollen, dan worden we rijk.' Maar nee, de opdracht is te specifiek voor deze plek." De gymzalen staan op een bin nenterrein, omsloten door de Rot- terdamsekaai, de Nederstraat, de Breestraat en de Brakstraat. Twee lage poorten geven toegang tot het bouwterrein en dat stelt Bouw- groep Peters wel voor uitdagingen, zegt Rick Sprangers van het bouw bedrijf. ,,We hebben vooral met lo gistieke beperkingen te maken. We zullen dingen klein moeten houden om onder de poorten door te kunnen, of grote stukken over de huizen heen moeten tillen." Innovaties verwacht Sprangers niet; Bouwgroep Peters zal vooral profijt hebben van de eerdere er varingen met bouwen in de bin nenstad van Middelburg zegt hij. ,,Hier is sprake van maatwerk dat we niet zomaar op andere plekken kunnen toepassen." De bouw is maandag officieel begonnen. De huizen moeten voor de zomer van 2021 klaar zijn en vormen dan het Hof van Oost-In- dië, een knipoog naar het Oost-In disch Huis. AAGTEKERKE Nieuwe exposite bij Galerie Bank Webinar voor vrijwilligers Kennismaken met het humanisme AAGTEKERKE dinsdag 27 oktober 2020 Kritiek op onderzoek naar Orionis WA Bouwgroep Peters heeft gisteren het terrein rond de gymzalen aan de Rotterdamsekaai afgeslo ten. De gymzalen worden deels gesloopt. Het skelet blijft staan en daarbinnen worden kleine, duur zame huurhuizen gebouwd in opdracht van Woongoed Middelburg (zie inzet). foto dirkjan gjeltema Wel aandacht voor geld, maar niet voor mensen. Dat is kort ge zegd de kritiek van de Sociale Cliëntenraad Walcheren (SCW) op een onderzoek naar de toe komst van het werkleerbedrijf van Orionis Walcheren. En juist omdat daar de kwetsbaarste mensen werken is aandacht voor die mensen zo nodig, stelt de SCW in een ongevraagd advies aan de Walcherse gemeenten. Maurits Sep Vlissingen - Sociale Cliëntenraad Walcheren Een historische plek met toe komst. Waar eeuwen geleden de VOC goud geld verdiende met handelsreizen naar de Oost, komen nu kleine, duur zame en energiezuinige huur huizen: zónder gasaansluiting maar mét zonnepanelen op het dak en een ventilatiewarmte- pomp. In de oude binnenstad van Middelburg. Maurits Sep Middelburg In Galerie Bank is er van woensdag 28 tot en met zaterdag 31 oktober een nieuwe expositie te zien. De expositie bestaat uit werk van Cor Hemmes die gespecialiseerd is in de glaskunst. De deuren van de expo sitie zijn woensdag tot en met zaterdag ge opend van 13.00 uur tot 17.00 uur. Toegang is gratis. MIDDELBURG Welzijn Middelburg houdt vandaag een we- binar voor Walcherse vrijwilligersorganisaties. Hoogleraar vrijwilligers werk Lucas Meijs leidt het gesprek en geeft antwoord op vragen. Het doel van de webinar is mensen informeren, in spireren en versterken. De webinar begint om 19.00 uur en is gratis te volgen via de website van Welzijn Middelburg. MIDDELBURG Het Humanistisch Ver bond Zeeland houdt za terdagochtend de cur sus "Kennismaking met het humanisme". Lucas Meijs. foto erasmus universiteit Tijdens de cursus maakt Judy Hooymeyer de deelnemers bekend met de beginselen van het humanisme. Hooymeyer zal de be ginselen in twee en een half uur bijbrengen en dat doet ze in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg van 10.00 uur tot 12.30 uur. Aan melden voor de cursus kan via de website van het Humanistisch Ver bond. Gymzaal, 17.30-18.30 uur: Gymnastiekuur voor kinderen uit groep 3 t/m 8 GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 18.30-19.30 uur: Activiteiten jeugdna tuurclub De Vleer muis voor kinderen van 7 t/m 12 jaar MIDDELBURG ZB, 12.00-14.00 uur: Inloopspreekuur So ciale Cliëntenraad; Cinema Middelburg, vanaf 14.00 uur: Ver toning 'Sweet Thing' en 'Les Misérables'; Welzijn Middelburg, 19.00-20.30 uur: We- binar met hoogleraar vrijwilligerswerk Lucas Meijs OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15 11.45 uur: Dynamic Tennis OOST-SOUBURG Kroonjuweel, 09.00 10.00 uur: Peuter- gym; Sporthal De Belt, 19.30-21.30 uur: Recreatief badmin tonnen VEERE Museum Veere, 13.00-15.30 uur: Handwerkcafé VLISSINGEN ZB, 10.00-17.30 uur: Expositie Wolfgang Krug (schilderijen en papier maché); Gym zaal Theo Thijssen- school, 17.00 uur: Kleutergym VROUWENPOLDER Float Centrum Zee land, 19.30-22.05 uur: Bewustzijnstraining door Londa Brouwer WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 17.00-18.00 uur: Gy- muur voor meiden van 10-12 jaar; 20.00 21.00 uur: Pilates en Bodyshape; Bij de Koster, 18.45-19.45 uur: Pilates WEST-SOUBURG Van Doornlaan 33a, 13.00-17.00 uur: Re creatief tafeltennis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38