L Onderzoek grond DSV is lastig verhaal I 5 TERREUR IN WIJK BROERTJES EN NEEFJES VAN VROEGERE BENDELEDEN NU IN BEELD Een bende jongemannen terroriseerde zo n zeven jaar geleden de Middelburgse wijk Dauwendaele. Nu lijken de broertjes en neefjes van de raddraaiers van toen het stokje overgenomen te hebben. I en groep jongens/jonge mannen veroorzaakte een jaar of zeven gele den grote problemen in I vooral de wijk Dauwen daele. De schare maakte zich schuldig aan inbraken, berovin gen, beramen van overvallen en terroriseren van de buurt. Het lukte pas na intensief samenwer ken door politie, justitie en ge meente een aantal leden van die groep, beter bekend als de Dau- wendaelebende, op te pakken en veroordeeld te krijgen. Wijkvoorzitter Rob Bastian ziet dat nu opnieuw een groep actief is. ,,Ik heb de gemeente gewaar schuwd dat het weer aan het esca leren is." Hij is niet echt verrast dat zaterdagnacht met zwaar illegaal vuurwerk een woning in de Me anderhof is beschadigd. De bewo ner raakte daarbij niet gewond. Maar de politie neemt die aanslag zo serieus dat er gesproken wordt van een poging tot doodslag. Daar mee wordt bedoeld dat er doden hadden kunnen vallen. Zover is het niet gekomen. Maar Bastian maakt zich wel erg zorgen. ,,Een groep jongens maakt daar de boel weer heel onveilig." Machteloosheid Bewoners van de Meanderhof we ten precies wie het zijn. Maar te genover buitenstaanders zwijgen ze want praten heeft consequen ties. ,,Wie praat kan een steen door zijn ruit verwachten." De aanslag van afgelopen weekeinde moet volgens hen gezien worden als een signaal van de groep dat er met hen niet te spotten valt. De bewoner van de bewuste woning had een camera geplaatst omdat groepsle den voor flinke overlast zorgen. Wie door de buurt loopt ziet dat er veel meer camera's hangen. Dat is volgens Bastian vooral een teken van machteloosheid van de buurt- bewoners. ,,Het wordt hoog tijd dat de gemeente camera's plaatst en dat mensen van de gemeente de wijk ingaan." Uit gesprekken met bewoners komt naar voren dat de groep deels bestaat uit broertjes en neefjes van de oude Dauwendaelebende. ,,Zij zijn nu groot." Ze maken zich schuldig aan vernielingen, intimi datie, inbraken, dealen en verbo den wapenbezit, aldus meerdere buurtbewoners. ,,Ze hebben alle maal messen en mogelijk ook an dere wapens." Hun ongekroonde leider zit momenteel vast omdat hij wordt verdacht van betrokken heid bij een mislukte overval op een Middelburgse juwelier. ,,Maar dat zorgt ervoor dat hij nog hoger in de pikorde staat." De politie Veel misdrijven in Middelburg zijn terug te voeren op deze bende hield onlangs ook een jongen (15) aan voor een overval op een tank station. Ook hij zou bij de groep horen. ,,Veel misdrijven die in Middelburg worden gepleegd, zijn terug te voeren tot deze bende." Wijkagent Bastian vindt dat het echt tijd wordt dat die politie zich veel meer laat zien in de buurt. ,,We hebben een wijkagent die een veel te groot gebied heeft. We hebben iemand nodig die zich echt op die buurt concentreert." Raadslid Wim Steketee (LPM) kent de buurt goed en spreekt met bewoners. ,,Er is veel ongerust heid." Volgens hem wordt er door de gemeente serieus nagedacht over het plaatsen van camera's. ,,Maar ik weet niet waarom dat zo lang duurt." Burgemeester en wet houders vinden het heel zorgelijk wat er gebeurt, zegt een woord voerder van de gemeente. ,,We zijn ermee bezig. Maar het is een lastig en complex probleem." „Blijkbaar moeten er eerst slacht offers vallen", zegt een buurtbe woner cynisch. De lokale Thoolse partij kondigde een paar weken geleden al aan naar de Europese Commissie te stappen omdat ze niet blij is met de overeen komst die de gemeente sloot met DSV. Dat bedrijf bouwde op indu strieterrein Welgelegen een nieuw distributiecentrum op 15 hectare. Volgens fractievoorzitter Han van 't Hof zijn er 'fundamentele' fouten gemaakt door het college. Zo zou de grond te goedkoop verkocht zijn en werd er niet getaxeerd door een on afhankelijk bureau. Volgens Luja, die verbonden is aan de Universiteit van Maastricht en gespecialiseerd is in staatssteun, is het verzoek van ABT best bijzon der. ,,In Nederland hoor ik niet vaak dat een politieke partij dat doet. Je moet je ook voorstellen dat als het om politieke besluitvorming gaat, de Europese Commissie best op zijn hoede is. Om niet in het demo cratisch proces te treden." Niet voor politieke ruzies Dat laatste punt kan wel eens zwaar meewegen. Een onderzoek instel- Het kan best zijn dat de Europese Commissie de klacht ter kennisgeving aanneemt len naar ongeoorloofde staatssteun is weliswaar iets wat de Europese Commissie kan doen, maar dan moet de klager wel belangheb bende zijn, legt Luja uit. ,,Dan moet je denken aan concurrerende be drijven, vakbonden of soms belan genorganisaties. Naar omstandig heden tón een politieke partij er ook onder vallen maar dat is niet waarschijnlijk. Zo'n onderzoek is nooit bedoeld om discussie tussen politieke partijen op te lossen." Toch schakelt ABT de commissie in. Met als uiteindelijk doel om geld terug te vorderen van DSV. Theore tisch gezien kan dat de uitslag uit eindelijk zijn. Maar de weg daar naar toe is lang en moeilijk. Als de commissie bepaalt dat ABT geen belanghebbende is, is ze al niet eens verplicht om iets met de informatie te doen die ze krijgt, zegt Luja. ,,Het kan best zijn dat de Europese Com missie de klacht ter kennisgeving aanneemt, het opslaat in de grote stapel en zegt: wellicht doen we er een keer iets mee." Daar komt nog bij dat de priori teiten van de commissie op het mo- Dit kan maanden, zo niet jaren in beslag nemen -Raymond Luja ment wel ergens anders liggen. Vol gens Luja heeft die haar handen nu vol met dossiers met betrekking tot coronasteun. Het zal niet bovenop de stapel komen, zegt de hoogle raar. ,,Dat kan maanden zo niet ja ren in beslag nemen. En als de klacht in behandeling wordt geno men, duurt het meestal nog een paar maanden voordat er een uit komst is. Luja: ,,Het is niet iets wat per kerende post wordt opgelost." dinsdag 27 oktober 2020 GO Dauwendaelebende is er weer Emile Calon Middelburg BSSwaj-s De Meanderhof, een ideale buurt om snel de politie kwijt te raken. foto dirkjan gjeltema -Rob Bastian, voorzitter wijkraad De kans dat de Europese Com missie de klacht van Algemeen Belang Tholen (ABT) over de Thoolse transactie met DSV onder de loep neemt is klein. Volgens Raymond Luja, hoogle raar belastingrecht, zal de lokale partij het lastig krijgen te bewij zen dat ze belanghebbende is. Michiel Bouwman Tholen/Maastricht -Raymond Luja, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37