Robert zou zijn maatje Sofie niet kwijt willen P 1 4 Gevaren van 3-MMC zijn nog niet helemaal duidelijk Tom Kiel Vlissingen Enkele tientallen webwinkels in Nederland stunten met het middel. '17 gram 3-MMC voor 105 euro', staat bovenaan op een van de web sites. De drug wordt de volgende dag gewoon met de post bezorgd. Officieel is het middel 'niet voor consumptie'. Maar er zijn Zeeuwen die het spul toch slikken of snuiven. Het effect van 3-MMC lijkt een beetje op dat van cocaïne of xtc. ,,Ik noem het wel eens kindercoke", zegt een jonge vrouw uit Zeeland. Ondanks de legale status van 3- MMC wil ze absoluut niet met haar naam in de krant. Zelfs haar woon plaats is taboe. ,,Eigenlijk wil ik er open over zijn. Maar het stigma rondom drugs is zo groot. Ik krijg daar echt problemen mee." Ze heeft nu een paar keer 3- MMC gebruikt op een feestje. „Het is lekker goedkoop. Dus ik had een keer vijf gram gekocht. Daar heb ik nog steeds wat van liggen." Het ef fect beschrijft ze als licht euforisch. ,,Je blijft er lekker helder van." Bijna ontslagen Een andere gebruiker uit Zeeland neemt soms de hele week 3- MMC. Hij schrijft over zijn ervaringen op Drugsforum.nl, onder het pseu doniem Zeelanddude. In een tele foongesprek vertelt hij dat het hem een kick geeft als hij onder invloed is, maar niemand dat doorheeft. ,,Je denkt dat je supergoed bezig bent", zegt hij daarover. Toch kwam hij tijdens de coronacrisis in de proble men op zijn werk. Zijn werkgever kwam erachter dat hij soms onder invloed op het werk verscheen. Daardoor werd hij bijna ontsla gen. Drugs- voorlichter Leo de Pan van Emer- gis maakt zich zor gen over het ge bruik, om dat er vrij wel niks Mensen die het uitproberen, zijn hun eigen proefkonijn -Leo de Pan, voorlichter Emergis bekend is over de gezondheidsrisi co's. ,,Mensen die het uitproberen, zijn hun eigen proefkonijn", zegt hij daarover. Bovendien krijgen ge bruikers veel last van 'cravings' waardoor ze de hele tijd opnieuw een dosis 'bijpakken'. Bij het test- punt in Goes is er wel eens iemand langs geweest die 3-MMC kwam la ten testen. Toch denkt hij dat het probleem in Zeeland nog niet zo groot is. ,,Als ik eerlijk ben, hoor ik er weinig over." Documentaires Volgens documentairemaakster Sa- har Meradji is het logisch dat Emer- gis nog weinig hoort over de drug. ,,In deze tijd van corona weet nie mand wat er zich achter de voor deur afspeelt. Voor 3-MMC hoef je de deur niet uit. Het is ook niet echt een middel wat je per se op een feestje hoeft te gebruiken." Volgens haar is het een veelvoorkomend probleem. Tijdens de research van de nieuwe documentaire-serie Verdoofd heeft haar team tientallen mensen gesproken die bijna dage lijks 3-MMC gebruiken. Zwart-witdenken De docu-maakster hoopt dat ze met de serie het zwart-witdenken over verslaving kan tegengaan. ,,Er is sprake van een onderliggende pijn die verdoofd moet worden." Door de pijn van verslaving te laten zien, hoopt ze dat mensen gaan snappen hoe het voelt. Al ruim een jaar zijn ze dikke vrienden: Robert Huberts en Sofie Saman. Robert, een in Utrecht geboren Middelburger, is licht verstandelijk beperkt. Sofie, bewindvoerder van beroep, is in haar vrije tijd zijn 'maatje'. Samen beleven ze leuke avonturen. Robert: „Laatst hadden we dikke pret met een stel alpaca's." Tientallen Zeeuwen lopen dit soort leuke uitjes mis, omdat er geen maatjes zijn. Reikhalzend kijkt Robert (59) uit naar zijn volgende 'date' met Sofie (44). Zij is zijn tweede maatje, zeg maar een vriend om leuke dingen mee te doen. ,,Het verrijkt het leven van Robert, maar ook dat van mezelf", vertelt Sofie. Als vrij williger is ze aan Robert 'gekoppeld' om hem wat extra aandacht te geven. De twee hebben een goede klik, vertelt Robert. ,,Ik zou haar niet kwijt willen. Omdat ik er alleen voor sta, is het leuk als je iemand hebt die dingen met je onderneemt en naast je staat. Samen ga je eerder naar dingen toe, dan als je alleen bent." Een waarheid als een koe. Zijn eerste uitje met Sofie was vorig jaar naar het jaarlijkse kerstdiner van Humanitas in de Kloveniers doelen. „Helaas gaat dat dit jaar niet door vanwege corona." Maar corona staat hun maandelijkse uitstapjes niet in de weg. ,,We zijn bijvoorbeeld naar het Arsenaal geweest en naar Tropical Zoo." Het zijn zomaar wat voorbeelden. Want een uitje kan ook gewoon een rondje stad zijn of ergens een ijsje eten. De uitstapjes geven Roberts leven meer kleur. Hij woont zelfstandig, krijgt eens per week thuis be geleiding van het Gors en Humanitas helpt hem met financiële zaken. Verder dopt Ro bert zijn eigen boontjes. ,,Jazeker heb ik hobby's. Ik verzamel postzegels en luister l W*! naar Duitse volksmuziek. Ken je Die Ami- gos? Nee? Daniela Alfinito misschien?" Ro berts ogen twinkelen. ,,Daar ben ik fan van." Maar veel op stap gaat hij niet. Om een beetje onder de mensen te blijven, neemt Sofie hem mee naar buiten. ,,Als bewind voerder begeleid ik veel mensen met een beperking", vertelt Sofie. ,,Maar dan gaat het altijd over geld, over dingen aanvragen of bezwaar maken tegen iets. Ik vind het juist leuk om - in mijn vrije tijd - met iemand iets vrolijks te doen, zoals samen pannen koeken eten. Op Roberts verjaardag hebben we met alpaca's gelopen. Echt super leuk. Dat soort dingen zou ik anders niet gedaan hebben." Hart voor mensen Er is een groot tekort aan maatjes. Humani- tas is dan ook dringend op zoek naar vrij willigers. ,,Als je iets wilt doen voor een an- der, is dit een leuke manier", zegt Sofie. ,,Het enige dat je nodig hebt, is een hart voor mensen." Momenteel zijn er in heel Zeeland 64 maatjes. Dat zijn er bij lange na niet genoeg. Want 48 mensen wachten er op een. Omdat de wachtlijst zo lang is, schrijft Humanitas pas weer deelnemers in als er meer maatjes zijn. Wie 'maatje' wil worden kan zich in schrijven via: maatjesgezocht.nl of humani- tas.nl/afdeling/zeeland. dinsdag 27 oktober 2020 GO Nieuwe drug duikt op in Zeeland Zeeuwse jongeren blijken te ex perimenteren met de nieuwe drug 3-MMC, die via internetwin kels legaal wordt verkocht. Het effect van de drug lijkt op dat van cocaïne of xtc-pillen, maar niemand weet precies hoe ge vaarlijk het is. Gisteravond begon de nieuwe documentaire serie Verdoofd met daarin ook aandacht voor mensen die bijna dagelijks 3-MMC gebruiken. Verdoofd is elke maandag te zien op NPO3, om 21.25 uur. Jeffrey Kutterink Middelburg - J Robert Huberts kijkt elke keer uit naar een uitstapje met 'maatje' Sofie Saman. FOIODIRK-JAN GJtLI tMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36