B Opruimen bommen kost miljarden Flink prijskaartje aan aanpak bommenkerkhof in Oosterschelde Bierkoerier Theo Stoke Trainer Christoph Praet De Nederlandse ambassadeur in Canada, Ines Coppoolse, is op missie in Nederland. Stilstaan bij de Slag om de Schelde van 76 jaar geleden, maar ook voor verdieping van haar functie. Ze heeft een huis in Zeeland, de provincie waar ze wortels heeft en die ze graag weer opzoekt. Rif Wm staat door coronaverbod bijna droog zeeland 8 hoopt dat Hulsterloo zijn identiteit kan behouden zeeland h Wat er met het bommenkerkhofin Nationaal Park Oosterschelde moet gebeuren is al vele jaren onderwerp van discussie. Tot nu toe vond het Rijk het niet nodig om tot ruiming of afdekken over te gaan, wel vond onlangs nieuw onderzoek plaats. Eind augustus haalden dui kers van de Explosieven Oprui- mings Dienst van Defensie (EODD) twintig explosieven boven water die door TNO verder worden onderzocht. Wat de staat van de munitie is, is nog niet bekend. Het onderzoek is nog in volle gang, laat een woordvoerder van het onder zoeksinstituut weten. De uitkomst wordt eind dit of begin volgend jaar verwacht. De D66-fractie in de Tweede Ka mer stelde in september opnieuw vragen aan de ministers van Defen sie, Infrastructuur en Landbouw over de munitiestort. Voor de rege- ringspartij staat vast dat het spul niet zomaar in een Nationaal Park kan blijven liggen en daarom wilde de partij weten wat opruimen of af dekken gaat kosten. TNO schat dat het verwijderen van het explosieve materiaal minstens 75 miljard euro gaat kosten. Ook het afdekken van het materiaal is een kostbare aange legenheid. ,,De omvang van deze kosten is afhankelijk van verschil lende factoren, zoals het gebruikte materiaal, oppervlakte, dikte van de afdeklaag", aldus het ministerie van Defensie. Geen noodzaak Tot nu toe is volgens Defensie de noodzaak van opruimen of afdek ken niet gebleken. Er is dan ook geen beheerfonds beschikbaar en er zijn ook anderszins geen middelen gereserveerd, antwoordt Defensie aan Kamerleden van D66. Staatssecretaris Barbara Visser De situatie rondom de munitiestort wordt periodiek gevolgd maakt zich geen zorgen over het bommenkerkhof in de Ooster- schelde. Er is 'geen sprake van het ongecontroleerd laten voortbestaan van de munitiestort in de Ooster- schelde'. ,,De situatie rondom de munitiestort wordt periodiek ge volgd. In het kader van de verant woordelijkheid voor de waterkwa liteit neemt Rijkswaterstaat maan delijks watermonsters in de Oos- terschelde om te toetsen of wordt voldaan aan de normen. Vanwege één afwijkende meting, waarbij de gevonden waarden overigens vér onder de normen voor de opper vlaktewaterkwaliteit bleven, vin den vanuit het oogpunt van zorg vuldigheid in oktober en december ter verificatie nog aanvullende me tingen plaats. Tot op heden geven de meetresultaten over meerdere jaren aan dat er geen sprake is van een situatie die gevaar oplevert voor de gezondheid, de waterkwa liteit of de aanwezige ecosyste men" ZEELAND 2 It dinsdag 27 oktober 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ft ijft. i r***" -,-.-FQIOSANDRAeCHIMMELPENNINK Aan het opruimen of afdekken van de dertig miljoen kilo ge dumpte oorlogsmunitie in de Oosterschelde hangt een flink prijskaartje. Uit recente schat tingen van TNO blijkt dat oprui men ten minste 75 miljard euro gaat kosten. De kosten voor het afdekken van de munitiestort plaats in het Gat van Zierikzee worden door Rijkswaterstaat op enkele tientallen tot meer dan honderd miljoen euro geschat, meldt Defensie. Maurice Steketee Zierikzee - Staatssecretaris Barbara Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33