Doorbraak O krikke 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Quote van de dag BRAM KRIKKE SATIRE Met zijn gortdroge satirische filmpjes is Bram Krikke (26) een onlinesensatie. Hij maakt daarnaast radio bij Qmusic en verschijnt vanaf vandaag met een eigen pilot op Videoland: De Kelder van Krikke. Ik wil geen half werk afleveren Soms, heel soms, gebeurt het. Dan stuit je tijdens het zappen op een programma waarbij je je de eerste seconde afvraagt: hoe kan het dat ik dit nog niet eerder heb gezien? En meteen daarna: hoe heb ik het in vredesnaam 44 jaar zonder kunnen stellen? Welnu, dat had ik bij Ik geloof in mij, elke vrijdag avond op SBS 6. Wie het gemist heeft (en dat zijn er genoeg, te oordelen aan de lage kijkcijfers): kijk de eerste twee afleveringen terug en zet uw alarm voor komende week 22.00 uur. Het is tv van de buitencategorie: ongeloof, ergernis, plaatsvervan gende schaamte, leedvermaak, vertedering, ont roering en een ongecontroleerde lachstuip strijden om voorrang en dat een uur lang. Zelfs het legen darische Fans (herinnert u zich dat nog?) verbleekt erbij. aantal volkszangers van het type 'nooit doorgebro ken en dat gaat ook niet meer gebeuren'. Alleen weten zij dat laatste zelf nog niet. Ze dromen na twintig jaar geploeter in de marge (denk aan op tredens op zaterdagmiddag op een feestje in de achtertuin van tante Truus) nog steeds van hun grote doorbraak. Ze worden daarbij niet gehinderd door valse bescheidenheid, gebrek aan zelfver trouwen of enige realiteitszin. Zelfs Gordon is bij hen vergeleken maar een bescheiden mannetje. Het mooiste voorbeeld is wel René Le Blanc, die aan alle clichés van het fenomeen volkszanger vol doet. Van zijn te ver opengeknoopte overhemd en net te zwart geverfde haar tot het tappen van platte moppen in de platenstudio. En hij vergeet nooit, echt nooit, iedereen die zich toevallig in zijn buurt ophoudt eraan te herinneren dat hij de Nederlandse Engelbert Humperdinck is. Toppers verdient. Maar ondertussen ziet de kijker hem zich omkleden in een net te kleine camper, waarin hij moet bukken om een slok water te ne men, voor een optreden voor drie knikkebollende bejaarden. Net als je denkt dat het niet sneuer kan, wordt hij aangekondigd met de verkeerde naam. Als zijn nieuwe single uitkomt, krijgt hij een vi deoboodschap van de echte Engelbert. Tranen na tuurlijk. Wat een eer. Alleen ziet hij niet wat de kijker later wel ziet: dat Engelbert op de aftiteling expliciet bedankt wordt. Tot zover de illusie dat Renés idool spontaan zijn medewerking ver leende. boude uitspraken van de hoofdrolspelers precies tot stand zijn gekomen. Maar laat dat niet het kijk plezier vergallen. Deze mensen krijgen voor het eerst van hun leven de aandacht die zij vinden dat ze verdienen en leven hun droom. Laat ze alsje blieft nooit wakker worden. Drake komt met album 'Engel' op festival VS WMA ,,Hoe bedoel je?'' ,,Haha, oh zo. Het klopt dat ik vroeger vrij verlegen was. Doodeng vond ik het video's maken voor YouTube in het begin. Je stelt je kwetsbaar op, ie dereen kan je filmpjes zien. Mijn redding was dat ik dat samen met iemand anders deed. Dan sta je sterker. Je maakt samen lol en hebt onmiddellijke feedback. Daardoor ben ik ontdooid en is de schroom verdwenen.'' ,,Dat was de bouwmarkt. Daar heb ik een tijdje ge werkt. Daar kwam ik er ook achter dat ik iets crea tiefs wilde doen met mijn leven. Met een collega, over wie ik het net had, ben ik filmpjes gaan opne men. Onze wegen scheidden. Hij ging een econo mische studie doen, ik ben alleen doorgegaan.'' ,,Mijn moeder is accountmanager. Mijn vader is lange tijd voetbaltrainer geweest, onder meer bij Sparta, en is nu kunstschilder. Voetballen heb ik drie maanden gedaan. Was niets voor mij. Ik hou er wel van, maar kijk het liever. Ik ben motorisch wat minder gelukkig. Tekenen deed ik vroeger wel veel. Toen ik de vakantiecamera van mijn ouders mocht lenen, ging ik zelf speelfilms maken met vrienden. Het zag er niet uit, maar ik was er dagen lang mee bezig. Vond het te gek. Met school ga je dan eerst voor zekerheid. Een studie geschiedenis, journalistiek. Beide niet afgemaakt. Ik kwam er al gauw achter dat ik dat creatieve nodig heb om ge lukkig te zijn.'' ,,Zeker. Mijn moeder zei altijd wel: ga doen wat je leuk vindt. Mijn vader was wel van de zekerheid. Een baan, een opleiding. Die filmpjes kun je er al tijd naast blijven doen.'' ,,Supertrots. Toen ik de beslissing had genomen hier vol voor te gaan, hebben ze me gesteund.'' „Sowieso Sacha Baron Cohen, die Borat en Brüno speelt. Zijn manier van het overbrengen van onge mak is echt super. Heb ik altijd leuk gevonden. Net als Jiskefet en Koot Bie, wat ik van mijn ouders heb meegekregen. Van de serieuzere makers vind ik Louis Theroux een mooi voorbeeld. Hij heeft een eigen stijl. Stelt zich ietwat knullig op, maar is heel scherp en hij komt overal mee weg.'' De camera's van Ik geloof in mij volgen een René is ervan overtuigd dat hij een plekje in de Daarmee rijst ook de vraag hoe 'spontaan' de dinsdag 27 oktober 2020 GO MUZIEK De Canadese rapper Drake komt in januari 2021 met een nieuw studio album. Certified Lover Boy is de opvolger van Scorpion uit 2018. Die plaat werd op de dag van de release ruim 132 miljoen keer afge speeld. FILM ISA HOES De nieuwe fami liefilm Engel, naar het boek van Isa Hoes en haar dochter Vlinder Kamer ling, is geselec teerd voor het Chicago Inter national Chil dren's Filmfesti val, het grootste jeugdfilmfestival van Noord- Amerika. ■u V KRIKKE Kolder uit Dennis Jansen Waar is het misgegaan met Bram Krikke? Je wilde nooit zo op de voorgrond treden, toch? Nu ben je een bekende youtuber, radio-dj en heb je je eigen pilot bij Videoland. Je maakt voor Videoland De Kelder van Krikke, een satirische serie waarin je er alles aan doet om je eigen grote show te krijgen. Wat was jouw kelder? Heb je de creativiteit van thuis meegekregen? Hebben je ouders zich zorgen gemaakt? Hoe staan ze er nu in? Wie hebben jou geïnspireerd in het maken van filmpjes? -Tim Hofman legt uit waarom hij Willemijn Veenho- ven niet opvolgt als presenta tor bij de talkshow Op1: hij heeft het te druk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28