Hockey ligt stil, behalve Oranje 25 Limburgse club pakt draad weer op na historische nederlaag k Op het eerste gezicht lijkt het te genstrijdig. Bloemendaal-Kam- pong in de hoofdklasse kan van wege corona niet doorgaan, maar 'we' halen deze week wel de twee nationale Britse hockey- ploegen naar Nederland in het kader van de Pro League. Maar de vergelijking met de hoofdklasse gaat niet op, legt technisch direc teur van de hockeybond Jeroen Bijl uit. „Vooropgesteld: wij had den de hoofdklasse ook het liefst door laten gaan, maar die beslis sing werd door de regering geno men. Ik begrijp de gevoelens bij die verenigingen. Maar het gaat bij deze interlands wel om veel kleinere aantallen. De Britten zijn per bus naar Nederland ge komen en direct de bubbel inge gaan in het hotel. Dat zijn veel minder reisbewegingen dan wanneer er elk weekeinde twaalf duels in de hoofdklasse moeten worden gespeeld. Deze inter lands zijn strak te organiseren." En minstens zo belangrijk: de hoofdklasse hanteert geen test protocol. De nationale teams wel. Zondagochtend zijn de vier ploe gen getest, gisteravond volgden de uitslagen. Twee hockeysters moesten het hotel van de Neder landse selectie verlaten vanwege het coronavirus. Bij vier of meer positieve gevallen in een team wordt de wedstrijd afgelast. Alle internationals zijn zondag na de test het hotel ingegaan. Ze heb ben een eigen kamer en mogen die alleen verlaten voor trainin gen en wedstrijden. In het Wa generstadion in Amstelveen zijn vandaag en donderdag 150 tot 200 mensen. KNVB-BEKER^ Programma VVV was de afgelopen dagen wereldnieuws vanwege de 0-13 nederlaag tegen Ajax. De klap is groot in Venlo, zeker. Maar even nadrukkelijk is de zelfrelativering voelbaar zo bleek gisteren. De training van VVV is net onder weg als Leon Sturme (75) zijn han den al zeven keer stuk heeft ge klapt na wéér een geslaagde block- tackle van Arjan Swinkels. Al 62 jaar is de Venlose supporter vast gezicht langs de lijn. En aan die ge woonte wenst hij ook na de histo rische 0-13 nederlaag tegen Ajax geen concessies te doen. ,Waarom? Omdat we een potje verloren heb ben?", schampert hij, terwijl de miezerregen gestaag neerdaalt op zijn pet. ,,Ach, jungske. Ik peins er niet over. Ik blief altijd komen." Tegen beter weten in had pu bliekslieveling Evert Linthorst hem voor de training nog ge vraagd of hij niet liever thuis bij de verwarming was blijven zitten, nu VVV wereldnieuws is vanwege de pandoering tegen Ajax. 'Nee', luidde het antwoord van de ge pensioneerde lasser. Dat deed hij ook niet toen de geel-zwarten er in 1978 met 8-1 af waren gegaan bij AZ. Na de 7-0 nederlagen bij Ajax (seizoen 2009-2010) en Heracles (2011-2012) evenmin. En toen VVV begin jaren negentig bezig was aan een reeks van tien nederlagen op rij en De Koel met de week leger stroomde, was Sturme vanzelf sprekend getuige van de wederop standing van de Venlonaren: thuis tegen FC Eindhoven (0-0). ,,Dat is het mooie van supporter zijn", duidt de fan. ,,Er komt altijd weer een volgende wedstrijd." Relativering Het montere gemoed van Sturme lijkt exemplarisch voor hoe in Venlo wordt omgegaan met een 0 13 nederlaag. De relativering is overal voelbaar. Bij spelers, trai ners en bij de persafdeling van de club. Nadat Ajax zaterdag de der tiende treffer had gemaakt, ver scheen het volgende bericht op het officiële twitter-account van VVV. 'We hebben een record te pakken'. Veelzeggend: de tweet werd begeleid door een foto van een man, die ogenschijnlijk zojuist zijn vrouw in bed had betrapt met de overbuurman. Na het laatste mik&v&F- i- Belangrijk om veel met die jongens te praten, ze erop te wijzen dat we er ondanks die 0-13 helemaal niet zo gek voor staan in de eredivisie fluitsignaal volgde nóg een tweet. De cynische boodschap: 'We zijn momenteel alle doelpunten aan het verwerken. Even geduld a.u.b.' ,,Wat moeten we dan?", countert hoofdtrainer Hans de Koning. ,,Hier de hele dag met een baklap op ons gezicht gaan rondlopen? Natuurlijk mogen we verschrikke lijk kapot zijn van die wedstrijd tegen Ajax. Dat móeten we zelfs. En dat zj we ook. Anderzijds moet je ook nuchter en realistisch durven zijn. In je leven krijg je eenvoudig te maken met teleur stellingen. Zulke ervaringen ma ken je ook weer sterker." Een club die zojuist tegen de grootste sportieve dreun in de ge schiedenis is aangelopen, kan zich vermoedelijk geen betere trainer wensen dan De Koning. Want: va derlijk, begripvol, optimistisch. Het type dat wanneer zijn hele achtertuin is uitgebrand, juist net dat ene tulpje in bloei ziet staan. En zo probeert De Koning ook zijn spelers er bovenop te helpen, ver telt hij na de ochtendtraining. Alleen valt dat niet altijd mee, geeft hij toe, nauwelijks twee et malen nadat hij sommigen van hen boos en huilend in de kleed kamer heeft zien staan. De Ko ning: ,,Je mag gerust weten dat ik me zaterdag heel verdrietig heb gevoeld. Kijk, zelf kan ik zo'n tik best hebben. Ik ben oud, heb als keeper van AZ weleens met 9-0 op mijn kloten gekregen van Ajax, en ben als mens eveneens gehard door het leven. Maar voor die gas- sies vind ik het zo erg. Daarom is het belangrijk om veel met die jongens te praten, ze erop te wij zen dat we er ondanks die 0-13 he lemaal niet zo gek voor staan in de eredivisie. We houden vertrou wen." Impact Desondanks is de impact van de nederlaag groot. Vraag het Arjan Swinkels, de Willem II-clubicoon, die afgelopen zomer neerstreek in Venlo. Gewoonlijk duikt zijn naam voornamelijk op in het Bra bants Dagblad, nu kon de Tilbur- ger zijn naam teruglezen in Marca, Bild en La Gazzetta dello Sport. Bewust meed de routinier de in ternationale kranten. Swinkels had wel wat anders aan zijn hoofd. Jarenlang voedde hij zijn zoontje op met de liefde voor Willem II. Zaterdagavond, enige uren nadat het 6-jarige ventje met VVV-Ajax voor het eerst een wedstrijd voor de tv mocht zien, merkte Swinkels wat één middag kan verpesten. ,,Papa, ik ben vanaf nu voor Ajax", hoorde de verdediger hem bij thuiskomst zeggen. Swinkels: ,,Ik denk dat ik even met die jongen ga pratenIn Venlo beklimt Leon Sturme dan de 64 treden van de Koel-trap om naar huis te gaan. ,,Morgen zit ik weer voor de televi sie, hoor", doelt hij op VVV's be kerduel met Den Bosch. ,,Kan een mooi potje worden." dinsdag 27 oktober 2020 GO In Nederland wordt sinds de 'gedeeltelijke lockdown' op professioneel niveau eigenlijk alleen gevoetbald. Tot van daag, als de hockey(st)ers het in de Pro League opnemen tegen Groot-Brittannië. Rik Spekenbrink Rotterdam EERSTE RONDE Gisteren Excelsior - Helmond Sport 4-0 Go Ahead Eagles - NAC nnb Vandaag 18.45 uur Twente - Graafschap 19.45 uur Heerenveen - TOP Oss 19.45 uur VVV - FC Den Bosch 21.00 uur Dordrecht - FC Utrecht Morgen 18.45 uur ADO - Sparta 19.45 uur Emmen - Eindhoven 19.45 uur Heracles - Telstar 19.45 uur RKC - Cambuur 21.00 uur Roda JC - Fortuna S. Overige 17 duels (met amateur clubs) op 1 en 2 december Venlo na 0-13: 'Ik blief altij d bij VVV komen' Dennis van Bergen Venlo wMmöfp Foto boven: Trainer Hans de Koning houdt de moed erin bij VVV. Foto daaronder: Reserve keeper Bram Verbong zit er twee dagen na de grootste ne derlaag in de clubhistorie nog wat sip bij. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN - Hans de Koning (60)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25