opgetekend door Meester Mark 6 7 8 9 10 21 Vraag het onze specialisten t toe zijn.'' Dat is belangrijk, ook als kinderen door een corona-uitbraak tijdelijk thuiszitten. ,,Maak afspraken, zorg voor regelmaat, hoe lastig dat ook is als je ondertussen zelf moet werken. Hamer erop dat je kind bij de onlinelessen is, spreek af wanneer er huiswerk gemaakt wordt. En laat die luitjes daarna de koelkast leegplunderen. Dat hebben ze verdiend!'' Geef complimenten 'Wat zie jij er prachtig uit', zei Ans toen een leer ling het lokaal binnenkwam in een kanariegele trui. Het meisje straalde. Dezelfde les riep ze: 'Wat zit je haar leuk!', 'Goed opgelet, prima', 'Wat een mooi antwoord!' en 'Hard gewerkt jongens.' Kortom: Ans geeft veel complimenten. Want of ze nou 6 jaar oud zijn of 16 jaar, daar kikkert elk kind van op. Maar blijf met beide benen op de grond ,,Een leerling die aardig kan rekenen is volgens zijn ouders al snel een kleine Einstein. En een kind dat leuk tekent, wordt tot de nieuwe Picasso ge bombardeerd.'' Ans heeft niks met 'gekoketteer'. Ze was ooit mentor van mavoleerlingen die het op de havo niet hadden gered. Hun ouders stelden maar één vraag: 'Wanneer kan mijn kind weer een stapje omhoog, terug naar de havo?' ,,Dat legde zo veel druk op die kinderen. Streef toch niet altijd naar hoger, beter of meer. De meeste leerlingen zijn geen uitblinkers, maar heel gewoon en normaal. Prima toch?'' Check zelf of de stekker erin zit Ouders zijn brutaler geworden. ,,Als ik strafwerk uitdeel of een dikke onvoldoende geef, schrijven sommigen direct een boze e-mail: hoe tón ik dat nou toch doen! Onlangs trok een vader aan de bel over de kapotte schooltablet 'Graag zou ik willen dat iemand hier iets aan doet'. Zat de stekker er eigen lijk wel in, vroeg Ans. Oeps. 'Vergeten.' Wat ze maar wil zeggen: ,,Wijs niet direct naar de leraar. Kijk je kind aan, tuur nu en dan in de spiegel. Dan kunnen ouders heel veel zélf oplos sen.'' „Thuis zitten mensen in deze rare tijd misschien vaker op elkaars lip dan voorheen. Voor je het weet ga je je aan elkaar ergeren. Het is makkelijker ge zegd dan gedaan, maar: probeer elke dag te starten met een schone lei.'' Dat doet Ans voor de klas ook: ,,Anders gaan din gen etteren.'' Haar motto: Een leerling die gisteren strontvervelend was, begint vandaag weer op nul. ,,Altijd.'' Begin elke dag met een schone lei Alles komt goed Veel ouders maken zich zorgen over het onder wijs. Klassen worden naar huis gestuurd, scholen gaan tijdelijk dicht. „Logisch dat mensen daarover piekeren.'' Toch is Ans hoopvol. ,,Ik weet zeker dat het met bijna alle leerlingen goedkomt. Dat is altijd zo geweest. Ook al krijg je die pubers nu met geen stok uit bed, over een paar jaar is de een dokter geworden, de ander leidster op een crèche, straten maker of hovenier. Ik heb er een rotsvast vertrouwen in dat we ons door deze lastige periode heen slaan. Let maar op: Kinderen vinden hun eigen weg.'' Ik zag mijn vriend masturberen onder de douche. Is dat gepast in je relatie? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Al jaren slik ik (61) pantoprazol. Zijn er homeopatische alternatieven voor? Ik denk na over kinderen krijgen, maar hoe duur pakt dat eigenlijk uit? STEVEN PONT W..-lt^ v>' dinsdag 27 oktober 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Ik vind dat een mooie vraag, want veel mensen masturbe ren heimelijk in hun relatie. Het heeft vele voordelen: zo komt het in elke seksuele relatie voor dat partners niet op hetzelfde moment seks willen en dan is zelf bevrediging een prima optie. Je kunt het zien als goede zelfzorg waarmee je geen druk op de ander HUISARTS RUTGER VERHOEFF Als u overweegt te stoppen met de maagzuurremmer pan toprazol dan moet u er zeker van zijn dat dit ook kan. Bij sommige ziektes bestaat er nu eenmaal geen keuze. Over homeopathische midde len kan ik als huisarts helaas weinig zeggen. Wel kan ik u tips geven die de maag- zuurklachten wellicht ver minderen, zoals afvallen bij overgewicht, stoppen met roken, alcohol en medicijnen die maagzuur- klachten kunnen vererge ren, bijvoorbeeld NSAID's (pijnstillers) hoeft te leggen om aan jouw behoefte te voldoen. Mensen die aan zelfbevrediging doen, hebben geleerd welke stimula tie ze lekker vinden en welke niet. Daardoor geniet je van gezamenlijke seks ook beter. Wat maakt dat jij vindt dat masturbatie niet mag in jullie relatie? Hebben jullie mis schien te weinig seks en denk je dat masturbatie daarvan de oorzaak is? Of heb jij er een mening over vanuit een ge loofsovertuiging? Ga na wat bij jou speelt en vraag om een open gesprek, met respect voor elkaar. Een relatie werkt het beste als je elkaar de ruimte geeft om anders te zijn, te doen en te denken. of acetylsalicylzuur. Vet eten, stress, verstopping en veelvul dig hoesten kunnen klachten ook verergeren. Soms helpt het om het hoofdeinde van uw bed met ongeveer 15 tot 25 centimeter op te hogen. Of zoek uit of uw bepaalde voe dingsmiddelen niet goed ver draagt zoals uien, koffie of chocolade. Als u mag stoppen met pan toprazol dan geldt het advies dit langzaam en in minimaal drie weken af te bouwen. Doe dit door eerst twee weken de dosering te halveren en het vervolgens om de dag te slik ken. Bij een terugkeer van de klachten is het geoorloofd een vervanger te slikken die minder gevaarlijk is: de zuurbinder algel- draat/magnesiumhy- droxide in kauwtabletten of in vloeistof. Die zijn verkrijgbaar bij de drogist. PSYCHOLOOG Ik moet eerlijk gezegd even van uw vraag bijkomen. Ik ken de achtergrond ervan natuur lijk niet, maar een kind zien als een potentiële economi sche verliespost is wel een heel bijzondere ma nier om tegen uw eventu ele voortplanting aan te kijken. Ik weet niet op welke gronden u uw partner weegt, maar ik hoop dat u hem 't0 of haar toch ook op een wat andere weegschaal legt dan de financiële. Wat is aandacht van uw partner waard, wat een gezellige maal tijd, wat een fijne vrijpartij? Val len ze in geld uit te drukken? En hetzelfde geldt voor kinde ren. Ze betalen u terug, alleen niet financieel. Maar goed, om op uw vraag terug te komen: kinderen zijn een financiële verliespost. Ze zijn duur, vol gens het Nibud kost een kind u ruim 4000 euro per jaar. Als u ongeveer modaal verdient kost één kind u daarmee ongeveer 15 procent van uw inkomen, twee kinde ren 25 procent en drie kinderen maar liefst 29 procent. Begin er daarom eens voor zichtig met eentje, zou ik zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21