GEZOND Tien opvoedtips van ervaren mavodocent, Een overleden mens kan naast organen ook wijsheid doneren 1 2 3 4 5 20 René Diekstra Al tientallen jaren geeft Ans Geleijns les aan pubers. Mark van der Werf, beter bekend als 'Meester Mark', schreef een boek over de docente. Wat kunnen ouders van haar opsteken? Vijn moeder was een zeer gelovige vrouw en ge hecht aan de tra dities en vierin gen van zon- en hoogtijdagen in de katholieke kerk. Zij ver langde dat haar kinderen zo dra zij ongeveer 8 jaar waren daaraan deelnamen. Ik ervoer dat als normaal en met Kerst mis en Pasen zelfs als leuk. Maar dat gold niet voor Aller zielen, jaarlijks op 2 novem ber, de dag na Allerheiligen. Allerzielen had voor mij iets bedreigends, duisters bijna. Volgens mijn moeder en de kerkleer was het de dag om te bidden voor de doden. 'Ons bidden met Allerzielen kon de doden net dat laatste zetje naar de hemel geven' Ik had als 8-jarige nog nooit een overlijden meegemaakt of een dode gezien en geen idee hoe me dat bidden voor de doden voor te stellen. Ze maakte dat, onbedoeld, alle maal nog wat dreigender door te vertellen dat bidden op die dag beslissend kon zijn voor degenen die dat jaar gestor ven waren en in het vagevuur zaten, een wachtkamer voor de hemel. Ons bidden, een soort smeekbedes ten gunste van hen aan God, kon hen nét het laatste zetje geven om aan de hel te ontsnappen en in de hemel te komen. Na het overlijden van een vriend vraagt René Diekstra zich af wat hij van hem leerde. Hij stelt voor dat we bewuster levenslessen doorgeven. Ik voelde daarom op 2 no vember de zware verantwoor delijkheid om voor zo veel mogelijk voor mij onzichtbare of onbekende doden te bid den. Dat doe ik al decennia niet meer, met excuus aan mijn als gevolg van een dra matisch ongeval veel te vroeg overleden moeder. Maar ik sta op 2 november wel bij haar stil. Dan fantaseer ik wat we samen hadden kunnen erva ren als ze die twintig jaar meer had gekregen die haar zussen wel mochten leven. Er is nog altijd veel dat ik van haar zou willen weten en haar wil vertellen. Denkend aan haar komen die dag ook andere overleden familie leden, vrienden en leermees ters in mijn verbeelding voor bij. En daarmee het besef, dik wijls een verdrietig gemis, dat relaties niet alleen nooit af zijn maar ook na de dood nog een bron van inspiratie zijn. gemaakt me regelmatig af te vragen wat ik van overleden dierbaren heb geleerd dat ik graag vasthoud. Want het is eigenlijk gek dat wij overlede nen wel zien als potentiële orgaandonoren maar nooit als wijsheidsdonoren. Daar werd ik me weer eens bewust van toen onlangs een buurman en goede vriend overleed. Hij heeft zijn nabe staanden deze wijsheid ge schonken: 'Het gaat in je leven voor alles om je antwoord op deze drie vragen: Waar geloof je in? Waar moet je voor vech ten? En waar moet je tegen vechten?' Maandag, met Allerzielen, wil ik daar dank zij hem bij stilstaan. De broodnuchtere Bra bantse Ans Geleijns is verknocht aan haar mavo leerlingen. Stuiterende ADHD'ers en bedeesde dromers, ze zijn de 64-jarige lerares Nederlands van scholengemeen schap De Nassau in Breda allemaal even lief. Voor mijn nieuwe boek Juf Ans liep ik een jaar met haar mee. Iedereen kan iets leren van deze lerares, zéker puberouders. Daarom speciaal voor hen: tien tips van een 'oude rot', die met één opgetrokken wenkbrauw zelfs de beruchtste lum melaars wakker schudt. Luister naar ze Ans' leerlingen vertrouwen haar van alles toe. Over hun kat die is ingeslapen, liefdesverdriet, of een nieuwe winterjas. ,,Ik luister altijd naar ze.'' De docente neemt leerlin gen serieus. „Smalend zeggen: 'Joh, dat is de leeftijd, je bent in de puber tijd', dat doe ik nooit.'' Ans vindt niks gek. ,,Of ze nou vertellen dat ze lesbisch zijn, of een nieuwe hond hebben: kinderen voe len dat ik hen serieus neem.'' Stel jezelf kwetsbaar op Ans is net zo openhartig als haar leerlingen. ,,Na mijn scheiding was ik een tijdje van slag.'' Dat hield de lera res niet verborgen, ze vertelde het ook in de klas. ,,Een van de meiden reageerde bloedserieus. 'Als u man nen zat bent, waarom probeert u het dan niet eens met een vrouw?' Zó aandoenlijk, vond ik dat.'' 'Mijn leerlingen weten dat ik geen machine ben. Zo creëer je juist een goede band.' Toen haar tweede man, René, mid den in een les opbelde, zagen de kin deren Ans wit wegtrekken. Hij moest met spoed aan zijn rug worden ge opereerd. ,,Mijn leerlingen mogen best weten dat ik geen machine ben. Zo creëer je juist een goede band.'' Laat ze vrij Veel ouders zitten hun kinderen op de huid. Ze zien op hun telefoon meteen hoe een toets gemaakt is en kunnen hen via volg-apps altijd tra ceren. ,,Ongezond'', vindt Ans het, ,,om kinderen in hun nek te hijgen.'' Ze slaat onvoldoendes bewust een paar dagen later op in haar computer, zodat leerlingen zelf het slechte nieuws kunnen vertellen. ,,Laat pubers lekker rommelen in de marge.'' Net zoals Ans zelf vroe ger. ,,Ik héb wat af gespijbeld. Gren zen opzoeken, soms iets doen wat eigenlijk niet mag, daar word je vol wassen van.'' Wees geen curlingouder Ans: ,,Zodra het regent, ziet het rond onze school zwart van de auto's. Dan worden de leerlingen massaal gebracht. Alsof ze van suiker zijn!'' 'Curlingouders' noemt Ans zulke vaders en moeders, net als juf Ank uit de tv-serie De Luizenmoeder. Ans houdt niet van hun 'getuttel'. Zij bond vroeger een transistor radiootje aan haar Gazelle en trapte met haar vrienden naar 'de middel bare'. 10, 11 kilometer, weer of geen weer. ,,Daar ben ik niet slechter van geworden.'' Stel duidelijke grenzen Ans gunt haar leerlingen vrijheid, maar houdt ook van heldere regels. In haar lokaal geldt: stil zijn als ik praat, geen telefoons, geen kauwgom. ,,Mijn leerlingen weten waar ze aan dinsdag 27 oktober 2020 GO Ik heb er een gewoonte van Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl 'Begin elke dag met een schone lei' MARK VAN DER WERF -ANS GELEIJNS „Laat pubers lek ker rommelen in de marge'', zegt Ans Geleijns. Dat deed ze vroeger zelf ook. FOTO JEAN-PIERRE Juf Ans - Koningin in de klas. Een school jaar op stap met Meester Mark van Mark van der Werf is verschenen bij Scriptum Books 17).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20