©NDERNEMER Zo verduurzaamt Nathalie Damen, terwijl ze blijft doen waarin ze goed is V Besparingstips 'Een energiecoach neemt je zoveel zorgen uit handen' Slim omgaan met energiebesparing ,,Ik kon blijven doen waarin ik goed ben: visjes bakken, klanten tevreden houden" Niks vrijblijvend, verduurzaming wordt ondernemers vaak opgelegd door de overheid. Nathalie Damen van Havenpaleis en Vispaleis Scheveningen vertelt hoe zij haar bedrijf verduurzaamde, zonder haar business uit het oog te verliezen. Ondernemers schakelen steeds meer om naar duurzame energie. Deels omdat het moet, bijvoorbeeld als gevolg van wetgeving. Maar vaker nog omdat het kansen biedt. In deze serie in samen werking met Eneco vertellen onder nemers tegen schrijver Özcan 'Eus' Akyol waarom zij omschakelen naar duurzaam. Vandaag Nathalie Damen. Haar vader begon ooit een haringkar in de straat. Nu runt Nathalie Damen twee cafetaria's met uitgebreid vismenu: Havenpaleis en Vispaleis Scheveningen. Duurzaamheid wordt je tegenwoordig als ondernemer vaak opgelegd. Damen weet er alles van. De visondernemer krijgt bijvoorbeeld te maken met het EU-verbod op wegwerpplastic. Vanaf 2021 zijn plastic wegwerpartikelen zoals vis- en patatbakjes van Havenpaleis en Vis paleis Scheveningen verboden. De visza- ken stappen daarom over op bakjes van karton, of beter gezegd: pulp. De vison- dernemer krijgt verder te maken met de energiebesparings- en informatieplicht, met als gevolg dat ze besparende maat regelen moet nemen én inzichtelijk moet maken aan de overheid. Zo zijn de gasontbranders in de zaak vervangen voor led-verlichting, heeft ze vloerver warming, twee keer dubbelglas en elek- trische schuifdeuren. ,,Bij fris weer gaan ze niet helemaal open, zodat de warmte binnen blijft." En de koeling schakelt zichzelf uit als je de deur van de vriescel opendoet. ,,Daarmee ga je onnodig energiegebruik tegen." Deze maatrege len heeft de Scheveningse ondernemer niet allemaal zelf uitgezocht. Zij heeft de hulp ingeroepen van een energie- coach van Eneco. ,,Zo'n expert komt naar je zaak en kijkt wat je zelf kunt veranderen." Dat heeft geleid tot nuttige tips, waarmee Damen energie én geld kon besparen. ,,We hebben op zijn advies led-verlichting aangebracht en gaan er nog voor zorgen dat de lampen op de toiletten automatisch aansprin gen dankzij een infraroodsensor. Dan brandt het licht alleen als er iemand op het toilet is." Online energiecoach Damen kan het energieverbruik van haar zaken bovendien monitoren op het persoonlijke dashboard van de online energiecoach. En ze kan met een druk op de knop inzicht geven in het effect van de maatregelen als de overheid daarom vraagt wegens de informatie plicht. ,,Een energiecoach neemt je zo veel zorgen uit handen dat ik alleen hoef te denken: hoe ga ik die kibbeling vandaag weer bakken." deondernemer.nl Omschakelen staat bij onderne mers hoog op de agenda, blijkt uit onderzoek van Markteffect in opdracht van De Ondernemer onder ruim honderd bedrijven. Bijna driekwart geeft aan bewust duurzaam te ondernemen. Voor naamste redenen: verantwoorde lijkheid nemen voor een beter milieu, voldoen aan wet- en regelgeving, kostenbesparing en imagoverbetering. Alle goede bedoelingen ten spijt, zie ik bij bedrijven vaak blinde vlekken als het gaat om omschakelen. Bij investeren in duurzaamheid denken veel ondernemers aan zonnepanelen. Ik denk dat dat te maken heeft met de tastbaarheid ervan. Zonnepanelen zijn zicht baar en voor sommige bedrijven zelfs een uithangbord van duur zaamheid. Maar veel andere besparingen kun je niet zien. Ze blijven dan ook vaak onder de radar. Heb je bijvoorbeeld ooit gedacht aan de ventilatie van je bedrijfspand? Deze installaties zorgen voor tot tientallen procen ten van het warmteverlies in gebouwen. Het ventilatiesysteem zorgt er in de winter voor dat verwarmde lucht naar buiten stroomt en koude lucht naar binnen. Het onttrekt dus warmte aan je pand. De ventilatie verbruikt bovendien elektriciteit. Zorg ervoor dat je het systeem zo aanpast dat de ventilatie buiten openingstijden wordt uitgescha keld (let daarbij wel op mogelijke gezondheidseffecten voor je personeel). Isoleer verwarmingsleidingen Nog een slimme besparing: het isoleren van verwarmingsleidin gen en koppelstukken. De verwar mingsbuizen verplaatsen water van 80 graden en kunnen dus behoorlijk warm worden. Dat zorgt voor veel warmteverlies. Als je cv-ruimte erg warm is, weet je dat je aan de bak moet. Isoleer de warmteleidingen, met als gevolg dat de ketel minder hard hoeft te werken om je pand warm te stoken. Deze maatregelen verdie nen zichzelf binnen enkele jaren terug en zijn dus zeer effectief. Maak daarbij gebruik van een dashboard op je computer of telefoon waarop je de verschil lende energiemeters aansluit. Met zo'n app heb je 24/7 inzicht in je energieverbruik en kun je zien hoeveel energie én euro's je hebt bespaard. Extra handig als je te maken hebt met de energie besparingsplicht van de overheid. Zo maak je ook de 'verborgen' besparingen zichtbaar en tastbaar. O PZ Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Eneco. Ook omschakelen met je bedrijf? Lees dan verder op deondernemer.nl/eneco volg ons op nmootf) Waar begin je met verduurzamen? Er zijn verschillende manieren om energie te besparen. Uiteraard zijn het aan brengen van isolatie en zonnepanelen goede investeringen voor de lange termijn. Maar je kunt eenvoudig een pakket aan maatregelen nemen dat binnen vijf jaar rendement oplevert. Hierbij alvast een paar tips: TIP 1: BRENG JE ENERGIEVERBRUIK IN KAART Hoeveel gas en elektra gebruik je tijdens- en vooral buiten openingstijden en in het weekend? Om dat in kaart te brengen kun je tools gebruiken waarmee je in één oogopslag kunt zien hoe je energieverbruik er per dag uitziet. Je kunt het verbruk analyseren en kijken waar je kunt besparen. TIP 2: PLUK HET LAAGHANGEND FRUIT Neem eerst maatregelen die geen geld kosten. Een energie-expert kan je helpen deze maatregelen te inventariseren. Zorg ervoor dat apparatuur en verlichting waar mogelijk buiten openingstijden zijn uitgeschakeld. Stel de verwarming zo in dat deze alleen brandt als er mensen in de ruimte(s) zijn. r Kijk ook naar inactieve computersystemen. Bij veel bedrijven draaien computers dag en nacht, ook wanneer dat niet nodig is. Computers kunnen handmatig in de slaapstand worden gezet, maar je kunt ze ook zo instellen dat ze in de slaapstand schieten na inactiviteit gedurende een vooraf ingesteld aantal minuten. Dit zijn simpele, effectieve maatregelen die vaak geen investering vergen. Maar ze worden vaak over het hoofd gezien. Meer tips? Scan de qr-code en download de whitepaper met daarin 5 stappen waarmee je vandaag al aan de slag kunt. Veel ondernemers laten in hun bedrijfspand goedkope duurzaamheidsmaatregelen liggen, zie ik in mijn dagelijkse praktijk als energie-expert voor Eneco. Aan deze energie- besparingstips had je waarschijnlijk nog niet gedacht. Cas Stork van EnergiePartners helpt bedrijven omschakelen als energie-expert voor Eneco. deondernemer.nl/eneco Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19