Coalitie wil vooral mkb laten profiteren van aftrekregeling Australische vrouwen inwendig onderzocht op luchthaven NIEUWS 15 De maan bevat waarschijnlijk meer bevroren water dan gedacht. Dat water is ook redelijk gemakkelijk te bereiken, en dat kan interessant zijn voor toekomstige astronauten. De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA heeft de ontdekking gisteren naar buiten gebracht. Of het water daadwerkelijk kan wor den gewonnen en gebruikt, moet nog blijken. Dat de maan waterijs bevat, was op zich al redelijk be kend, maar tot nu toe ging het daarbij vooral om diepe kraters op de noordpool en zuidpool van de maan. Zulke plekken zijn heel moeilijk begaanbaar. Een team van wetenschappers onder leiding van Paul Hayne (Universiteit van Co lorado) heeft nu vastgesteld dat er ook water voorkomt op plekken waar de zon op schijnt. Koude plekken Bovendien is er waterijs in zoge noemde 'cold traps', koude plek ken in de schaduwgebieden op de maan. De temperaturen in deze koudevallen (minus 163 graden Celsius) zijn zo laag dat ze het wa ter miljoenen of zelfs miljarden ja ren kunnen vasthouden. Volgens een studie van NASA ligt ruim 40.000 vierkante kilometer van de maan permanent in de schaduw, een duizendste van het totaal. In de kraters kunnen verborgen zak ken water in de vorm van ijs zit ten. Sommige van die plekken zijn maar een meter groot. Maar de maan heeft zo veel van zulke plek ken, dat ongeveer 20 procent van al het ijs op de maan daar waar schijnlijk te vinden is. De ontdekking is gedaan met de Sofia, een speciaal vliegtuig met ingebouwde telescoop dat vanaf 12 kilometer hoogte het heelal bestu deert. Het bevroren water zit on der meer in de grote krater Cla- vius, die vanaf de aarde met het blote oog te zien is. Het gaat niet om grote plassen water: de Sahara - de grootste woestijn op aarde - heeft ongeveer honderd keer zo veel water als de maan. Dat er verspreid over de maan waterijs voorkomt, is erg aantrek kelijk voor toekomstige bemande ruimtemissies, bijvoorbeeld naar Mars. Astronauten zouden deze bronnen kunnen aanboren om te drinken en raketbrandstof te ma ken. Vermoedelijk heeft elke plek waar astronauten landen wel wa ter in de buurt, en bovendien is dat water eenvoudiger te winnen dan in een krater. Permanent station Wetenschappers denken al aan een permanent station op de maan. NASA voegt eraan toe dat het gedetecteerde water op zich niet voldoende is voor leven op de maan. Maar een tussenstop aan een maanstation onderweg naar Mars behoort tot de mogelijkhe den. ,,Wij geloven dat dit zal helpen bij het uitbreiden van de moge lijke landingsplaatsen voor toe komstige maanmissies die op zoek zijn naar water'', schrijft onder zoeksleider Paul Hayne in een e-mail aan persbureau AP. Daar door zijn plekken beschikbaar, die voorheen 'verboden gebied' waren omdat ze kurkdroog waren, aldus Hayne. NASA heeft plannen om in 2024 weer mensen naar de maan te sturen. De coalitie wil dat het midden- en kleinbedrijf meer profiteert van de veelbesproken tijdelijke inves teringskorting (BIK). Met die sug gestie komt zij kritische opposi tiepartijen tegemoet, die tot dus ver weinig enthousiasme tonen voor de 4 miljard euro kostende maatregel. Zoals verwacht kwam de zoge heten Baangerelateerde Investe ringskorting (BIK) gisteren zwaar onder vuur te liggen tijdens de behande ling van het Belas tingplan. Bijna alle oppositiepartijen zien niets in de maatregel, die de komende twee jaar in de plaats moet komen van de ge schrapte verlaging van de winstbelasting (vpb). Zij denken dat de BIK niet of nauwe lijks extra investerin gen oplevert, geen werkgelegenheid schept en zijn bang dat de kosten van twee miljard euro per jaar uit de hand zullen lopen. ,,Het werkt niet, le vert geen banen op en is niet be heersbaar", aldus PVV-Kamerlid Tony van Dijck, die verwees naar kritische beschouwingen van on der meer de Raad van State en het Centraal Planbureau. Volgens hem is sprake van een 'schijn- maatregel' en moet het kabinet er kennen dat het een 'cadeau aan het bedrijfsleven is', nadat eerder de afschaffing van de dividendbe lasting ook niet doorging. Je moet maar durven spreken van een cadeautje! - Helma Lodders, VVD VVD-Kamerlid Helma Lodders ontstak in woede over die sugges tie, die ook door linkse partijen voortdurend wordt geuit. Zij wees op de gevolgen van de coronacri sis, die de economie zwaar heeft geraakt. ,,Je moet maar durven spreken van een cadeautje! Dit is ernstig. Stel, je bent ondernemer, je gaat bijna kopje onder terwijl je er niets aan kunt doen, en zodra de overheid een reddingsboei toe werpt, krijg je te horen dat het een cadeautje is. Dat is een politiek spel dat gevaarlijk is." Oppositiesteun De VVD is de felste voorstander van de BIK, maar ook CDA, D66 en ChristenUnie steunen het voorstel, dat uit de koker komt van VNO-NCW. Samen hebben de re geringspartijen echter te weinig zetels voor een meerderheid in beide Kamers. En dus moet er worden gezocht naar steun bij de oppositie. Daarbij lijkt tot dus ver alleen de SGP te porren voor de BIK, al wil die partij dat niet 60 maar 80 procent van de 4 miljard euro die de BIK over twee jaar kost bij het mkb terechtkomt. Tegelij kertijd laat ook Groen Links enige ruimte: die partij is tegen de hui dige opzet van de BIK, maar kan wel leven met een andere opzet. Kamerlid Bart Snels suggereert bestaande regelingen uit te brei den die gericht zijn op belastingvoordeel voor kleine ondernemers (KIA) of die duurzame investeringen belonen met extra aftrek (MIA en Vamil). Vooral CDA, D66 en Christen Unie pakken de handschoen op en vragen aan staatssecretaris Hans Vijlbrief van Financiën om in kaart te brengen hoe het mkb ex tra zou kunnen profiteren. Hij zal hier volgende week op terugko men, als het debat over het Belas tingplan verder gaat. De vrouwen, die begin oktober op een vlucht van Qatar Airways naar Sydney zaten, werden volgens Aus tralische media plots uit het vlieg tuig gehaald voor een 'inwendig onderzoek'. Het incident vond plaats op 2 oktober, nadat het per soneel van Hamad International Airport een pasgeboren baby had gevonden op een toilet in een van de vertrekhallen. Daarop werden bijna alle vrouwelijke passagiers van de vlucht naar Sydney, onge acht hun leeftijd, van boord gehaald en naar een parkeerplaats gebracht, waar drie ambulances stonden te wachten. Onder de vrouwen heerste op dat moment veel onduidelijkheid en paniek, zegt Kim Mills, een van de passagiers die van boord werden gehaald. Ze hoefde vanwege haar leeftijd (ze is in de 60) uiteindelijk niet de ambulance in, maar deson danks sprak ze van een 'gruwelijke en angstaanjagende ervaring'. ,,Ik stond te trillen op mijn be nen'', zegt ze tegen The Guardian. ,,Ik was doodsbang dat ze me er gens mee naartoe zouden nemen. Waarom hebben ze ons niet gezegd wat er aan de hand was?'' De vrou wen moesten volgens de berichten hun ondergoed uittrekken en zou den inwendig zijn onderzocht. ,,Het was absoluut verschrikkelijk. Ik kan me niet voorstellen hoe het voor die arme jonge meisjes moet zijn geweest'', aldus Mills. De directie van Hamad Airport in Qatar ontkent het incident niet Een andere passagier van vlucht QR908, Wolfgang Babeck, beves tigt haar verhaal. ,,De vrouwelijke passagiers vertelden me dat ze hun ondergoed moesten uittrekken. Daarna werd gekeken of ze recente- lijk een bevalling hadden gehad'', zei hij tegen de Australische om roep ABC. Een onbekend aantal vrouwen van andere nationalitei ten van dezelfde vlucht en andere vluchten werd naar verluidt onder worpen aan hetzelfde onderzoek. 'Kwetsend' ,,Dit is een buitengewoon veront rustende, kwetsende reeks gebeur tenissen. Ik heb in mijn leven nog nooit zoiets gehoord", reageert de Australische minister van Buiten landse Zaken Marise Payne. Zij wil nog niet spreken van aanranding. ,,Nee, ik suggereer dat niet, omdat ik het gedetailleerde verslag van de gebeurtenissen niet heb gezien. We hebben onze mening over deze kwestie heel duidelijk gemaakt aan Qatar.'' De Australische regering zegt een rapport van het incident af te wachten. Met de vrouwelijke rei zigers gaat het naar omstandighe den goed. Ze kregen bij aankomst in Australië 'medische en psychi sche begeleiding' en moesten ver plicht veertien dagen in quaran taine vanwege het coronavirus. De directie van Hamad Airport ontkent het incident niet. Volgens een woordvoerder werden die dag vrouwelijke passagiers 'gevraagd om te helpen' bij het zoeken naar de moeder van de baby. Ze zochten met spoed naar haar, omdat medi sche professionals zich zorgen zou den maken over haar gezondheid nadat het kind was gevonden. Het kind is nog niet geïdentificeerd en krijgt medische zorg. dinsdag 27 oktober 2020 GO Nasa vindt water op de maan Tonny van der Mee Rotterdam/Boulder De coalitie wil dat het midden- en kleinbedrijf meer profiteert van de veelbesproken tijdelijke investeringskorting (BIK). Met die suggestie komt zij kritische oppositiepartijen tegemoet, die tot dusver weinig enthousi asme tonen voor de 4 miljard euro kostende maatregel. Laurens Kok Den Haag De autoriteiten in Australië maken zich 'ernstig zorgen' over geluiden dat een groep vrouwe lijke reizigers op een 'buitenge woon ongepaste' manier is behandeld op de luchthaven van Doha, de hoofdstad van Qatar. Sebastiaan Quekel Doha gekleurde gebieden op deze maan- kaart bevat ten mogelijk bevroren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15