NIEUWS 13 OOST WEST .1 .11 ~jm iu.1. HKr' Is het noodzakelijk om in ons land een bepaalde groep vrouwen via de rechter te kunnen beletten om kinderen te maken? De initiatiefnemers van een petitie vinden van wel en minister De Jonge ooit als wethouder ook, maar de reacties in politiek en de gehandicaptenzorg zijn veel terughoudender. Ethica Heleen Dupuis zag in een vorig leven als voorzit ter van de Vereniging Ge handicaptenzorg Neder land (VGN) 'enorme pro blemen' met vrouwen die bewezen niet in staat waren een kind op te voeden, maar toch zwanger wilden worden. ,,Zulke vrouwen krijgen ook kwetsbare kinderen en ik vind het ethisch als we proberen dat te voor komen. Dat is kiezen uit de minste van twee kwaden." Volgens oud-kinderrechter Cees de Groot (foto) zijn projecten om vrij willige anticonceptiebegeleiding te starten voor kwetsbare moeders, ge slaagd. Zo'n 70 procent van de be reikte mensen werkte mee. Maar 30 procent blijft buiten de begeleiding, constateert hij. „Praktisch gesproken komt dan de kinderbescherming in beeld." Een woordvoerder van de Raad voor de Kinderbescherming laat we ten dat deze instantie als uitvoe- ringsorgaan geen mening heeft over verplichte anticonceptie. ,,Weet dat de Raad voor de Kinderbescherming wordt ingeschakeld als er ernstige zorgen zijn over de opgroei- en op- voedsituatie van een kind (ook een ongeboren kind, red.). De Raad kan na onderzoek een verzoek doen voor een maatregel van kinderbescher ming. De rechter doet hierover uit spraak." Schrijnend Minister De Jonge (Volksgezond heid) was ooit als zorgwethouder in Rotterdam een warm pleitbe zorger van het idee om kwets bare vrouwen te weerhouden kinderen te krijgen waarvoor ze niet kunnen zorgen. Nu laat de minister weten: „Dit is een heel complex en gevoelig on derwerp. De situaties waarin sommige kinderen ter we reld komen, zijn ronduit schrijnend te noemen. Daarom ben en blijf ik voorstander van het voor komen van kwetsbaar ou- derschap. In sommige gevallen is het raadzaam om een zwangerschap überhaupt te voorkomen. Dat staat ook in het regeerakkoord." Dat doet het kabinet volgens de be windsman onder meer door de inzet van het programma Nu Niet Zwan ger, waarin de kinderwens bij kwets bare vrouwen en mannen bespreek baar gemaakt wordt. Ook kunnen abortusklinieken vrouwen die niet in staat zijn zelf te zorgen voor langdu rige anticonceptie, aanbieden om het Projecten om vrijwillige anticonceptie te starten voor kwetsbare moeders zijn geslaagd - Cees de Groot, oud- kinderrechter spiraaltje kosteloos te plaatsen. Veel vrouwen waar het om gaat, zitten in gehandicapteninstellin gen. De VGN vindt dat maatwerk heel belangrijk is bij de ondersteu ning van mensen met een verstande lijke beperking die een kinderwens hebben of al ouder zijn. Ook waar schuwde een andere toenmalig voor zitter, Femke Halsema, al in 2016 voor een moreel debat. De discussie zou meer praktisch van aard moeten zijn: hoe gaan we de problemen aan pakken? Bij de landelijke partijen wordt de petitie gereserveerd ont vangen, opvallend genoeg ook door progressieve partijen als GroenLinks en de PvdA. VVD'er Ockje Tellegen vindt de kwestie ingewikkeld. ,,Kinderen moeten beschermd worden, soms helaas ook tegen hun ouders. Zij kunnen dat niet zelf, dus daar ligt een taak voor de overheid. Artsen en rechters kunnen al tot anticonceptie verplichten. De vraag is dus of een aparte wet nodig is. De VVD is zeer terughoudend." Dwangelement SP-Kamerlid Maarten Hijink zegt: ,,Je moet heel voorzichtig zijn met het opleggen van dwangzorg, maar aan de andere kant is de bescherming van het kind belangrijk. Ik begrijp al lebei de zienswijzen en heb genoeg mensen in de zorg gesproken om te weten dat dit een probleem is. Wel licht moeten we er advies over vra gen aan de Gezondheidsraad." Ook Pia Dijkstra (D66) vindt het een goed idee om meer informatie te vergaren. Zij heeft 'grote moeite' met het dwangelement en wil de 'uiterst gevoelige kwestie' eerst voorleggen aan haar fractie. SGP'er Kees van der Staaij heeft begrip voor de schrij nende situaties. ,,Maar wat ons be treft moet de overheid ook principi eel de grens nooit over om te gaan bepalen wie er kinderen mag krij gen." dinsdag 27 oktober 2020 GO tjj,-.: 'SS^r^X, Op deze luchtfoto is een gigantisch fresco te zien van de hand van de Frans-Zwitserse kunstenaar Saype. Het doek, dat drijft op een binnenschip in de Gouden Hoorn van Istan- boel, maakt onderdeel uit van zijn project Beyond Walls. Doel van dit project is het creë ren van de grootste symbolische menselijke keten over de hele wereld, om waarden als saamhorigheid, vriendelijkheid en openheid een podium te geven. Het kunstwerk in Istan- boel verbindt Europa met Azië. Een deel van het werk werd gemaakt aan de (Europese) Bogazici University, een ander deel in de (Azi atische) provincie Beykoz. Moet een rechter kinderen beschermen tegen het leven? Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13