Italië: alleen nog werk, school en supermarkt II II 7 moeder heeft suikerziekte en mijn zus heeft problemen met haar rode bloedlichaampjes. Daardoor zijn zij bij een corona besmetting extra kwetsbaar'', vervolgt de student. ,,Daar kwam bij ons thuis de paniek vandaan voor het virus. Mijn idee was: dan verhuis ik naar Leiden, ga ik daar wonen in mijn eigen bubbel en riskeer ik niet dat mijn familie ziek wordt.'' Of Elias en zijn fami lie de tweede golf anders ervaren dan de eerste? ,,De eerste keer dacht ik echt dat als je ziek zou worden de kans zó groot is dat je doodgaat, dat ik vond dat bijvoor beeld mijn jongere broertje niet buiten mocht spelen.'' Nu staat hij er iets relaxter in. ,,Maar ik rea liseer me dat dit krom is, want de tweede golf is groter dan de eer ste.'' Angelo van Schaik Rome De nieuwe maatregelen moeten de explosieve stijging van het aantal coronagevallen afremmen. Het zijn ingrijpende maatregelen, maar is geen lockdown, verzekert premier Giuseppe Conte, want „een nieuwe lockdown kan Italië zich niet ver oorloven. We moeten er alles aan doen zowel de volksgezondheid als de economie te beschermen.'' De semi-lockdown ging om mid dernacht in en duurt tot 24 novem ber. Een maand lang gaan alle zwembaden, sportscholen, theaters en bioscopen dicht en moeten bars en restaurants om 18.00 uur de deu ren sluiten. Het is nog wel mogelijk eten of drinken te bestellen of af te halen, maar dat mag niet op straat worden geconsumeerd. Ook blijven de musea open, maar het maximale aantal toegestane bezoekers wordt beperkt, net als in winkels. Hoewel premier Conte in zijn toespraak aangaf een hekel te heb ben aan het woord avondklok, komt het daar in de praktijk wel op neer. Italianen mogen vanaf van daag eigenlijk alleen nog maar wer ken, naar school en boodschappen doen, de rest wordt verboden of sterk afgeraden. Reizen tussen de verschillende delen van het land is nog toegestaan maar moet zoveel mogelijk worden vermeden. On derwijs op afstand en 'slim werken' wordt gestimuleerd. In de boven bouw van de middelbare school en op de universiteiten zal driekwart van het onderwijs online aangebo den worden en ook de ambtenaren zullen, waar mogelijk, thuiswer ken. „Het doel van de regering is de besmettingscurve af te vlakken'', benadrukt de Italiaanse premier. „Zorgen dat we niet de controle over de pandemie verliezen. Het re productiegetal heeft de kritische grens van 1,5 bereikt.'' Dat besmettingsgetal baart de Italiaanse regering grote zorgen. Zaterdag telde het land bijna 20.000 nieuwe besmettingen en 115 slacht offers. De teststraten kunnen de vraag nauwelijks aan, waardoor het volgsysteem spaak dreigt te lopen. Terwijl in het voorjaar de Italia nen de maatregelen vrij geruisloos en gedisciplineerd opvolgden, groeit nu het verzet. Verschillende brancheorganisaties zijn boos en de cultuursector is verbijsterd over Het probleem zit niet bij de horeca, maar bij de scholen en het ov de voorgenomen sluiting. In een open brief wijzen ze cultuurminis ter Dario Franceschini erop dat theaters, bioscopen en concertzalen veilig zijn. „Door de strenge proto collen is sinds de heropening in mei geen enkel Covid-geval bekend.'' Ook de horecabranche is vol on geloof, restauranthouders vinden dat ze ondanks hun inspanningen en investeringen gestraft worden voor andermans falen. „Wij respec teren de regels'', zegt Max Mascia, chef van het tweesterrenrestaurant 'San Domenico' in Imola tegen za kenkrant Il Sole 24 Ore. „Het pro bleem zijn de scholen en het open baar vervoer.'' zegt te houden aan het maximaal aantal bezoekers thuis, 65 procent probeert zich ook zoveel mogelijk aan de 1,5 meter afstand te houden. Uit een recente enquête van RTL Nieuws bleek dat ruim 70 procent van de Nederlanders voorstander is van een mondkapjesplicht. Maar die cijfers lijken te botsen met de dagelijkse praktijk. Draagt in werkelijkheid ook 70 procent van de Nederlanders een mond- masker in de winkel? Supermarkt gigant Jumbo wil er niet op ant woorden. Epidemioloog Frits Ro- sendaal van het Leids Universitair Medisch Centrum LUMC vindt het in ieder geval 'onbegrijpelijk en superirritant' dat mensen on danks de stijgende coronacijfers onvoldoende afstand van elkaar houden om besmetting te voorko men, zegt hij tegen persbureau ANP. ,,In maart en april waren de mensen bang en de straten leeg. Maar nu doen mensen toch nog vaak of er niks aan de hand is.'' „Tijdens de eerste lockdown wa ren de angst en onzekerheid groot en daarmee de urgentie hoog, maar deze zomer zijn we terugge vallen in onze oude routines", constateert Bob van Dam, gedrags psycholoog bij D&B Gedrag, een bureau gespecialiseerd in gedrags verandering. En, stelt Kees van den Bos, hoogleraar Sociale Psy chologie aan de Universiteit van Utrecht: ,,In juni hoefde alles niet meer zo nodig. Er trad gewenning op. We gaven weer de voorkeur aan onze hedonistische plezier tjes. En krijg dan nu de geest maar eens terug in de fles, dat is echt moeilijker dan de eerste keer.'' Maar, denkt Van den Bos ook: ,,Er zijn wel veel mensen, ik schat een kleine meerderheid van de Het is niet prettig als jij een van de weinigen bent die mondkap niet draagt Nederlanders, die zich echt wel aan alle regels willen houden: het mondkapje, de 1,5 meter.'' Van Dam ziet de sociale norm in de maatschappij dan ook weer ver schuiven. ,,Rutte zei: wees niet die eigenwijze Nederlander die de randjes opzoekt. Je ziet nu dat ook de zichtbare norm weer meer in lijn is met de voorgeschreven re gels. Dat kan leiden tot sociaal on gemak onder de mensen die dat niet doen: het is niet prettig als jij in de supermarkt opeens een van de weinigen bent die dat mond kapje niet draagt.'' Van den Bos: ,,Veel mensen staan in de startblokken om mee te werken, die willen de geest van de samenhang in de maatschappij overeind houden. Maar dan geldt toch ook wel die oude wijsheid: pas als er één schaap over de dam is, volgen er meer.'' maandag 26 oktober 2020 keurig op afstand. In de winkelstraat is het drukker. fotos peter franken In de rij op de markt in Leiden, Italië gaat niet opnieuw in lock- down, maar heel veel scheelt het niet. Het sociale leven wordt grotendeels lamgelegd. Scholen en musea blijven open, maar theaters en concertzalen gaan voorlopig dicht en bars en res taurants moeten veel eerder sluiten. Het protest van onder nemers groeit. - Max Mascia, restauranthouder Steeds meer mensen dragen een mondkapje in de winkel. foto robinutrecht - Bob van Dam, gedrags psycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7