LINDA AKKERMANS D i Senatoren blijven thuis vanwege coronagevaar 'De norm verschuift weer, het sociaal ongemak neemt toe' 6 CORONA REGELDISCIPLINE Column ichtbij proberen te ko- men om maar te zien wat er aan de hand is. Waarom?', vroeg een Bossche wijkagent zich afgelopen weekend af op Twitter. Want het was weer eens zover. Een stel sensatiegeile sneuneuzen stond hijgerig foto's te maken op de plek waar een overleden persoon was aangetrof fen. Heel goed dat de politie deze zieligerds direct wegstuurde. Van mij hadden ze nog een dikke boete mogen krijgen ook, want het is ronduit asociaal om andermans leed zo vast te leggen. is dat ze zelf ook niet altijd het goede voorbeeld geeft. Ja, het is nuttig dat agenten op sociale me dia zetten dat er een scooter is ge stolen en dat tips welkom zijn of dat er een kind vermist is. Het kan ook geen kwaad om anti-inbraak- tips te geven. En natuurlijk is het voor de betrokkenheid goed dat agenten ook digitaal zichtbaar zijn. Maar ik zie ook veel berichten voorbijkomen van politiemensen die zelf óók volop ellende op inter net kwakken onder het mom dat ze zo laten zien wat hun werk in houdt. Maar ondertussen willen ze eigenlijk horen hoe goed ze be zig zijn en zetten ze mensen voor schut. in het hele land die twitteren over appende fietsers die door een pro ces-verbaal nu 'hopelijk' een rot dag hebben. Smileys bij berichten over het aantal bekeuringen tij dens een snelheidscontrole. Het kijk-mij-eensgehalte is hoog. Het aantal foute grapjes ook. Over zwervers bijvoorbeeld, of bezopen tienermeisjes. En diezelfde Bos sche wijkagent die die sneuneu- zen met hun mobieltjes weg stuurde, kan zichzelf blijkbaar ook niet altijd bedwingen om zaken direct met zijn volgers te delen, want hij stuurt berichtjes als dat er nü een verwarde vrouw bij hem aan de balie staat. Om met zijn eigen woorden te spreken: waarom? Politie vergeet dat ze niet altijd goede voorbeeld geeft Nu is het nog zo dat elke dinsdag minimaal 38 van de 75 leden van de Eerste Kamer naar Den Haag moe ten komen om hun handtekening op een presentielijst te zetten: het zogenoemde quorum. Als er min der senatoren aanwezig zijn, mag de vergadering niet doorgaan. Dat hoeft vanaf volgende week niet meer: senatoren kunnen dan vanuit huis hun aanwezigheid op een digitale presentielijst afteke nen. Vanwege de coronacrisis komt het nu voor dat senatoren enkel naar de Eerste Kamer reizen om hun krabbel te zetten en daarna di- rect rechtsomkeert maken. „Ieder een wordt aangeraden thuis te wer ken en zo weinig mogelijk ver- voersbewegingen te maken'', zegt SP-senator en initiatiefnemer Tiny Kox. ,,Het is niet nodig dat alle se natoren fysiek aanwezig zijn in Den Haag. Daarom is het verstandig deze noodmaatregel nu in te voe ren.'' Morgen stemt naar verwach ting een ruime meerderheid in met het voorstel van Kox. Alle plenaire debatten in de Eer ste Kamer gaan door. Dan hoeven alleen fractiewoordvoerders aan wezig te zijn. Zij kunnen ook na mens hun fractie stemmen. Mocht een hoofdelijke stemming worden gevraagd, dan komen alle senatoren een week later alsnog naar Den Haag. SP'er Kox benadrukt dat het een tijdelijke maatregel is. In de Tweede Kamer geldt nog wel de verplichting om de presen tielijst fysiek te tekenen. Daar geldt de afspraak dat plenaire debatten tot uiterlijk 23.00 uur duren en dat er niet meer dan vijftig Kamerleden in de plenaire zaal mogen. De een draagt wel een mondkapje, de ander niet. De een houdt wel afstand, de ander niet. Toch lijkt er een kentering in de samenleving te ontstaan. Met 100.000 besmettingen erbij in twee weken, raken steeds meer ervan mensen doordrongen dat regels volgen nodig is. Tweedejaarsstudenten Jim (21) en Kariem (19) zijn de coronamaat regelen 'goed zat', vertellen zij onder het genot van een broodje bapao bij de Leidse Markt. „Iedere dag is hetzelfde'', aldus Jim. ,,Onze tentamens zijn net afgelo pen, normaal was het dan goed feesten. Nu zaten we weer thuis met een biertje. Dat begint te ver velen", vult Kariem aan. Toch is hun hartenkreet: ,,Doe gewoon wél lekker mee.'' Van de 27 mensen voor vis kraam Atlantic op de zaterdagse markt in Leiden dragen er vijf een mondkapje. De 27-jarige Luca, die met haar vriend in de rij staat voor de weekaanbieding, draagt er eentje. Precies als zij vertelt dat ze vindt dat 'de polarisatie groeit tussen mensen die de maatrege len wél en niet serieus nemen', vraagt iemand of ze wel in de rij staat. ,,Ja, we staan in de rij, maar we proberen een beetje versprei ding te houden'', verontschuldigt Luca zich. ,,Dit is nou precies wat ik bedoel. Wij proberen afstand te houden en de straat niet te blok keren, maar daar houdt zij dan geen rekening mee.'' Luca merkt ook dat mensen 'een beetje paranoia zijn gewor den over mondkapjes en of die nou helpen, of niet'. Zelf draagt zij al een mondkapje sinds in maart de eerste golf begon. ,,Baat het niet, dan schaadt het niet'', luidt haar motto. Volgens marktkoopman René Verplanken is het aantal mond kapjes de laatste weken echt fors toegenomen ,,We zien veel, veel meer mondkapjes, ik denk dat het met 25 tot 30 procent is toegeno men." Dat merkt ook de 50-jarige Jan uit Leiden, die bij de plant- Ik denk dat het aantal mondkapjes wel met 25 tot 30 procent is toegenomen soenendienst werkt. „Mensen gooien er heel veel weg, zomaar op straat. Elke dag vind ik er wel een aantal.'' Zelf draagt hij er geen. ,,Nu loop ik even niet met een mondkapje'', zegt hij als hij net bij de Jumbo bier en saté heeft ingeslagen. ,,Maar ik ga me er wel aan houden als het ver plicht wordt.'' Jan vindt wel dat zijn geduld op de proef wordt ge steld. ,,Die corona, ik ben er klaar mee. Het maakt alle bedrijven ka pot, vooral de horeca.'' Volgens de marktkooplieden is ook bij hen de klandizie er niet beter op geworden. Zij wijten dat ook aan het feit dat de markt in Leiden is verplaatst naar de Lam mermarkt en de Beestenmarkt. Deze markt is ruimer opgezet. ,,Zeker bij slecht weer merken we dat'', betoogt Verplanken van de groentekraam. ,,Dan vinden mensen het te ver om in de regen van de kaas- naar de visboer te lo pen.'' De klandizie is volgens hem met ruim een kwart afgeno men. „Eerst stond ik op zaterdag met vijf man, nu nog maar met drie.'' De doordeweekse markten zijn volgens hem daarentegen wel beter bezocht. ,,Waarschijn- lijk doordat mensen meer thuis werken.'' Aanbellen De kappers van barbershop Mi- ran, even verderop in de Leidse Stationsstaat, lijken op deze drukke zaterdagmiddag niet on der corona te lijden. ,,Momentje boys!'' roept een van de kappers verontschuldigend als een aantal mannen staat te wachten. Alle mannen die aanbellen, krijgen het vriendelijke verzoek om even buiten te wachten tot er plek is. Dat de 24-jarige Elias even buiten moet wachten, neemt hij voor lief. De nieuwbakken Leidenaar woont er nu vier maanden. ,,Mijn De landen van de Europese Unie moeten hun inwoners snel 'op nieuw motiveren' om zich aan de coronaregels te houden, luidde de noodkreet van het ECDC (het Europese RIVM) bij het ingaan van het weekend. Want de 'pan- demiemoeheid' van de Europea nen is 'uitgegroeid tot een aan zienlijke bedreiging voor de be strijding van het virus'. ,,Er moet een dringende oproep tot geza menlijke actie komen waarin burgers in hun gevoelens worden aangesproken.'' Een prachtige, warme zomer lang mochten we aan onze oude, vertrouwde vrijheden ruiken. Er was geen intelligente lockdown meer, mondkapjes hoefden we al leen op in het openbaar vervoer of in het buitenland. De terrassen zaten vol, terwijl tegelijkertijd de ziekenhuizen leegstroomden. Het ging goed, tót het verkeerd ging. Nu vestigden we vorige week bijna dagelijks een nieuw record wat betreft het aantal be smettingen, is de horeca weer dicht, mogen we per dag niet meer dan drie mensen thuis ont vangen en geldt er 'een dringend advies' om mondkapjes te dragen in supermarkten, winkels en pu blieke gebouwen. Volgens enquêtes en onderzoe ken houdt de Nederlander zich daar ook aan. Het RIVM meldt dat 92 procent van de door hen on dervraagde Nederlanders zich maandag 26 oktober 2020 GO witteroo itie Wat de politie echter vergeet, Voorbeelden genoeg van agenten Veel minder senatoren hoeven naar Den Haag af te reizen, nu de Eerste Kamer een digitale presentielijst invoert. Dat ge beurt vanwege het sterk oplo pende aantal coronabesmettin gen. De 'noodmaatregel' gaat volgende week in en duurt in elk geval tot 1 januari. Peter Winterman Den Haag 'Ik houd afstand, maar zij denkt daar niet aan' Marcia Nieuwenhuis Leiden - René Verplanken, marktman De Nederlander leidt aan 'pan- demiemoeheid'. En dat maakt het extra moeilijk de nieuwe coronamaatregelen te volgen. ,,Maar hier geldt de oude wijs heid: als er één schaap over de dam is, volgen er meer.'' Cyril Rosman Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6