RIVM meldt 10.211 nieuwe besmettingen ij ril 1 Vitamine D 4 II 5 Maasstad Ziekenhuis vrezen de komende dagen wen. ,,Later zagen we bij een groter hartinfarct dat ze al een kleine had den gehad. Er waren geen sportbles sures en veel minder verkeersonge vallen. Nu is dat anders. De spoed- zorg gaat nu wel door zoals die altijd doorgaat. En daarbij hebben we de vele coronapatiënten." Die dubbele drukte maakt de tweede golf zwaarder, vertelt ver pleegkundige Claudia Prein. Toen na de zomervakantie steeds meer coro napatiënten binnenkwamen, nam zij dat gelaten. ,,We wisten dat het ging komen.'' Nu merkt ze dat het werk niet te vergelijken is met de eerste golf. ,,Zagen we in het voorjaar op een dag dertig coronapatiënten, nu zijn dat er in een dienst van acht uur al dertig. Je merkt ook echt dat we in de brandhaard zitten.'' Dat betekent: veel patiënten, maar ook zieke collega's in het ziekenhuis. Zorgen om zelf besmet te raken, heeft Prein niet. ,,Het is heel anders dan toen mijn allereerste patiënt werd getest op corona. Toen droeg ik geen extra bescherming, omdat ik het niet wist, en was ik wel gespannen. Nu trekken we bij de minste verden king beschermende kleding aan.'' De verpleegkundige beseft dat het nog lang kan duren voordat het weer rustiger is. ,,Daarom zeg ik nu soms nee tegen een extra dienst.'' Hoe ze het toch volhoudt? ,,We staan hier als een team. En het werk is heel afwis selend.'' Angstig Wie met de ambulance komt, is meestal alleen. Paniek ziet arts Van Leeuwen niet, eerder gelatenheid. „Sommige patiënten zijn echt in ademnood. Dan weten we bij bin nenkomst al dat ze aan de beademing moeten.'' Soms gebeurt dat op de spoedeisende hulp al. Voordat de patiënt in slaap wordt gebracht, krijgt deze de kans om even zijn familie te bellen. ,,Dat is verschrikkelijk om te zien. Iemand is op zo'n moment heel angstig en niemand weet wat er zal gebeuren. Wij zijn dan bij hen op Bij de minste verdenking trekken we bescher mende kleding aan hun kwetsbaarste moment.'' Van Leeuwen sprak het personeel van de ambulancezorg in Limburg, die donderdag zes patiënten met de ambubus kwamen ophalen. ,,Ik heb ze bedankt. Zij zeiden: 'Jullie hebben ons in maart geholpen, nu helpen wij jullie'.'' Langenbach:,,Dat het zo ver is gekomen dat zieke mensen uit Rotterdam en omgeving in een ambulancebus helemaal naar Lim burg moeten, waar hun naasten hen moeilijker kunnen opzoeken, dat wil je niet. Maar het moet wel.'' Alleen door het verplaatsen hoeft het Maasstad Ziekenhuis niet nog meer zorg af te schalen, maar hoelang kan het ziekenhuis dat nog volhou den? ,,Het is nu elke dag op te lossen, maar als straks de ziekenhuizen in heel Nederland vol liggen, moeten we weer sluiten. Behalve voor spoed- hulp na ongelukken en voor operaties waarbij uitstel tot onherstelbare schade zou leiden, zoals oncologische operaties. Net als in de eerste golf.'' Door een storing in de GGD- systemen werden zaterdag fors minder coronabesmettin gen gemeld dan de dagen daarvoor: 8669. Een GGD- woordvoerder stelde toen dat de 'uitslagen van enkele uren' ontbraken. Die zouden giste- ren worden toegevoegd aan het dagtotaal, maar het is onduidelijk hoe groot de cor rectie is. De woordvoerder meldde gisteren dat de cijfers weer up-to-date zijn. Gemiddeld werden de afge lopen zeven dagen 9018 be smettingen per dag geconsta teerd. Een week geleden lag dat gemiddelde op 7672. De trend is dus dat het aantal besmettingen nog steeds op loopt. De toename op week- basis (+17,5 procent) is wel lager dan een week geleden (+31 procent). Gevallen per dag Het totaal aantal in het zieken huis opgenomen corona patiënten bedraagt 2145, 30 meer dan zaterdag. Dat meldt het Landelijk Coördinatiecen trum Patiënten Spreiding (LCPS). Van hen liggen 1657 buiten de intensive care, 43 meer dan een dag eerder. Op de ic liggen 488 coronapatiën ten, 13 minder dan de dag er voor. De totale ic-bezetting be draagt 909 (2 patiënten in Duitsland), 21 minder dan zaterdag. Het aantal nieuwe corona-opnames was gisteren 191 in de kliniek en 28 op de ic. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 32 Het meeste groen dat ik dezer dagen zie, staat in mijn boeken kast. Een lange rij natuurstudies en memoires van mannen en vrouwen die een jaar lang in zelfgebouwde hut jes in het bos met wisselend succes zichzelf zoeken. Lezen is mijn quarantainevehikel. Een boek is de belofte om je een paar uur te kunnen verliezen in een avon tuur (sorry, ik lijk het CPNB wel). Het is niet de bedoeling, maar misschien word ik er wat wijzer van. Gezonder in elk geval niet. Je kunt groenlezen wat je wilt, maar in quarantaine ont wikkel je langzaam maar zeker een gebrek aan vitamine D. Da's wel een probleempje. Je wilt tenslotte zo ge zond mogelijk zijn als corona je te pak ken krijgt. Voor de echte vitamine D moet je naar buiten! Tijdens lockdown 1 zat ik vaak tus sen de middag met mijn kop in de zon vitamines te tanken, maakte een wan deling in de vroege avond. Dat komt er in de herfst zelden meer van. Mijn 'buitenleven' bestaat nu uit de dage lijkse fietstochtjes naar en van de school van de kleintjes, waarbij het Je kunt groenlezen wat je wilt, in quarantaine bouw je langzaam maar zeker een tekort op overigens miraculeus vaak regent. Als ik licht wil pakken moet ik overdag de deur uit. Maar dan vergader ik, schrijf, kook en breng de kinderen naar bed. Daarna is het donker buiten. Daar hebben ze vitamine-D-pillen voor uitgevonden, zegt u. Ik weet het. Maar ik ben waarschijnlijk net als u een beetje lui en slordig in die dingen. Sceptisch ook. Het zal wel, al die zon neschijn in een pilletje! Maar van de week las ik in een serieus wetenschap pelijk onderbouwd artikel dat ze echt helpen. ,,Nu is het mooi geweest'', zei ik tegen mijn vrouw. Nou, om eerlijk te zijn schreeuwde ik naar boven, waar ze zat te werken. ,,Vitamine D. Ik moet Vitamine D!'' ,,Dan moet je dat gaan halen, sukkel'', schreeuwde ze terug door het plafond heen. Ik vermande me, deed een mondkapje om en beende naar de dichtstbijzijnde drogist. Daar kom ik nu net hijgend van terug. ,,Bijna alle vitamine D is op!'' schreeuwde ik omhoog. „Jammer", zei ze. Ik weer: ,,Maar ik heb nog alle potjes waar het ook in zit.'' Ze staan voor me op tafel, alle mogelijke combi naties met zink, magnesium, visolie en zoethout. Nog een paar maanden flink doorslikken, dan kan me niks meer overkomen. Ben ik gedekt van de prostaat tot m'n broze botten en tegen alle winterdepressies inclusief hoogtevrees. maandag 26 oktober 2020 GO Verpleegkun dige Claudia Prein (l) en internist Hien van Leeu- wen-Nguyen. FOTO'S ARIE KIEVIT -Claudia Prein Gisteren zijn over een periode van 24 uur 10.211 nieuwe positieve corona tests geregistreerd. Het is alleen lastig in te schatten hoe de nieuwe cijfers zich verhouden tot die van de afgelopen dagen. Dagelijkse meldingen bij de GGD i gisteren 10.211* gevallen 1 oktober 25 261020 BRON: RIVM DEELS INCLUSIEF ZATERDAG Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5