Gegriezel in museum gaat verder in boek Versieren 5 Kies de goede pompoen en het juiste gereedschap 2 Figuren tekenen De 'schedel' van de pompoen lichten 4 Uithollen en gezicht snijden HALLOWEENPOMPOEN MAKEN HANDLEIDING Pompoenen met enge gezichten of lachebekjes, je ziet ze ineens overal. Maar hoe maak je zelf zo'n Halloween-pompoen? Bij Charlotte's Pompoenen in IJzendijke weten ze er alles van. Sophie Doens doet het voor. Twee weken bouwden vrijwilligers aan het museum met het thema 'Ver weg', vertelt Lijsbert de Koeijer van Crea-Trends. ,,Nu kunnen mensen tóch ver weg naar het ei land Amaretia." De opzet van het museum is iets anders dan voorgaande jaren. ,,De gangpaden zijn breder, er zijn min- der figuranten in het museum zelf en mensen gaan met een tijdsslot naar binnen. We vonden het be langrijk iets leuks te bieden dit jaar." Eenmaal binnen word j e, met een Mensen kunnen toch ver weg, naar het eiland Amaretia gids aan je zijde, in een griezelige wereld getrokken. Met enge mu ziek, ijselijke gillen, maniakaal ge bulder en schrikmomenten. In ie der hoekje is wat te zien. De figu ranten blijven op afstand, maar ma ken er iets griezeligs van door inter actief toneelspel. Onder meer een medicijnman, voodoomeesteres en bizarre barman jagen je de stuipen op het lijf én maken je aan het la chen. Het Halloweenmuseum sloot gisteren de deuren, maar het grie- zelfeest gaat op papier verder in de winkel van Crea-Trends. Het boek De Monsterjagersclub - Het Hallo- weenmonster van Tara Vink is er te koop. De 14-jarige Tara uit Terneu- zen heeft een ongeneeslijke spier ziekte en had één grote wens: haar eigen boek schrijven. Stichting Kanjerwens maakte dat mede mo gelijk. Met de opbrengst gaat nog een wens in vervulling. Tara wil graag met haar familie naar Disney land Parijs. Het boek kost 7,50 euro. maandag 26 oktober 2020 Met een hoed overdag ook mooi Sophie Stockman IJzendijke Stap 1 Het maken van een Halloween-pom poen begint bij het kiezen van de juiste pompoen. „Wij gebruiken zelf altijd de echte, oranje Halloween- pompoen. Die staat bekend om zijn dunne schil en grote ruimte aan de binnenkant. Kijk ook naar een pom poen die wat hoger is. Dan heb je meer ruimte om te snijden en kun je grotere figuren maken." Charlotte's Pompoenen heeft daar speciaal ge reedschap voor. Om te snijden ge bruikt Sophie een dun mes met een zaagje. ,,Zo kun je je mes in bochtjes steken." Je kunt ook een gekarteld keukenmes gebruiken. Voor het uit hollen van de pompoen maakte Charlotte's Pompoenen zelf een sys teem. ,,Een kleine cirkel met aan twee zijden een mesje. Daarmee kun je de binnenkant er goed afschaven." Je kunt ook een eetlepel gebruiken. Voor je begint, poets je de pompoen en maak je die droog. Vervolgens teken je met een stift of potlood de figuren die je uit de pom poen wil snijden: de ogen, neus mond en de rand om de kap heen. „Teken grote figuren, dat zorgt er voor dat de pompoen straks genoeg zuurstof krijgt wanneer je er een kaarsje in zet." De kap kan gewoon een ronde cirkel zijn. „Maar je kunt er voor kiezen om een patroontje te maken met een kartel. Dan lijkt het alsof de pompoen haartjes heeft én dat zorgt ervoor dat je makkelijker terug kunt vinden hoe je de kap dicht moet doen. Anders blijf je maar zoe ken en draaien. Houd er wel rekening mee dat veel kartels het moeilijker maken om de kap eraf te halen." Stap 3 Sophie zet haar mes in de lijnen rond de kap en heeft aan de voor kant van de pompoen een paar kartels gemaakt. ,,Zorg daarbij dat je je mes in de hoekjes goed naar beneden drukt." Als ze helemaal rond is, trekt ze de kap er voorzich tig af. ,,Nu staat er nog héél wat te gebeuren." Stap 5 De lijnen die je nog ziet van de stift, kun je er af poetsen. ,,Je kunt daar eventueel ook een beetje terpentine voor gebrui ken." Sophie geeft de pompoen haren van sisal- touw, die ze vastzet met krammetjes, en een hoed ,,Zodat het er overdag ook leuk uitziet." Kaarsje erin en klaar! De pom poen blijft ongeveer een week goed. De pompoen zit helemaal vol met draden en pitten. Sophie holt die in een mum van tijd uit, met een lepel ben je wat langer bezig. ,,Hoe meer je er af schaaft, hoe langer de pompoen goed blijft." Vervolgens volg je de lij nen en snijd je het gezicht er voorzichtig uit. ,,Zorg dat je goed naar boven of beneden snijdt, zodat de draden weg zijn. Anders komt er straks niet ge noeg licht doorheen." Met een guts, een soort steek beitel, maakt Sophie nog kleine details bij de mond hoeken. Met één stap in het Halloween- museum ben je in een andere wereld. Op een eiland zelfs. Waar kannibalen wonen en enge piraten de orde verstoren. Crea- Trends in Retranchement haalt alles uit de kast voor een enge én verantwoorde griezeltocht. Sophie Stockman Retranchement -Lijsbert de Koeijer, Crea-Trends j Kijk op de site bij /video De figuranten van het Halloweenmuseum hebben werk van hun kostuums gemaakt. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50