Tweede golf gaat sneller dan verwacht Spaanse regering wil keiharde corona-aanpak: avondklok tot mei Verpleegkundigen en artsen Rotterdamse 4 CORONAZIEKENHUIZEN Ambulances die voor de deur wachten. Coronapatiënten die urenlang op de spoedeisende hulp liggen totdat er in het ziekenhuis een bed vrij is. De tweede golf overspoelt het Maasstad Ziekenhuis in coronahaard Rotterdam. De nieuwe afspraken tussen het kabinet en de zorg moeten voor komen dat acute zorg en kritieke zorg in het geding komen. ,,Alle partijen die betrokken zijn bij de patiëntenstroom hebben de plicht om Covid-zorg goed te regelen'', zegt intensivist Diederik Gom- mers. Dit houdt in dat het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) onder leiding van Ernst Kuipers meer bevoegdheden krijgt. En dat is volgens ic-arts Gommers broodnodig. ,,Er waren veel lokale verschillen, vrijdag had den we bijvoorbeeld in Den Haag veel problemen.'' Ook in het zie kenhuis waar hij zelf aan het hoofd van de ic staat, het Erasmus MC in Rotterdam, was de situatie penibel. ,,We hebben twee patiënten moe ten opnemen terwijl we al aardig vol lagen.'' Probleem is volgens hem de mankracht. ,,Het gaat moeizamer door tekorten aan verpleegkundi gen. De toename van patiënten gaat veel sneller dan we verwachtten. We moeten alle zeilen bijzetten.'' Ook minister voor Medische Zorg Tamara van Ark noemt de tweede golf 'sneller, eerder en anders dan verwacht'. Daarbij kam pen ziekenhuizen met ziek of over belast personeel, medewerkers die besmet zijn met Covid-19 of nog op een testuitslag wachten. ,,We kun nen geen oneindig beroep doen op zorgmedewerkers'', aldus Van Ark. Gommers is er dan ook blij mee dat vrijdag is besloten 'een doorzet tingsmacht te geven aan het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS)'. ,,Ik denk wel dat hier een positief sig naal van uitgaat. Veel ziekenhuis bestuurders opereren autonoom en ziekenhuizen vonden het in stand houden van de reguliere zorg nog belangrijker dan Covid-zorg.'' Met de nieuwe afspraken wordt geprobeerd de druk te spreiden. ,,We schalen in het hele land af en proberen Covid-patiënten zoveel mogelijk te verdelen.'' Per week wordt een inschatting gemaakt van hoeveel coronapatiënten een regio kan verwachten. Zo weet elk zie kenhuis waar het aan toe is. De Federatie Medisch Specialis ten (FMS) gaat 'handvatten' bieden om keuzes te maken bij het afscha- len van de zorg. De acute zorg komt eerst, dan volgt de 'kritieke plan bare zorg'. Dat zijn behandelingen die moeten plaatsvinden in een ter mijn van zes weken om blijvende gezondheidsschade of het verlies We schalen in het hele land af en proberen Covid-patiënten zoveel mogelijk te verdelen van levensjaren te voorkomen. Dat zijn bijvoorbeeld kankeroperaties en bepaalde behandelingen in de geestelijke gezondheidszorg (GGZ). Komt het Draaiboek Code Zwart al in beeld, waarbij artsen moeten gaan kiezen tussen patiënten op de ic? Het totaalaantal coronapa tiënten in de ziekenhuizen en het aantal Covid-patiënten op de ic liggen nu lager dan op het hoogte punt van de eerste coronagolf, maar in die periode lag de reguliere zorg vrijwel helemaal stil. Van Ark: ,,We zijn nu vooral hard aan het werk om te voorkomen dat we in die situatie terechtkomen.'' ,,Ik ben de komende tijd iets minder thuis'', vertelde Hien van Leeuwen- Nguyen na de zomervakantie tegen haar twee kinderen van zes en acht. Met de komst van tientallen corona patiënten draait de internist acute geneeskunde extra diensten op de spoedeisende hulp van het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam. ,,Ik lig het lekkerste in mijn eigen bed, maar als ik dienst heb, slaap ik in het ziekenhuis. Om dichtbij te zijn als het nodig is. Natuurlijk is dat lastig, ook voor mijn kinderen, maar het is wat het is. Even gas geven. Gewoonlijk staat mijn gezin op de eerste plaats, maar nu is dat tijdelijk de Covid-zorg.'' Van Leeuwen vertelt het ontspan nen. Haar ogen glimlachen boven haar mondkapje. Niet het harde werken vindt ze moeilijk, het niet kunnen doen waarvoor ze is opgeleid frustreert haar. Als de ambulances met patiënten tientallen minuten voor de deur moeten wachten, soms in een file. Of als de spoedeisende hulp een uur op slot gaat voor ambu lances met coronapatiënten. Simpel weg omdat er geen plek voor hen is op de verpleegafdeling. De afgelopen drie weken ligt ook de corona-ic steeds vaker vol. De zorg stroopt de mouwen op, en dat is het eerste zichtbaar op de spoedhulp. ,,Ik ben acute dokter geworden om dat ik mensen wil helpen. Als we dan moeten sluiten - al is het maar een uur - dan raakt mij dat. Ik wil het Gewoonlijk staat mijn gezin op de eerste plaats, nu is dat de Covid-zorg liefst altijd goede zorg leveren en toegan kelijk zijn.'' Waar zo'n ambulancestop in de eerste negen maanden in totaal vier keer voorkwam, gebeurde dat de afgelopen weken al zeven keer. Bestuurder Peter Langenbach: ,,Je wilt als ziekenhuis altijd voor iedereen open zijn. Dat we nu geplande operaties moe ten afzeggen, willen we helemaal niet, maar het kan niet anders. De problemen zijn groot. Veel personeel is ziek: ruim 7 procent. Het knelt. We zitten op het randje van wat nog kan.'' Drukker Vreemd genoeg is het ook op de eerste hulp vele malen drukker dan in de eerste golf. En de zorg daar is niet af te schalen, zoals dat bij operaties, behandelingen en afspraken wel kan. Wat met spoed komt, moet met spoed worden bekeken. ,,In de eerste golf bleven patiënten weg. Er heerste een enorme angst om naar het ziekenhuis te gaan. Bij pijn op de borst bleven mensen thuis'', vertelt Van Leeu- Dat betekent dat de mensen in Spanje ruim zes maanden lang de straat niet op zouden mogen tussen 23.00 en 06.00 uur, behalve om naar werk te gaan. Ook mogen niet meer dan zes personen bij elkaar komen. De avondklok is de belangrijkste maatregel van de nieuwe noodtoe stand die premier Pedro Sanchez afkondigde. Veel deelstaten hadden daarom gevraagd, nu de corona besmettingen in sommige regio's de laatste dagen weer flink stijgen. De zeventien autonome regiorege ringen kunnen, naast de landelijke avondklok, wel zelf aparte maatre gelen nemen en bijvoorbeeld een lockdown instellen voor bepaalde dorpen of steden. Ook kunnen ze de avondklok een uur eerder of later laten beginnen of eindigen. Vooral in Noord-Spanje, van Ca- talonië tot in en rond Baskenland, maken de regio's zich zorgen om de besmettingsgraad. Ver in het zui den, op de Canarische eilanden, is het coronavirus juist redelijk onder Premier vraagt andere partijen om minderheidsregering te steunen controle. Daarom geldt daar de noodtoestand niet. ,,De deskundigen hebben ons ge zegd dat we zes maanden nodig hebben voordat de schadelijkste periode van het virus voorbij is'', zei Sanchez op een persconferentie na afloop van de ministerraad. Hij vroeg de rest van de partijen om zijn minderheidsregering hierin te steunen. Het parlement kan elke twee weken stemmen voor een ver lenging van de noodtoestand. Spanje telt inmiddels meer dan een miljoen besmettingen, met de bijna 20.000 die er gisteren bij kwa men, en 34.752 coronadoden. De besmettingsgraad in het hele land bedraagt 361 personen per 100.000 inwoners in de laatste twee weken, maar er zijn grote regionale ver schillen. Teststraat COVID-19 maandag 26 oktober 2020 GO Sinds vrijdag gelden er nieuwe afspraken tussen het kabinet en de zorg. ,,Er moet samenge werkt worden! Dat is niet vrijblij vend", zegt ic-voorman Diederik Gommers. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam - Diederik Gommers, ic-arts 'We zitten op het randje' Adrianne de Koning Rotterdam - Hien van Leeuwen-Nguyen Spanje wil met een keiharde aanpak komende winter corona onder controle krijgen. De minis terraad besloot gisteren om voor het hele land, behalve de Canarische eilanden, een avond klok in te stellen die tot 9 mei duurt. Edwin Winkels Madrid Premier Sanchez. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4