'Corona laat zien hoe ingeperkt leven voelt' BEVELANDEN EN THOLEN 5 KUNSTWEDSTRIJD GEMEENTE VIJFTIG JAAR Zelfs met mondkapje op (met logo van de gemeente Borsele!) kon zaterdag iedereen zien dat wethouder Marga van de Plasse 'hröös' was op de amateurkunstenaars die zich lieten inspireren door de vijftigste verjaardag van de gemeente. I Éllsh* De ontknoping van de wedstrijd 'Hróós op Borsele' en de offici ële opening van de bijbehorende ten toonstelling in 't Kunstuus in Heinkenszand zag er heel anders uit dan de organisatoren hadden gehoopt. ,,We hadden het veel lie ver veel grootser gedaan, op ons jaarlijkse festival Oeljebroelje. He laas gooide corona roet in het eten", zei Dook Noij van de Cultu rele Raad. Om de finale toch niet stilletjes te laten passeren, week de organisatie uit naar De Stenge. Daar werd het feestje met alleen de deelnemende kunstenaars zelf gehouden. Geboortestreek Noij prees de verscheidenheid van de inzendingen. Schilderijen heb ben de overhand, maar er zijn ook tekeningen, gedichten en driedi mensionale objecten ingestuurd. ,,Er zaten echt fantastische werken tussen." Ook het deelnemersveld blonk uit in diversiteit. Verschil lende kinderen hadden zich laten inspireren door hun omgeving, maar ook de 97-jarige meneer Helmstrijd deed met een speciaal geschreven gedicht mee aan de wedstrijd. ,,We hebben zelfs een deelnemer uit de VS. Hans de Kok is al jaren geleden vertrokken, maar is nog altijd betrokken bij zijn geboortestreek." De afgelopen dagen kon ieder een stemmen op de dertien kunst werken die waren doorgedrongen tot de tweede ronde. Drie in de ca tegorie tot 16 jaar; tien in de cate gorie voor volwassen. Bij de jeugd wist Noah Quist (11) uit Borssele met 42 procent van de ruim drie honderd stemmen te winnen. Ze schilderde het zicht op de Wester- schelde. ,,Mijn juf vroeg mij mee te doen aan de wedstrijd", vertelt ze. Ik wilde er nog een boot bij schilderen, maar was bang het daarmee te verpesten Op een regenachtige dag maakte ze foto's vanaf de dijk, waar ze ze ker 's zomers bijna dagelijks te vinden is. ,,Vooral de wolken vond ik moeilijk om te schilderen. Ik wilde er eigenlijk ook nog een boot bij, maar ik was bang dat ik het daarmee zou verpesten." Geen dierder plek Bij de volwassenen kwam ook een schilderij als winnend kunstwerk uit de bus. Geen dierder plek voor ons op aard van Anja den Ouden uit 's-Gravenpolder eindigde met 19 procent van de ruim zeshon derd stemmen op de eerste plek. Een onmiskenbaar Zeeuws kunst werk. Door de aan het provinciaal volkslied ontleende titel, maar vooral door de boerin in Zuid-Be- velandse dracht die centraal staat in het werk. „Eerder dit jaar deed ik mee aan een expositie in Mid delburg, waarbij ik Zuid-Beveland heb verbeeld." Klederdracht ligt Den Ouden als lid van Ons Boere- goed na aan het hart. De boerin op haar werk kijkt naar een fantasie rijk, kleurig landschap met aan weerszijden dijken. De zee en de bloemenvelden vloeien naadloos in elkaar over. Dijksterhuis riep in zijn toespraak op tot omzien naar elkaar in plaats van het uitvergroten van verschil len over de geldende maatregelen. ,,Dat gevoel van saamhorigheid geeft een warm hart." De herden king vond vanwege de beperkingen in de kerk plaats. Daar werd stilge staan bij de levens van Marinus Paauwe en Janna Oele-Nieuwen- huijse. Zij kwamen om op 26 okto ber 1944, de eerste dag van de drie dagen durende beschietingen van uit Zeeuws-Vlaanderen die de weg vrijmaakten voor de verdere bevrij ding van Zuid-Beveland vanuit Bel gië. Tijdens de oorlog kwamen in totaal 38 inwoners van het dorp om het leven. Bloemen Na de herdenkingsdienst legde Dijksterhuis namens de gemeente een krans bij het monument naast de kerk. Ook andere dorpsbewo ners legden bloemen. mm "VN" 6 EEN D/E KDES PLEK i VOOR jê ONsf maandag 26 oktober 2020 BE Kunstenaars maken Borsele hröös Joeri Wisse Heinkenszand De twee winnaars Anja den Ouden en Noah Quist. foto cynthia cats -Noah Quist (11 jaar) De werken die zijn doorgedron gen tot de tweede ronde zijn de komende weken voor iedereen te bewonderen in 't Kunstuus en op de website cultureleraadbor- sele.nl. Door het coronavirus wordt pijn lijk duidelijk hoe het is om be perkt te worden in onze vrijheid. Dat zei burgemeester Gerben Dijksterhuis van Borsele giste ren tijdens de jaarlijkse herden king van de bevrijding van Hoe- dekenskerke. ,,We zijn niet vrij om te gaan en te staan waar we willen. Ons leven wordt beperkt door een virus. Dat is moeilijk en soms ook zwaar." Joeri Wisse Hoedekenskerke «Cf 'f jl'V* y 'V- -K Nadat bur gemeester Dijksterhuis een krans na mens de ge meente Bor- sele had ge legd, mochten ook inwoners van Hoede- kenskerke met mondkapjes en op gepaste afstand bloe men leggen. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN hröös op boi Winnaar 'Hróós op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48