11 w Geen toeval: Hart is 8 Wilco Kelderman treurt niet lang over zijn gemiste kans op een overwinning in Met een derde plek in de Giro reed Wilco Kelderman naar zijn beste wielerprestatie ooit. De 29-jarige Neder lander verloor de roze trui, maar koestert het resultaat. ,,Het podium halen in een grote ronde is waar ik van droomde.'' WIELRENNEN GIRO D'ITALIA Ineos maakt feest compleet Marge na 3361 km: 39 tellen 190 km 15,7 km uL De confettikanonnen spuwen we lig, maar de prosecco spuit maar matig op Piazza Duomo bij het slot akkoord van de Giro in wintertijd. Links van de in het roze gehulde Brit Tao Geoghegan Hart staat Wilco Kelderman, rechts zijn Aus tralische Sunweb-ploegmaat Jai Hindley en even verderop de enorme witte kathedraal van Mi laan. Maar veel is anders bij een Giro in coronatijd. Al is het maar omdat het volledige plein is afgezet en het publiek ontbreekt. ,,Het is raar dat je er alleen staat te vieren'', zegt Kelderman even later. ,,Maar dat maakt mijn gevoel er niet min der om. Het podium halen in een grote ronde is waar ik van droomde.'' Gevoel Voor het weekeinde had het er alles van weg dat Wilco Kelderman de Giro d'Italia zou winnen. En toch was hij in Milaan verre van aange slagen. Want voor zijn gevoel ver loor Kelderman niet zozeer de Giro, hij vervulde met zijn podiumplaats een langgekoesterde wens. Op exact dezelfde plek waar Tom Du moulin drieënhalf jaar geleden in het roze een hoogtepunt in het Ne derlandse wielrennen beleefde, vierde hij zijn eigen bescheiden feestje. Kelderman was dichtbij een ei gen roze fuif, maar na ruim 3300 ki lometer door Italië kwam hij met anderhalve minuut achterstand op Hart aan in Milaan. Met een Giro zege had hij de belofte definitief in gelost die hem sinds de overgang naar de profs in 2012 is voorspeld. De voortekenen in zijn eerste prof jaren waren ook gunstig. Hoeveel UITSLAG renners uit het hedendaagse pelo ton kunnen nu zeggen dat ze door bergop aan te vallen Chris Froome én Alberto Contador tot het uiter ste hebben gedreven? Kelderman deed het in 2014, maar in de jaren daarna vindt hij meer onheil op zijn weg dan prijzen. De gedachten over al dat onheil spookten door zijn hoofd toen hij drie dagen voor Milaan, aan de boorden van Laghi di Cancano, zelf de roze trui kreeg. Voor de zesde keer als profin een leiderstrui, maar geen hiervoor zo mooi als deze roze. Na de moorddadige Stelvio-etappe had hij amper de kracht om te jui chen, maar de 29-jarige Kelderman was (en is) trots, dit moment koes tert hij voor altijd. ,,Toen dacht ik aan mijn vrouw en mijn dochtertje en wat we hebben meegmaakt, die moeilijk periodes. Zij weten precies wat ik heb doorstaan en dat zijn momenten die door je hoofd schie ten als je die beloning hebt.'' Kel derman kijkt nu, direct na de Giro huldiging al uit naar die terugreis van vandaag, met z'n drietjes in de auto. Nieuw hoofdstuk Zijn derde plek kan uitgelegd wor den als net niet. Niet meer dan een surrogaat. Maar voor Kelderman is het simpelweg zijn beste prestatie ooit. En nog wel meer dan dat. Deze Giro (zijn laatste wedstrijd voor Sunweb, volgend jaar rijdt hij voor Bora) heeft hem gevormd. ,,Het is een nieuw hoofdstuk. Het is wel even iets anders wat er bij komt kij ken als je aan de leiding staat. De druk, de pers, je hebt op die lange dagen in de Giro geen tijd voor je zelf. Echt zware weken, maar ik heb er echt heel erg van genoten. Dat ik weer kon strijden vooraan, als van ouds mezelf laten zien.'' Met al zijn rampspoed van de laatste jaren in ogenschouw is het misschien zelfs een nieuw begin van zijn carrière. Dit seizoen is het eerste in jaren waarin hij gespaard bleef van valpartijen, botbreuken en ander fysiek ongemak. En plots komt zijn potentie aan het licht. ,,Ik heb vertrouwen teruggewonnen. Dit is een markeringspunt om weer door te bouwen naar nog beter. Want ik voel dat er nog punten zijn V-v, sUKÏSJSP waar ik kan verbeteren. Er wordt al tijd gezegd: 'Hij zal wel weer val len'. Daar word ik zo flauw van. Onzin, want het is niet dat ik graag op de grond lig of niet kan sturen. Ik weet wat ik kan, blijf in mezelf geloven en ben blij dat het er nu is uitgekomen.'' EINDWINNAAR Ondertussen is Kelderman rea list genoeg om te beseffen dat die zege in een grote ronde, die hem ooit werd toegedicht, wellicht nooit zal komen. Dat deze Giro een kans uit duizenden was. ,,Dat zou heel goed kunnen. Waarschijnlijk is dat zo. Maar ik probeer nieuwe maandag 26 oktober 2020 GO Wilco Kelderman is nu de elfde Nederlander in de geschiedenis van het wielrennen die bij een van de drie grote ronden (Tour de France, Giro en Vuelta) op de laatste dag het erepodium mocht beklimmen. Ook los van het roze van Geoghegan Hart was het een zeer succesvolle Giro voor Ineos. De ploeg won twaalf ritten (4x Ganna, 1x Narvaez en 2x Geo ghegan Hart) en de laatste pakte ook de witte trui. Geoghegan Hart had aan het einde van de Giro 39 tellen voorsprong op Jai Hindley van Sunweb. De laatste vijf jaar was het verschil alleen in 2017 kleiner, toen Tom Dumoulin 31 tellen marge had met Nairo Quintana toen hij de Dom in Milaan bereikte. 'Hoezo net niet? Dit is mijn beste prestatie ooit' Daan Hakkenberg Milaan RONDEVAN ITALIË Etappe 20: Alba - Sestriere 1. Geoghegan Hart (GB/Ins) 4.52.45 2. Hindley (Aus/Sun) z.t. 3. Dennis (Aus/Ins) +0.25 4. Almeida (Por/Dec) +1.01 5. Vendrame (Ita/AG2) +1.34 6. Rubio (Col/Mov) +1.35 7. Bilbao (Spa/Dec) z.t. 8. Kelderman (Ned/Sun) z.t. Etappe 21Cernusco sul Naviglio - Milaan 1. Ganna (Ita/Ins) 17.16 2. Campenaerts (Bel/NTT) +0.32 3. Dennis z.t. 4. Almeida +0.41 5. Scotson (Aus/Grp) z.t. 11. Kelderman +0.55 13. Hart +0.58 38. Hindley +1.37 Eindstand algemeen klassement 1. Hart 85.40.21 2. Hindley +0.39 3. Kelderman +1.29 i Wilco Kel derman bij zijn finish in hartje Milaan. En rechts als de nummer 3 op het eind- podium. FOTO'S XXXX Wie dacht dat het tijdperk Ineos voorbij was na de laatste Tour, werd een maand later met de Giro-winst van de 25-ja- rige Brit Tao Geoghegan Hart al snel van repliek gediend. Daan Hakkenberg Milaan In de tijdrit over 15 kilometer reed Tao Geoghegan (spreek je uit als 'gee-gan') Hart de Austra liër Jai Hindley van Sunweb uit de roze trui en trad zo in de voetsporen van de Britse ronde winnaars Bradley Wiggins, Chris Froome, Geraint Thomas en Simon Yates. ,,Ik weet niet of het Winnaar Tao Geoghegan Hart schreeuwt het uit. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40