I I 6 Ook coldcase team kon verdwijning Ploegstra niet oplossen tesesr* ÉI =--^W Cees is ook dit weekend gaan kij ken. Samen met zijn vrouw reed hij gisteren van zijn woonplaats Ne- derhorst den Berg naar Zeeuws- Vlaanderen. ,,Het slijt niet. Ook niet bij mijn oudere broer Jan en mijn moeder. Ik sta elke dag nog op met de vraag wat er met mijn jongere broer gebeurd is." Hermans dochter Anouk was 8 jaar toen haar vader verdween. ,,Als ik naar foto's van mijn vader kijk denk ik: het is al tien jaar geleden. Hij is al meer dan de helft van mijn leven weg. In die tijd is zoveel ver anderd en hij heeft dat niet meege maakt. De vragen blijven, maar het is niet zo dat ik bij de pakken neer zit. Mijn leven gaat verder. Als mijn vader soms ter sprake komt, kan ik er goed over praten met vrienden. Ik steek het niet weg." Ik sta elke dag nog op met de vraag wat er met mijn jongere broer gebeurd is Herman Ploegstra wordt sinds dinsdagavond 26 oktober 2010 ver mist. De toen 35-jarige IJzendijke- naar was die avond gaan trainen bij een sportschool op bedrijventer rein Deltahoek, maar kwam nooit meer thuis. In juni 2018 begonnen justitie en politie aan een her nieuwde poging het raadsel op te lossen. Het coldcaseteam spaarde kosten noch moeite. Zo'n vijftig po litiemensen en twee medewerkers van het Openbaar Ministerie heb ben zich in 2018 en 2019 korte of langere tijd met de zaak bezighou den. Er ging eigenlijk geen dag voorbij of er werd aan het onder zoek gewerkt. Binnenstebuiten Elke tip, elke aanwijzing, elke ge tuige trok het team na. Met tiental len mensen werd gesproken en op verschillende plaatsen werd ge zocht. De BMW werd bij de huidige eigenaar opgehaald en binnenste buiten gekeerd op zoek naar sporen. Cees Ploegstra had goede hoop dat na al die jaren de mist rond de ver dwijning van zijn broer zou optrek ken. ,,Er is iemand die weet wat er gebeurd is. Die zal ooit gaan pra ten", zei hij eind 2018. De leider van onderzoek, Ralph Nagelkerke, deed een dringend be roep aan getuigen om naar voren te - -w r r Ah - komen. ,,Heb je als gemeenschap het verantwoordelijkheidsgevoel om naar voren te komen? Sta je als dorp achter een meisje als Anouk, die al vele jaren worstelt met de vraag wat haar vader is overko men?", zei Nagelkerke. ,,Zie je jezelf als medestrij der voor rechtvaardig heid of als een verklikker, wanneer je met informatie naar voren komt? Daar draait het om." Maar de gouden tip kwam niet. Wel kon het coldcaseteam een aan tal theorieën naar het rijk der fabe len verwijzen, vertelden de onder zoekers tijdens een bewonersbij eenkomst in maart 2019 in IJzen- dijke. Herman Ploegstra liet zich niet in met criminele activiteiten, hij was niet opvallend vaak van huis en met zijn BMW X5 was niets bijzonders aan de hand. In augustus vorig jaar deed het coldcaseteam nog een laatste oproep. Daarna werd het stil. Het boek is officieel nooit gesloten, maar het spoor is doodgelopen. Het wachten is op nieuwe informatie. Onderste uit de kan Broer Cees verwijt het coldcase- team niets. Integendeel, hij is vol lof over hun werkwijze. ,,Het coldcase team heeft zijn uiterste best gedaan. Echt, ze hebben het onderste uit de kan gehaald. Maar helaas, het loopt een keer vast. Dan begrijp ik dat zij hun tijd gaan besteden aan andere zaken, om andere mensen te hel pen." Hij herhaalt zijn oproep: ,,Als iemand wat weet over de verdwij- Ik blijf hopen dat ooit eens duidelijk wordt wat er gebeurd is. Ik kan niet anders, het gaat tenslotte om mijn vader ning van mijn broer en na tien jaar wel wil praten, laat die dan alsje blieft contact opnemen met de po litie." Dochter Anouk kijkt 'heel posi tief' terug op de periode van het coldcase-onderzoek. ,,Ik denk wel eens: stel dat als ze bij het onderzoek in 2010 die technieken en mensen hadden gehad. Dan waren we nu veel verder geweest. Ik blijf hopen dat ooit nog eens duidelijk wordt wat er gebeurd is. Ik kan niet anders, het gaat tenslotte om mijn vader." TIEN JAAR VERMIST A maandag 26 oktober 2020 GO Hermans lot al 10 jaar ongewis Af en toe rijdt Cees Ploegstra nog wel eens naar de plaats waar het laatste spoor van zijn broer Herman precies tien jaar geleden werd gevonden. Langs de weg tussen Breskens en Nummer Eén werd de zilver grijze BMW X5 van de kraanma chinist en brandweervrijwilliger uit IJzendijke 's avonds laat leeg aangetroffen. Sindsdien tast zijn familie in het duister over zijn lot Theo Giele IJzendijke -Cees Ploegstra NR WE BSR - -f - - ï*-'- -• In maart 2019 wordt in het bos bij Nummer Eén naar sporen gezocht. foto camile schelstraete -Anouk Ploegstra Herman Ploegstra uit IJzen dijke wordt sinds dinsdag avond 26 oktober 2010 ver mist. De toen 35-jarige Ploeg stra had die avond getraind bij fitnesscentrum Way of Life, gevestigd op bedrijventerrein Deltahoek in Breskens. Hij vertrok daar tussen 21.15 en 21.30 uur, maar hij kwam nooit meer thuis. Zijn vrouw Sandra sloeg diezelfde avond alarm. Na een zoektocht vonden vrienden zijn zilvergrijze BMW X5 bij het waterschapsterrein aan de Duivelshoekseweg, de weg van Breskens naar Num mer Eén. Hermans auto was niet afgesloten. Naast de auto lagen een portemonnee en zijn brandweerpieper. Van Herman Ploegstra ontbreekt sindsdien elk spoor. De politie gaat er vanuit dat hij door een misdrijf om het leven is gekomen. Anouk met haar vader Herman Ploegstra in 2010, een paar maan den voor zijn verdwijning. foto familie ploegstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26