I; PvdA: 'houd in afvalbeleid rekening met luiers' 5 VERKEERSDRUKTE OPLOSSINGEN De verkeers drukte in Grijpskerke is volgens de dorpsraad zo groot dat er iets moet gebeuren. II I Lapmiddelen'. Zo noemt Fred London van de Dorpsraad Grijpskerke de maatregelen die het dagelijks bestuur van de gemeente Veere wil nemen om de overlast van het verkeer in zijn dorp op korte termijn te beper ken. Een rondweg is volgens hem de enige echte oplossing. ,,Dat wordt onderwerp van een studie. Op korte termijn hebben we de lapmiddelen echter nodig. Want het is hier vaak zo druk, er moet iets gebeuren." London woont nog maar een paar jaar in Grijpskerke maar vanaf dag één weet hij dat zijn dorp op het gebied van het ver keer 'het afvoerputje van Walche ren is'. Al het verkeer dat vanuit Zoutelande tot en met Domburg richting Goes en Neeltje Jans De problemen zijn lang niet erkend maar dit college beseft dat er iets gedaan moet worden gaat, rijdt door Grijpskerke rich ting N57. Daar komt ook nog een het toeristisch verkeer bij. ,,Plus al het landbouw- en vrachtverkeer." Uit tellingen blijkt dat op een W drukke dag zich ruim 12.000 voer tuigen door het dorp wurmen. Dat wurmen mag best gezegd worden want de Schuitvlotstraat is zo smal dat een tractor en een vrachtwagen elkaar net niet raken als ze in tegenovergestelde rich ting rijden. Zebrapad Het dagelijks gemeentebestuur is zich tot tevredenheid van London bewust van de problemen. ,,Ze zijn lang niet erkend maar dit col- lege beseft dat er iets gedaan moet worden." Om te beginnen met aanpassingen van de doorgaande wegen. Zo moet bijvoorbeeld de oversteekplaats voor voetgangers op de Schuitvlotstraat robuuster worden zodat het veiliger is daar over te steken. Zelf denkt London dat een voetgangerslicht nog meer effect heeft. ,,Want het zebrapad, dat werkt niet. Het is niet veilig ge noeg." Daar weet Laura Bijkerk (10) alles van. Als zij daar probeert over te steken richting basis school, wordt er niet voor haar ge stopt, zegt ze. ,,Ik sta daar vaak minutenlang voor het veilig is om over te steken." Zij woont samen met haar ouders op de hoek Ma- riekerkseweg/Schuitvlotstraat en moet meerdere keren per dag de drukke straat oversteken. Haar moeder Bianca weet ook uit eigen ervaring hoe druk en gevaarlijk het daar is. Ze verzorgt regelmatig fietsers die zijn aangereden op de kruising voor haar huis. ,,Tot nu toe geen ernstige aanrijdingen, maar...." Toeristen en recreanten zorgen ervoor dat het vooral in het sei zoen heel erg druk is. ,,Deze zo mer was het echt een gekkenhuis, zo ontzettend druk." Maar vol gens Fred London zijn het toch wel echt de lokale chauffeurs die te hard door Grijpskerke rijden en voor het meeste gevaar zorgen. Bianca Bijkerk vermoedt dat ook. ,,Want weet je wie er altijd voor het zebrapad stoppen? Duitsers." Middelburg wil per 2021 het zoge noemde gedifferentieerd tarief in woners zodat inwoners betalen voor de hoeveelheid afval die ze aanbieden. Volgens de PvdA is voor ouders met kleine kinderen nog niets geregeld. ,,Terwijl zij hun luiers niet gescheiden kun- Voor ouders met kleine kinderen is nog niets geregeld. Terwijl zij hun luiers niet gescheiden kunnen aanbieden nen aanbieden", schrijven Mehmet Kavsitli en Sylvestro Lo- rello in een brief aan het dagelijks bestuur. Zij vragen daar een oplos sing voor te zoeken. Zij wijzen er ook op dat de inwoners al te ma ken krijgen met veel extra kosten omdat de gemeente de belasting tarieven fors gaat verhogen. Vol gens de twee is het mogelijk om met simpele oplossingen die ou ders tegemoet te komen. Als voor beeld geven ze aan dat er gemeen ten zijn die wegwerpluiers ge scheiden inzamelen. ,,Veelal wor den dan centrale inzamelpunten ingericht, zoals bij een peuter speelzaal." Extra ruimte Ze willen dan ook weten of het da gelijks bestuur van de gemeente dat onderzocht heeft. Ook vragen ze waarom er niet gekozen is voor een systeem waarbij ouders met jonge kinderen vaker afval aan kunnen bieden als onderdeel van het vastrecht. Er kan volgens de PvdA ook voor gekozen worden gezinnen met kinderen tot vier jaar extra ruimte te geven om afval aan te bieden. Ze willen weten of dat een praktisch uitvoerbare op lossing is. Voorlichting Het tweetal vindt verder dat er straks te weinig ondergrondse containers zijn waar inwoners plastic en metalen verpakkingen en drankenkartons (PMD) kan aanbieden. ,,Dit is erg vervelend, met name voor ouderen die ver moeten lopen." Zij denken ook dat inwoners straks meer PMD-afval hebben dan restafval. Ze vinden het dan ook raar dat ondergrondse containers voor restafval niet te ver uit elkaar mogen staan. Terwijl er geen officiële normen zijn als het gaat om de afstand tussen wo ningen en ondergrondse contai ners voor PMD-afval. De beide so ciaaldemocraten vragen om en kele bestaande ondergrondse rest- afvalcontainers om te zetten naar PMD-container. En de normen voor loopafstanden voor onder grondse restafvalcontainers ook toe te passen bij de PMD-contai- ners. Tot slot merken ze op dat de gemeente, volgens hen, tot nu toe veel te weinig voorlichting heeft gegeven over de nieuwe manier van betalen voor het aanbieden van afval. maandag 26 oktober 2020 WA 'Deze zomer was het een gekkenhuis' Emile Calon Grijpskerke - Fred London, dorpsraad Grijpskerke S Fred London van de dorpsraad: ,,De problemen met de verkeersdrukte zijn zo groot dat er snel iets moet gebeuren". foto dirkjan gjeltema Ouders met kleine kinderen worden op kosten gejaagd als de gemeente Middelburg vol gend jaar overgaat naar een sys teem waarbij inwoners betalen voor de hoeveelheid afval die ze aanbieden, aldus de PvdA-frac- tie. Het gaat om ouders die weg- werpluiers gebruiken. Zij zijn volgens een inschatting van de sociaaldemocraten straks per jaar ruim 160 euro meer kwijt. Emile Calon Middelburg - Mehmet Kavsitli en Sylvestro Lorello

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25