Alles wordt uit de kast gehaald om Zeeuwen in te enten Herman Ploegstra tien jaar vermist De jaarlijkse griepprik is niet ver plicht, maar wel gewenst. ,,Nu ze ker", zegt huisarts Avinus Baas uit Burgh-Haamstede. ,,Als we naast Covid-19 ook nog een griepgolf krijgen, wordt het heel erg crisis." Het is precies om die reden dat de Veiligheidsregio Zeeland, zieken huizen, apothekers, huisartsen en zorginstellingen sinds maart al be zig zijn om zoveel mogelijk griep- vaccins naar Zeeland te krijgen, vertelt Esther Derycke. Zij is apo theker in Oostburg en zit namens de apothekers in het overleg. Daarom staken de Zeeuwse zorg instellingen in maart al de koppen bij elkaar. Want griep-vaccins zijn niet zomaar bij te bestellen. ,,De BV Nederland koopt zoveel miljoen vaccins in bij fabrikanten", legt De- rycke uit. ,,Dat aantal is gebaseerd op de vraag in het jaar ervoor. Het aantal vaccins is nu beperkt omdat veel mensen de griepprik de laatste jaren hebben laten liggen. Er is vo rig jaar geen rekening gehouden met een grotere vraag vanwege co rona." Misgrijpen Huisarts Baas heeft 1800 van zijn 3100 patiënten uitgenodigd. ,,Meer dan de helft van mijn praktijk is 60- plus." Hij heeft een goed overzicht van de situatie bij de Zeeuwse huis artsen. Hij hoort dat meer mensen de prik komen halen dan in voor gaande jaren. ,,Dat leidt nog niet tot problemen." Toch kunnen mensen misgrijpen, waarschuwt hij. ,,Dat komt omdat de ene praktijk nog moet beginnen met prikken, ter wijl de andere al klaar is. Degene die klaar zijn, de balans opmaken en extra vaccins willen bestellen, krijgen die niet. De SNPG - die vac cins aan huisartsen levert - regu leert de uitgifte om wat er is zo goed mogelijk te verdelen." Wie geen uitnodiging heeft gehad, krijgt waarschijnlijk nul op het re kest. ,,Huisartsen zullen terughou dend zijn om hen te prikken, omdat ze eerst vaccins willen geven aan de mensen die het vaccin het hardst nodig hebben." Voorgaande jaren deden huisart sen niet zo moeilijk, weet Baas. ,,Omdat we meestal wel wat vac cins over hielden. Maar dat is dit jaar afwachten. Zelf zeg ik dat zo ie mand eind november nog eens moet bellen. Dan weten we of we vaccins over hebben." Een recept vragen om het vaccin bij de apotheek te halen kan ook. Maar veel apothekers zijn door hun voorraad heen en krijgen ook geen extra vaccins geleverd. ,,Dat is niet omdat apotheken te weinig hebben ingeslagen, maar omdat Nederland een beperkt aantal vaccins heeft ge kregen", zegt Derycke. ,,Ook voor Het is belangrijk dat zoveel mogelijk Zeeuwen zich laten vaccineren ons geldt dat we een beperkt aantal kunnen krijgen. Op is op." Halen dit jaar veel meer mensen dan anders een griepprik, dan ont staat een tekort. Derycke: ,,In maart kwamen we daar al achter. Dus ben ik fabrikanten gaan bellen en heb ik voor de provincie Zeeland 10.000 extra vaccins kunnen krijgen. Ik ben bezig met nog een batch van ongeveer 10.000. Maar het is nog de vraag of die gaat komen." Er gaan mensen buiten de boot vallen, denkt Derycke. ,,Maar met de vac cins die we extra hebben geregeld zullen dat er een stuk minder zijn." Bovendien houden de Zeeuwse zorginstellingen bij of er vaccins overblijven. ,,We gaan kijken hoe we die dan herverdelen. Het is be langrijk dat zoveel mogelijk Zeeu wen zich laten vaccineren. In de hoop dat het vaccin werkt. Want in 2017/2018 hebben fabrikanten de verkeerde variant gekozen en toen lagen de ziekenhuizen vol met grieppatiënten." Derycke heeft zelf een stop gezet op Belgen die in haar apotheek om een griepprik komen. ,,Ik schrijf na men en telefoonnummers op. Maar we geven eerst de Zeeuwse bevol king de kans zich te laten vaccine ren." Mantelzorgers Voor twee groepen Zeeuwen is het relatief makkelijk om een prik te halen. Zorgmedewerkers krijgen hem van de baas. En mantelzorgers kunnen er een gratis halen bij de GGD. Dat is nieuw dit jaar. Wie zich aanmeldt moet dan wel langer dan drie maanden en minimaal acht uur per week iemand verzor gen, zegt GGD-woordvoerder Joy Engelbrecht. Of iemand daadwer kelijk mantelzorger is, kan de GGD niet controleren. ,,We gaan ervan uit dat dit vertrouwen niet wordt beschaamd." It I maandag 26 oktober 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Se? Klaar voor 'Operatie griepprik' De Zeeuwse zorginstellingen doen er alles aan zoveel mogelijk griepvaccins beschikbaar te hebben. fotos anp Sommige Zeeuwse huisartsen hebben het er al op zitten, ande ren staan op het punt van de grote operatie: het geven van de griepprik. Voor de 60-plussers die zijn uitgenodigd, zijn er voor alsnog vaccins genoeg. Er wordt alles op alles gezet om ook (jon gere) Zeeuwen die niet in de zorg werken of mantelzorger zijn, in te enten. Maar niet iedereen zal aan de beurt kunnen komen. Jeffrey Kutterink Goes - Esther Derycke, apotheker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21