Mag Pietje of Klaasje van de overkant nu ook eens meedoen? O i in Kijkers woedend door 'ongepast en grensoverschrijdend gedrag' De Mol 16 MEDIA CULTUUR DOORGRAVEN Veel geld levert het Bastiaan Ragas niet op, nu theaters niet meer dan dertig bezoekers per voorstelling mogen ontvangen. Maar er bestaat ook zoiets als de noodzaak van cultuur, juist nu. Daarom treedt Ragas op waar hij kan. Wij keken mee. Wat ^k als kandidaat had ge daan bij de ontdekking dat de Mol op de spiegels had ge schreven? Ik was als een malle op mijn telefoontje on line naar identieke hand schriften gaan snuffelen. Dan zou ik, net als menig thuis kijkend Molloot, zijn gestuit op een ooit door Jeroen Kijk in de Vegte geschreven ansichtkaart. En dan wist ik het wel (zeg ik met mijn grote mond, want vers uit de Nikkie de Jager-tunnel)! Ik zou desnoods zo ver zijn ge gaan om Mol- boekjes van mijn concurrenten te jatten voor een vergelijkend wa- renonderzoekje. Herinnert u zich zanger Nielson nog die vorig jaar hondsbrutaal een joker van GS Evelien de Bruijn achterover drukte? Wat mij betreft een hoogtepunt uit de geschiede nis van het programma. Want ik roep het al jaren: het spel mag best wat feller wor den gespeeld. Maar nee, Nik- kie, Peggy Vrijens en Tygo Gernandt bereidden zich braaf voor op de laatste exe cutie voor de finale. Jeroen, die zaterdagavond eindelijk als Mol te biecht ging ('alsof ik weer helemaal opnieuw uit de kast kom'), had zich er ook over verbaasd. Het zegt misschien toch iets over het gebrek aan fanatisme onder bekende Nederlanders die al tijd een imago moeten hoog houden. En die, in tegenstel ling tot de Vlaamse variant met onbekende deelnemers - onder wie studenten die de kans ruiken hun opleiding in één keer te kunnen afbeta len - niet wakker liggen van een honderdje meer of min der. Durven de makers het na twintig jaar en een nieuw kijkcijferrecord (3,6 miljoen mensen zagen de ontkno ping) nu eindelijk weer eens aan om Pietje en Klaasje van de overkant uit te nodigen? Hoe dan ook: Jeroen was een prima Mol die tot twee maal toe het lef toonde om letterlijk achter de rug van zijn opponenten geld te ver duisteren. En - mijn favo riete actie - een Italiaans zin netje uit zijn hoofd leerde om dorpsbewoners vriende lijk te verzoeken hun luiken weer dicht te doen. Veel kij kers kregen hem pas op Elba, waar hij wel héél traag ope reerde en wij alleen zijn gele genheidspartner Patrick Martens geldzakjes zagen verzamelen, een beetje in het vizier. Of we hem eerder konden betrappen op dubbelspel? Nee. Maar gelukkig zijn er altijd nog de verborgen aan wijzingen, toch? Het ant woord (na tien keer vergeefs de officiële Wie is de Mol?- website te hebben ververst in de hoop eindelijk die oplos singen aan te treffen) kwam pas na een belletje met een woordvoerster van omroep AvroTros. Er waren ditmaal helemaal géén verborgen hints. Had ons dat lekker even vóór aanvang van deze reeks verteld. Toch een smetje op een ver der meer dan puik jubileum seizoen. Met een ontroerend slotakkoord bovendien. Winnares Nikkie zei, met waterige ogen die nog bijna haar feilloos geboetseerde gezicht in de kreukels brach ten, het prijzengeld ter ere van haar overleden broertje te doneren aan KWF Kanker bestrijding. Prachtig gebaar, al moet dit natuurlijk niet als gevolg hebben dat toekom stige Mollen voortaan geen geld meer durven te verdon keremanen. Een goede Mol moet, zonder zich lullig te voelen, toch denken: sorry, maar fuck die goede doelen! Opvolging Meurders Akwasi op schema Het interview in de kleedkamer van Bastiaan Ragas loopt op z'n einde als een blonde jongen om de hoek spiekt. ,,Ben je al klaar, pa?'' Ragas' ogen beginnen te glinste ren: ,,Geld voor een tourmanager had ik niet, maar Sem vindt het leuk om me te rijden. Omdat ik nu twee voor stellingen op één avond doe, ben ik daarna aardig gesloopt. En het is ei genlijk wel bijzonder om dit zo sa men te doen.'' Sem is 19 en heeft al zijn rijbewijs. Typisch staaltje Ragas-humor: ,,Nee, nog niet. Maar hij rijdt prima, hoor.'' In een coronaloos universum had Ra gas (49) volgend jaar pas in de thea ters gestaan met de voorstelling die hij deze zaterdagavond twee keer gaat spelen, Lang zal hij leven. In het jaar dat hij 50 wordt, samen met een band, na een uitgebreid repetitiepro ces, onder leiding van een regisseur. Na een reünie-tour met Caught in the Act langs Duitse voetbalstadions af gelopen zomer. ,,Dat bandje waar ik ooit in zat. Maar je begrijpt, dat ging allemaal niet door. Nu rij ik voor twee keer dertig mensen naar Hoogezand. Zonder band, zonder regisseur.'' Denkt hij, naast zoon Sem, tijdens een rit van zijn woonplaats Haarlem BAARN Johnny de Mol heeft zich de woede op de hals gehaald van kij kers van het programma Thank You For The Music. In de uitzending van vrij dag zingt de 26-jarige Ryan Song het lied Arcade van Duncan Laurence. In de video die momenteel op sociale media circuleert, is te zien hoe Johnny de Mol op het podium klimt en achter de kandidaat gaat staan. De Mol ruikt vervol gens in de nek van de jon gen en slaat zijn armen om zijn middel heen. Enkele seconden later grijpt pre sentatrice Marlayne Sahu- pala in: zij trekt De Mol hoofdschuddend weg bij de kandidaat. Kijkers zijn geschokt en beschuldigen De Mol van 'ongepast' en 'grensover schrijdend gedrag'. 'Misse lijkmakend', 'Om van te kotsen' en 'Dit kan echt niet. Je moet je schamen', reageren diverse kijkers. Talpa stelt echter dat het fragment uit zijn verband is getrokken. ,,Als captain van het concurrerende team springt Johnny uit enthou siasme op het podium waardoor hij hem probeert af te leiden tijdens zijn op treden en punten voor zijn team probeert te vergaren. Dat is ook onderdeel van het spel in Thank You For The Music", aldus een woordvoerster van Talpa Network. De zender stelt dat Marlayne tussenbeide sprong om ervoor te zorgen dat Ryan 'ongestoord kan blijven zingen en een goede score kan neerzetten'. Na elke aflevering van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe beviel de ontknoping, wat heb ben we aan belangrijke hints gemist en kende dit jubileumseizoen een memorabele Mol? Gudo Tienhooven Mol Jeroen Kijk in de Vegte. foto avrotros maandag 26 oktober 2020 GO RADIO Willemijn Veen- hoven neemt het presentatie stokje van Felix Meurders over bij Spijkers met Koppen. Vanaf januari 2021 vormt de radio presentatrice een duo met Dolf Jansen. Meurders stopt na 25 jaar met het programma. OMROEP Omroep Zwart van Akwasi lijkt op schema te liggen om aan het eind van het jaar 50.000 as pirant-leden te hebben. Een maand na de oprichting heb ben bijna 20.000 mensen zich aangeslo ten bij zijn be weging. ■u Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16