Strena O ECONOMIE 15 AAN HET WERK 1^ Royals op vakantie, feestvierders op het Plein, supporters van Willem II, recep- tiegasten op de bruiloft van een minis ter, kerkgangers in Staphorst... stopt u de tijd als u weet waarop ik doel? Juist! Dit zijn de mensen voor wie de coronaregels afgelopen maanden niet leken te gelden, over wie we ge zamenlijk onze afkeuring uitspraken. De ver ontwaardiging was niet van de lucht: wie den ken deze mensen wel dat ze zijn? Zij verpesten het voor de rest! En dat is logisch: de indruk dat mensen speciale voorrechten hebben doet af aan het gevoel van 'samen tegen corona'. Hoe meer vrijheden je zelf kwijtraakt, hoe pinniger je zal zijn wanneer een landgenoot zich wél iets permitteert dat jij jezelf ontzegt. Toch is het niet helemaal terecht. Een beetje creatief omgaan met de regels hoort er gewoon bij. Iedereen die ik ken, heeft de afgelopen maanden wel een of meer corona-overtredin gen begaan: een familielid buiten de directe huiselijke kring geknuffeld, een net iets te druk huisfeestje bezocht, in een café de 1,5 me ter van die knappe vreemdeling gepasseerd, gedaan alsof hij bij een ander huishouden hoort om samen uit eten te gaan, met enkele perso nen te veel in een huis kamer gezeten. Een regel omzeilen in tijden van flinke maatregelen - ze ker als je er toch wel mee wegkomt - is menselijk. Waar we ons eigen ge drag door de vingers zien, zijn we extra streng voor anderen. Wanneer we zelf een re gel overtreden, weten we dat al snel voor ons- Wanneer we zelf een regel overtreden, weten we dat al snel voor onszelf goed te praten zelf goed te praten. We denken dan dat 'het wel kan', leggen onszelf uit dat 'toch niemand er last van heeft'. Gaat het echter om anderen die iets fout doen, dan staan we klaar om moord en brand te roepen over het vermeende onrecht. Fout! Ophef! Dan ver oordelen we de ander en doen we alsof we zelf een heilig boontje zijn. We maken ons allemaal schuldig aan bur gerlijke ongehoorzaamheid, alleen de schaal verschilt. Voordat je op sociale media je gal spuwt over de meest recente ophef, is het goed je te realiseren dat je ook zelf weleens iets doet wat tegen de regels is. In ons allemaal huist een opportunist, een heilig boontje is (bijna) nie mand. Een crisis bezweer je met regels, maar ook met verdraagzaamheid, begrip en verge vingsgezindheid. Ze zullen het vast hebben behandeld in die overvolle kerk in Staphorst: 'Hij die zonder zonde is, werpe de eerste steen.' Brexit krijgt meer tijd Megadeal in olie- en gas ,,Deze presidentsverkiezing is extreem belangrijk voor Europa'', zegt Carsten Brzeski, hoofd macro- economisch onderzoek bij ING in een podcast. ,,De afgelopen jaren zijn er barsten gekomen in de trans-Atlantische relatie tussen de VS en Europa.'' Dan gaat het vooral om de Ame rica First-politiek van Trump en de daaraan gekoppelde handelsoor log, compleet met importheffin gen. De vrees is dat de herverkie zing van Trump tot een opleving van de oorlog zal leiden, met ne gatieve consequenties voor de Eu ropese industrie. Brzeski nuanceert dat beeld. ,,Er is veel gepraat over de handels oorlog, maar we hebben alleen importtarieven op staal en alumi nium gezien, en vorig jaar een beetje op wijn en kaas.'' Oftewel, in de praktijk loopt het wel los met de handelsoorlog. Trump riep bijvoorbeeld wel dat hij 'geen Mercedes meer wil zien in New York', maar Mercedes bleef ge woon exporteren naar de VS. ,,Europa en de VS zijn nog steeds heel belangrijke handelspartners'', aldus Brzeski. De vraag is of de VS onder Biden een heel andere koers gaat varen. ,,Biden zal de America First-poli- tiek voortzetten. Democraten zijn traditioneel geen voorstander van vrijhandel.'' Wel verwacht Brzeski dat Biden een betere relatie wil met Europa. Een keiharde han delsoorlog past daar niet bij. Samen tegen China In een recente studie verwacht ABN Amro ook dat Biden meer op Europa zal zijn gericht. Dat heeft te maken met de andere handels oorlog die de VS voert, met China. Trump voert die in z'n eentje, Biden wil samen met Europa een vuist maken tegen China. Dat is ook in het belang van Europa. De afgelopen jaren pro beerde de Europese Unie al mis- Democraten zijn traditioneel ook geen voorstander van vrijhandel standen als gedwongen over dracht van kennis en oneerlijke handelspraktijken van Chinese bedrijven aan te pakken. Dat deed ze door de dialoog te zoeken met China. Zonder resultaat. De houding van de EU tegen over China is daarom opgescho ven naar de Amerikaanse kant. De VS en de EU zijn nog steeds de twee grootste handelsblokken ter wereld, samen kunnen ze China aan. Dat zou gunstig zijn voor Europese bedrijven. De toe gang tot de Chinese markt zou beter worden en bedrijven hebben minder last van oneerlijke concur rentie door Chinese bedrijven die worden gesteund door de staat. Het grootste verschil tussen de twee presidentskandidaten is de aanpak van de binnenlandse eco nomie. Grof gezegd wil Trump de belastingen verlagen, Biden wil de overheidsuitgaven verhogen. De Democraat wil 2000 miljard dollar investeren in groene energie en nog eens 1200 miljard uitgeven om de infrastructuur in de VS te verbeteren. Aantrekkelijk Biden wil de belastingen op ver mogen en de winstbelasting voor bedrijven verhogen om zijn plan nen te kunnen bekostigen. Trump zei dat hij daarmee de bedrijven uit de VS wegjaagt. Brzeski is daar niet bang voor. ,,De VS blijft de op een na grootste markt in de wereld en daarmee ongelooflijk aantrek kelijk voor Europese bedrijven.'' ABN Amro wijst erop dat Biden veel meer geld uitgeeft om de eco nomie te stimuleren. Dat kan gun stig zijn voor Europese bedrijven. Die kunnen via export van kennis en goederen een deel van die dui zenden miljarden binnenhalen. Al met al lijkt een overwinning van Biden het gunstigst voor Eu ropa. Maar het gaat niet alleen om de presidentsverkiezingen, zegt ABN Amro. Ook het Congres en een deel van de Senaat worden op 3 november gekozen. Of de nieuwe president zijn plannen kan uitvoeren, hangt af van wie een meerderheid krijgt in Senaat en Congres. maandag 26 oktober 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: Coronaregels omzeilen is menselijk. Thijs Launspach is psycholoog en stressex pert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). LONDEN De gesprekken over een han delsakkoord tussen Groot- Brittannië en de Europese Unie worden ver lengd tot en met woensdag. Dat zei een Britse regeringsfuncti onaris tegen persbureau Bloomberg. EU- brexitonderhan- delaar Michel Barnier zou ei genlijk gisteren uit Londen ver trekken, maar blijft nu langer. TORONTO Het Canadese olie- en gasbe drijf Cenovus Energy neemt in een deal ter waarde van 23,6 miljard dollar zijn kleinere branchegenoot Husky Energy over. Daardoor ontstaat de op twee na groot ste olie- en gas- producent van Canada, met een productie van het equivalent van 750.000 vaten olie per dag. E o Joe Biden bezoekt tijdens zijn campagne een metaalfabriek in Pennsylvania. foto ap Europa beter af met Biden als president De uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen vol gende maand is ook van belang voor Europa. Wordt de handels oorlog voortgezet of komt er juist meer samenwerking? Peet Vogels Rotterdam - Carsten Brzeski, ING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15