NIEUWS 13 Spookstad op Cyprus voor het eerst in halve eeuw open voor publiek Het is haar eerste bezoek aan Varosha sinds 1974, toen ze op 19-jarige leeftijd moest vluchten om de Turkse invasie in Noord- Cyprus. De Grieks- Cypriotische Emilia Mastri Christoforidou (65) schrikt van de stad die 46 jaar op slot zat. Alleen het betonnen skelet staat nog over eind van wat ooit een populaire kroeg was. Verroeste letters zit ten nog vast aan de voorgevel: 'The White Horse Inn'. Eromheen een wildgroei van bomen en struiken. Het pand is afgezet met rood-wit lint en een waarschuwingsbordje: instortingsgevaar. Erachter een rij hotels, of wat er nog van over is. En daar weer achter is de fel blauwe zee te zien, het enige waar aan nog te zien is dat dit in de ja ren 70 een bruisende badplaats was. ,,De White Horse was de beste pub van de stad'', zegt Emilia Ma stri Christoforidou (65) weemoe dig. Ze draagt een wit T-shirt en er bungelt een zwartleren tasje op haar rug. Om de paar meter stopt ze voor een gebouw, en maakt ze een foto met haar telefoon. Tegen over de kroeg staat de ruïne van de kerk waar ze trouwde toen ze 18 was. ,,Zo veel herinneringen ko men terug, mijn hele jeugd ligt hier. Het doet pijn om dit te zien.'' Het is haar eerste bezoek aan Va rosha sinds 1974, toen ze op 19-ja- rige leeftijd halsoverkop moest vluchten vanwege de Turkse inva sie in Noord-Cyprus. Het Turkse leger viel het eiland binnen om de Turkse minderheid te beschermen na een mislukte Griekse staats greep. Het leidde tot de officieuze opsplitsing van Cyprus in een Turks en Grieks deel, een slepend conflict dat tot op de dag van van daag gespannen is. Het Turkstalige noorden wordt ondersteund door Turkije, maar wordt door geen en kel ander land erkend. Het Grieks- sprekende zuiden is inmiddels ja ren lid van de EU en een populaire toeristenbestemming. Jetset Varosha is altijd een strijdpunt ge weest in het Cyprus-conflict. Met de mooiste stranden van het ei land was het de populairste vakan tiebestemming voor de internatio nale jetset in de jaren 60 en 70. Sterren als Richard Burton en Bri gitte Bardot vierden er vakantie. Na de oorlog en splitsing van het eiland veranderde alles. In 1974 moesten de Grieks-Cyprioten uit de stad vluchten, om nooit meer terug te mogen keren. Gelegen in het door de Turken bestuurde noorden, maar met een overwe gend Grieks-Cypriotische oor spronkelijke bevolking, kon men het in de jaren erna nooit eens worden over wat er met Varosha moest gebeuren. Het Turkse leger omheinde de lege stad met prik keldraad. Het bleef 46 jaar lang verboden terrein, onbewoond, en overwoekerd door de natuur. Het werd wereldwijd bekend als mys terieuze verboden 'spookstad'. Daar is niets te veel mee gezegd, zo blijkt nu. De tijd heeft stilge staan in de jaren 70. Door glasloze ramen heen zijn nog stroken bloe- metjesbehang te zien die in die tijd in de mode waren. In de win kelstraat hangt een bordje aan een gevel waarop staat dat je er fotorol letjes kunt laten ontwikkelen. Er groeien bomen uit openstaande deuren en ramen en alles van ijzer is door en door verroest. De opening van Varosha, een eenzijdig actie van het Turkse deel van het eiland, heeft veel stof doen opwaaien. De Grieken noemen het een provocatie. De Turken zeggen dat ze lang genoeg tegen de spook stad hebben aangekeken, en dat ze het gebied graag willen ontwikke len. Begin oktober kondigde de Turks-Cypriotische premier tij dens een bezoek aan president Er- Nooit onder Turks bestuur. Dit betekent dat we onze stad nu echt kwijt zijn dogan in Ankara aan dat Varosha zou opengaan. Een week later was het al zover. Op 8 oktober wandel den honderden Turks-Cyprioten naar binnen, sommigen zwaaiden met Turkse vlaggen. Grieks-Cypriotische eigenaren krijgen de kans om hun huizen en hotels terug te nemen of te verko pen. Maar veel oorspronkelijke bewoners zijn inmiddels bejaard of al overleden. Bovendien zullen Grieks-Cyprioten in de niet- erkende Turks-Cypriotische repu bliek moeten gaan wonen, en daar passen de meesten voor. Emilia's ouderlijk huis staat in een deel dat nog is afgezet, ze kan er niet bij komen. Maar ook al zou ze haar huis terugkrijgen, onder Turks bestuur ziet ze geen toe komst in haar oude stad. ,,Nooit onder die voorwaarden", zegt ze. In kleine groepjes komen oor spronkelijke Grieks-Cypriotische bewoners nu naar de spookstad. Op zoek naar hun huizen, hotels en cafés. Zo ook de op het eiland bekende rijke Lordos-familie, die een aantal hotels in Varosha bezit. Andreas Lordos nam zijn 82-jarige vader Constantinus mee naar ver vlogen tijden. Eerste stop: zijn eer ste hotel 'Golden Marianna', ver noemd naar zijn inmiddels overle den vrouw. ,,Ik zag een man van 82 met levenslust en wilskracht om terug te gaan naar zijn thuis, klaar om opnieuw te beginnen'', zegt Andreas Lordos. Hij is ervan over tuigd dat de spookstad weer een bloeiende plek kan worden waar Turks- en Grieks-Cyprioten vredig samen kunnen leven. Bulldozers Na de verkiezingen van afgelopen week, waarbij de rechts-nationa- listische premier, Ersin Tatar, tot president is gekozen, is de kans op de hereniging van Cyprus nog kleiner geworden. Tatar is voor stander van een definitieve op splitsing van Cyprus en een blij vende sterke invloed van Turkije. Nu Varosha open is voor ieder een, lopen dagelijks honderden Turks-Cyprioten door de toe gangspoort naar binnen. Gezin nen met kleuters en buggy's, vriendengroepen die selfies ma ken bij de vervallen panden. Voor hen is zo'n spookstad die plots opengaat een attractie. Emilia is bang dat straks de bull dozers eroverheen gaan. Lang droomde ze van een verenigd Cy prus. Dan zou de opening van Va- rosha feestelijk zijn. De Turkse- Cyprioot Okan Dagli is het met haar eens. Ze ontmoeten elkaar voor het eerst in de spookstad van hun beider jeugd. „Niemand wint hiermee, niet de Turks-Cyprioten, niet de Grieks-Cyprioten'', zegt hij. ,,Alleen samen kunnen we het prikkeldraad weghalen.'' maandag 26 oktober 2020 GO 'Het doet pijn om dit te zien' Mitra Nazar Varosha v,<^ - Emilia Mastri Christoforidou A Bezoekers bij de vervallen panden. Links: Actie tegen de opening van Varosha met krui zen voor de in 1996 bij een beto ging tegen de Turkse bezetters omgekomen Tassos Isaac en Solomos Solomou. foto's reuters, MITRA NAZA EN KATIA CHRISTODOULOU Varosha licosia VN-bufferzone (1974) Brits gebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13