n Trump maakt vaart in campagnerally Deense krant: Discussie over spotprenten moet verplichte lesstof zijn EUWS 11 ,,De Giro is zoveel onbekender dan de Tour de France, terwijl het zo'n bijzondere koers is. Hij vindt normaliter in het voorjaar plaats, dus de ene dag is het 25 graden en de andere dag rijden ze in de sneeuw, op wegen die zó slecht zijn. Bovendien zijn er nauwelijks documentaires over gemaakt. Zo is mijn keuze op de Giro gevallen. Ik ben aan een perskaart geko men en kreeg een sticker op mijn auto met stampa - pers. Mocht ik een half uur voor het peloton uit rijden. Zo heb ik fantastische beelden kunnen maken. Dat jaar werd Bauke Mollema vijfde. Ik heb hem gevraagd of hij een pre view wilde bekijken en commen taar wilde geven hoe hij het van binnenuit had beleefd. Het geeft een tweede laag in de film." ,,Bij hockey vind ik het fascine rend om te zien waarom het ene team optimaal presteert en het andere niet. Ondanks alle bege leiding en inzichten in de weten schap blijft dat zo ingewikkeld. Het hangt van zoveel factoren af, ook in de individuele sporten. Daarnaast geniet ik ervan om de clashes te zien tussen goede voet balploegen, wielrenners, hockey- ploegen, en wat dan exact de doorslag geeft. Het mentale speelt vaak een doorslaggevende rol. Het blijft machtig mooi om naar te kijken. Ik ben een enorme Feyenoordfan, dus als het even kan, zit ik elke thuiswedstrijd in het stadion." ,,Eind jaren 90 werden strafzaken steeds groter. Daarin was het no dig om met meerdere advocaten, in teamverband, te werken. Ik heb jaren op hoog hockeyniveau ge coacht. Daar doe je allerlei erva- De Hoge Raad heeft ooit bepaald dat vertragen helemaal niks oplevert. Wij onderzoeken hoe de zaak in elkaar zit, en dat kost veel tijd ringen op. Hoe bereik je dat ie dereen in dat team in zijn kracht staat, en je gezamenlijk tot een optimale prestatie komt? Dat is in deze zaak niet anders." ,,Dat denk ik wel. Het strafrecht is erg competitief. Het is alles of niets als je op zitting staat. Maar dat is de rol van de advocaat. Het willen winnen, zie je ook steeds meer terug bij het Openbaar Mi nisterie. Terwijl voor het OM al leen maar belangrijk zou moeten zijn: wat is nou de waarheid in deze zaak, en is iemand wel of niet schuldig? Dat is iets heel an- ders dan winnen en verliezen. Het OM is wat mij betreft in het crimefighten te ver doorgeslagen. Ik maakte eens mee dat een offi cier van justitie na afloop van een zaak bloemen in de handen ge drukt kreeg omdat er verdachten waren veroordeeld. Ik vind dat ongepast. Daar gaat het niet om." ,,Zoals ik eerder zei, heb ik afwis seling nodig en ik doe al lang an dere dingen naast de advocatuur. Maar ik werk op een geweldig kantoor, waar ik aan prachtige, interessante zaken kan werken. Dat doe ik nu het grootste deel van mijn tijd. Op het moment is alles gericht op MH17, maar als dat klaar is, kan de balans heel goed verschuiven naar het maken van meer documentaires." ,,Je moet altijd kijken of het goed is een hoger beroep te doen. Je vormt je altijd een beeld van een zaak, dus moet je je afvragen of het niet beter is als iemand er met een frisse blik naar kijkt. Dat is iets om tegen die tijd te bekijken. Ik mag overigens hopen dat, met name voor alle nabestaanden, een hoger beroep niet nodig is. Dat meen ik echt." Morgen volgen bliksembezoeken aan de belangrijke staten Michigan, Wisconsin en Nebraska. De president blijft tijdens zijn rondgang de ernst van de nationale coronaramp relativeren. In Lum- berton, North Carolina, zei hij za terdag dat de Amerikaanse corona virus-epidemie 'buiten proportie was opgeblazen'. Hij bespotte zijn democratische rivaal Joe Biden om dat die in het laatste televisiedebat tussen de twee onheilspellende waarschuwingen had gegeven voor 'een sombere winter'. In het hele land zijn meer dan 8,5 miljoen be smettingen gemeld en ruim 223.000 doden, volgens een telling van het Covid Tracking Project. Er zijn nog maar acht dagen te gaan tot de verkiezingen van 3 no vember. In de diverse nationale pei lingen heeft Biden een gemiddelde voorsprong van acht punten. Trump moet op de valreep munt slaan uit de veel kleinere verschil len in de belangrijke swingstaten Michigan, Wisconsin, Pennsyl vania, Florida, Ohio en North Caro lina. Daar is de achterstand soms minimaal of staat hij nog steeds voor. Tot dusver hebben meer dan 39 miljoen Amerikanen per post ge stemd, terwijl bijna 18 miljoen mensen al lijfelijk hebben gestemd, aldus een telling van het United States Election Project. Waarne mers rekenen nog wel op een aantal vuile streken van beide partijen. In nationale peilingen heeft Biden een voorsprong van van acht punten Het is traditie dat er in de laatste da gen voor de verkiezingen nog wat spraakmakende onthullingen ko men over de kandidaten. Behalve dat moet ook rekening worden gehouden met ondermij nende input van buitenlandse mo gendheden als Rusland en China. Ook zij kunnen de uitslag nog beïn vloeden, denkt Allan Lichtman, de veel geraadpleegde Amerikaanse hoogleraar die tot nu toe de uitslag van alle recente verkiezingen per fect voorspelde. ,,Trump wordt de eerste zittende president sinds George W. Bush in 1992 die een herverkiezing verliest'', weet Licht man nu heel zeker. De onthoofding van de Franse le raar Samuel Paty in Frankrijk heeft tot extra veel ophef geleid in Dene marken. In dat land publiceerde vijftien jaar geleden dagblad Jyllans- Posten een serie van twaalf spot prenten over Mohammed en de is lam, getekend door Kurt Wester- gaard. De rellen die hierop volgden, kostten wereldwijd aan tweehon derd mensen het leven, schatte The New York Times. Westergaard ont snapte aan een moordaanslag door een Somalische moslim. Een Deense collega van maat schappijleraar Paty wilde nu zijn fakkel overnemen, maar na bedrei gingen zou ze daarvan afzien. Een aanklacht is ingediend tegen dege nen die haar op Facebook bedreig den, meldt de krant Politiken. Volgens een onderzoek van om roep DR onder vakgenoten van Paty zou een vijfde van zijn Deense collega's vinden dat de spotprenten wel degelijk moeten worden be handeld in de les. Bijna de helft van de docenten die op de enquête re ageerden, maakt zich daarbij wel zorgen om de eigen veiligheid. Een deel van de moslims ziet het als heiligschennis als Mohammed wordt afgebeeld. Anderen waren destijds ook ziedend over het feit dat de profeet in sommige spot prenten van Westergaard werd ge- linkt aan terrorisme. Het Franse weekblad Charlie Hebdo publiceerde in 2006 ondanks protesten van moslimorganisaties toch de Deense cartoons. Zeven jaar na die ophef deed Charlie Hebdo dat nog eens over met de publicatie van een eigen serie veel hardere spot prenten. Daarop vermoordden jiha- disten twaalf medewerkers. Samuel Paty werd deze maand vermoord door een moslimextremist omdat hij in zijn les aandacht besteedde aan de spotprenten van Charlie Hebdo en wat die teweegbrachten. De Deense krant Politiken maakt zich nu sterk om de kwestie van de spotprenten tot verplichte lesstof te maken in het openbaar onderwijs, zodat docenten de gevoelige keuze niet hoeven te maken. 'Het is een cruciaal onderdeel van onze protes tantse traditie dat we religieuze autoriteiten en dogma's kritisch benaderen, zonder de religie met het badwater weg te spoelen. Op school moet men leren kritisch te zijn op onze eigen geschiedenis, re ligie en cultuur, maar ook op ande ren', schrijft de krant. maandag 26 oktober 2020 GO De film gaat over de Giro d'Italia. Waarom die koers? U heeft gehockeyd op hoog ni veau, bent hockeycoach ge weest, filmt de Giro. Wat fasci neert u aan sport? Hoe gebruikt u uw sportervaring in het strafrecht? Wilt u een zaak altijd winnen? Uw oud-kantoorgenoot Jan Sjöcrona stopte zes jaar geleden radicaal met de advocatuur om paardencoach te worden. Hij is verbaasd dat u nog in de advo catuur zit. Volgens hem had u destijds ook al twijfels of u moest doorgaan. Als er een hoger beroep volgt in het MH17-proces, zien we u dan nog terug? Donald Trump geeft nog eens flink gas in de bloedspannende race om het Amerikaanse presi dentschap. Afgelopen weekend hield de president liefst vier grote bijeenkomsten en van daag wachten er weer twee. Bob van Huët Rotterdam/Lumberton Een Deense lerares die op Face- book schreef dat ze de omstre den cartoons van Mohammed in de klas wilde behandelen, is be dreigd. Een grote Deense krant maakt zich intussen sterk om de discussie rond de spotprenten tot verplichte leerstof te maken. Bob van Huët Kopenhagen/Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11