10 NIEUWS Als advocaat van MH17-verdachte Oleg Poelatov staat hij al internationaal in de schijnwerpers. Maar Boudewijn van Eijck doet méér. Binnenkort verschijnt zijn documentaire over de Giro d'Italia. Een gesprek over het monsterproces, filmen en de magie van sport. INTERVIEW BOUDEWIJN VAN EIJCK^ lÉü 5' ensen uit zijn omgeving waren ver baasd toen Boudewijn van Eijck be gin dit jaar de verdediging van MH17-verdachte Oleg Poelatov op zich nam. Hij verbond zich, samen met kantoor genoot Sabine ten Doesschate, aan een strafproces dat minimaal tot eind 2021 voortduurt. Het door ploegen van de ruim 40.000 pagi na's aan strafdossier slokt '80 pro cent' op van zijn normale werk week. En dat terwijl Boudewijn van Eijck al een tijd meer wil naast de advocatuur. ,,Je hebt mensen die elke dag dezelfde weg nemen naar het werk. Ik fiets liefst steeds een andere route. Ik heb afwisseling nodig", zegt hij. Veelzijdigheid lijkt genetisch bepaald bij de familie Van Eijck. Neem broer Casper: oncoloog, fondsenwerver voor onderzoek naar alvleesklierkanker en, oh ja, clubarts van Feyenoord. Jongere broer Boudewijn van Eijck (58) doet als advocaat grote en gespeci aliseerde strafzaken, zoals de bouwfraude. Als hockeyer speelde hij in de Hoofdklasse en trainde zes jaar de Heren 1 van de Rotter damse club Victoria. En nu is de door hem geschoten documen taire Amore Infinite over de wieler koers Giro d'Italia eind oktober de openingsfilm van het Sport Film Festival Rotterdam. Je hebt mensen die elke dag dezelfde weg nemen naar het werk. Ik fiets liefst steeds een andere route. Ik heb afwisseling nodig heeft achtergelaten. De enorme impact die deze zaak heeft op alle nabestaanden maakt deze zaak uniek. Wij proberen daar rekening mee te houden. In onze openings tekst hebben we aangegeven met eerbied om te gaan met de gevoe lens van pijn en verdriet." ,,Ik zeg vriendelijk gedag en word ook vriendelijk gedag gezegd. Zo moet het ook gaan denk ik." ,,Wat de vermeende Russische in menging betreft: wij hebben con tact met de Russische advocate van onze cliënt, en met Poelatov zelf. Verder met niemand. Daar naast hebben wij geprobeerd uit te leggen dat advocaten in strafpro cessen geen belang hebben om te vertragen. De Hoge Raad heeft vele jaren geleden al bepaald dat vertragen helemaal niks oplevert. Wat wij doen, is onderzoeken hoe de zaak precies in elkaar zit, en dat kost veel tijd. Het Openbaar Mi nisterie is daar al zes jaar mee be zig, wij pas sinds maart. En daar kwam ook de coronacrisis nog overheen." ,,Die vraag is eerder gesteld, maar ik ga er niets meer over zeggen." Van Eijck boekte successen in veel grote zaken, zoals de Bouwfraude. Dat lukt hem onder meer door een zaak volledig te ontleden en zelf te reconstrueren, schetst zijn kan toorgenoot Ten Doesschate. ,,Door zelf locaties te bezoeken, zich te verdiepen in processen en deskun digen te spreken, verdiept hij zich in het ware verhaal. En dat is vaak anders dan hoe het OM het pre senteert", zegt zij. ,,Daarin haalt hij zijn winst. Geen vraag is te gek." Die methode wordt door de coro nabeperkingen flink gedwars boomd, zeggen beide advocaten, die maanden niet met hun cliënt in Rusland konden afspreken. Ze vonden dat noodzakelijk voordat ze hun onderzoekswensen in de zaak op tafel konden leggen. Nabe staanden reageerden boos, en ook officier van justitie Thijs Berger duurde het in juni allemaal te lang. ,,Hoeveel tijd denken ze nodig te hebben?", schamperde hij. Pas afgelopen september lukte het Van Eijck en Ten Doesschate om Rusland binnen te komen. ,,We hebben drie coronatesten moeten laten doen om te bewijzen dat we virusvrij waren. Toen we eenmaal groen licht kregen, bleek onze rechtstreekse KLM-vlucht te zijn uitgevallen. We moesten een vlucht via Londen boeken, waar we drie kilometer moesten sprin ten om de aansluiting te halen. En dat met kilo's dossierstukken in de handbagage. Ik wil er zeker niet moeilijk over doen, we hebben het er natuurlijk voor over, maar het gaat allemaal niet zo eenvoudig als het Openbaar Ministerie het doet lijken. We worden in allerlei con tacten beperkt. Neem veel inter nationale deskundigen die je on der vier ogen wilt spreken. Ik ben van mening dat het proces beter had kunnen worden stilgelegd. Dit is zo'n uitzonderlijke situatie in de wereld en dit is zo'n belangrijk proces dat ik dat niet vreemd zou vinden." ,,Laat ik eerst duidelijk stellen dat ik deze documentaire heb ge maakt voordat ik advocaat werd van Oleg Poelatov. Anders was ik er nooit aan toegekomen. Vorig jaar had ik er plotseling tijd voor. Soms moet je een beetje geluk hebben met je planning." ,,Al sinds mijn studententijd maak ik korte films. Rond 2013 dacht ik: wil ik hier meer mee? Ik ben een professionele filmopleiding gaan volgen op de vrijdagavond. Ik heb de docenten die mij begeleidden gevraagd naar mijn films: is dit nou hobbywerk, of moet ik er wat mee doen? 'Natuurlijk moet je er mee door', zeiden ze. Als advocaat heb ik veel meegemaakt. Die erva ring kan ik volgens hen gebruiken in het filmen." maandag 26 oktober 2020 GO MHi7-advocaat: 'Het proces had moeten worden stilgelegd' Cyril Rosman Koen Voskuil Rotterdam Het proces waar de meeste men sen u van kennen, is MH17. Be halve monsterlijk in omvang is het proces ook emotioneel beladen. Hoe gaat u daarmee om? ,,Wij merken als geen ander dat de MH17-ramp enorme littekens Ontvangt u weleens vijandige blikken van nabestaanden in de rechtbank? Jullie wordt verweten een ver- Boudewijn van Eijck is naast advo caat enorm sportminded. Vanuit die inte resse heeft hij ook een docu mentaire over de Ronde van Italië gemaakt. lengstuk te zijn van Rusland. Zo zouden jullie het proces bewust lopen rekken. Hoe komt dat soort kritiek bij u binnen? Jullie hebben aangegeven dat jul lie betaald worden door een stichting uit Rusland. Kunt u uit leggen wat voor stichting dat is? '.S'ïi '1 Boudewijn van Eijck heeft, zoals hij aangeeft, afwisseling nodig en doet al lang veel an dere dingen naast de advoca tuur. FOTO'S MARCO DE SWART Middenin het MH17-proces ver schijnt er een sportdocumentaire van uw hand. Hoe verklaart u dat? Waarom wilde u een documen taire maken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10