'Misschien ben ik geen loser, maar juist sterk omdat ik mijn eigen keuzes maak' In landen als Brazilië is dat anders, weet ik uit ervaring: in je vrije tijd praat je niet over je werk, dan geniet je van het leven. Wij kunnen vooral goed werken, maar goed leven? Dat vinden we lastiger.'' Psycholoog Saskia Geraerts ziet dat ook terug op gesprekken op borrels en feestjes. aan iemand vertel dat ik psycholoog ben, loopt dat vaak al snel uit op een gratis consult. Daar heb ik niet altijd zin in, dus soms zeg ik dat ik 'gewoon huisvrouw' ben. Dan is een gesprekspartner meestal zo weer verdwenen.'' Herkenbaar: ook 'journalist' staat vaak garant voor interesse ('Weet je waar je eens over zou moeten schrijven?'). Geraerts: ,,Alles wat we doen moet dus nuttig zijn. Dat gaat soms ver. Sommige mensen beschouwen hun leven als voltooid op het moment dat ze niets meer kunnen bijdragen.'' Nut, efficiency en rendement; je zou bijna denken dat een mensenleven voornamelijk draait om werk. ,,Er is niets mis met hard werken vanuit een bepaalde gedrevenheid, bijvoorbeeld als je jong bent'', zegt Karim Benammar. Het probleem is dat we zijn doorgeschoten, en andere waarden uit het oog hebben verloren. Sommige mensen ervaren hun (naderende) pensioen als een zwart gat. Wat dat betreft is het dus niet zo vreemd dat ik me afvraag of ik er nog toe doe als ik niet (meer) werk. Zeker als 'nut hebben' ook nog eens hoog in mijn persoonlijke waarden staat, zegt Saskia Geraerts. ,,Voor de een weegt dat zwaarder dan voor de ander. Wanneer je, zoals jij, als kind besloot 'ik moet succesvol zijn om erbij te horen', dan heb je daarmee je brein al jong op een bepaalde manier geprogrammeerd. Zolang je gezond was werkte die formule misschien, maar nu moet je hem voor jezelf ter discussie stellen. Dat is heel eng.'' Bovendien stuit zoiets vaak op weerstand in je omgeving, vult filosoof Schopman aan: ,,Als je dingen in twijfel durft te trekken (klopt het wel wat we met zijn allen denken?), kom je ook aan de waarheid van anderen; niet iedereen vindt dat prettig.'' Vaak is een crisis - een scheiding, een over lijden van een dierbare of, zoals in mijn geval, een ernstige ziekte - nodig om inge sleten denkpatronen opnieuw te durven onderzoeken. Om keuzes te durven maken die voor mij goed zijn, moet ik sterk in mijn schoenen staan, drukt Schopman me op het hart. Zo had ik het nog niet eerder bekeken: zou ik dan misschien toch geen loser zijn die afhaakt, maar juist sterk zijn omdat ik mijn eigen keuzes durf te maken? Het is een hoopgevend perspectief. Waar ik overigens niet te makkelijk over moet denken, waar schuwt Trees Schopman, die wijst op denk patronen die zo zijn verankerd, dat het moeilijk is ze zomaar los te laten. Zolang ik daarop blijf focussen ('ik kan niet meer werken, dus ik tel niet meer mee') houd ik die patronen in stand. Door te oefenen met verandering, bij voorbeeld door in huis meubels op een andere plek te zetten, of mijn dagindeling om te gooien ('s ochtends mijn yogamatje uitrollen in plaats van 's avonds) kan ik oefenen met nieuwe denkpatronen. Vol gens Saskia Geraerts voelen die in eerste instantie onwennig; alsof je een stuntelaar bent die een nieuwe taal leert. Karim Benammar raadt aan om gelijk gestemden te zoeken. Mensen die leven zonder haast en die daarvan kunnen genieten. Ik zou me door hen kunnen laten inspireren nu ik word geconfronteerd 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98