Nadat journalist Dominique Prins (51) de diagnose parkinson kreeg, besloot ze een sabbatical te nemen. Het zorgde niet voor rust in haar hoofd, maar voor onbehaaglijke schuldgevoelens. Hoe komt het toch dat je het gevoel krijgt dat je niet meetelt als je niet werkt, vroeg ze zich af, en ze ging op onderzoek uit. „Maar wat doe je dan de hele dag? vraagt een vriendin. Ze bedoelt het niet lullig, maar toch voel ik me bezwaard. Alsof ik me moet verantwoorden. ,,Ik wandel veel met de hond, en verder eh...'' stamel ik. Het vreemde is: ik verveel me geen moment. Maar wat ik nou echt dóe op een dag? Ik kan het zo gauw niet benoemen. En dat knaagt, ook al heb ik mezelf deze zes maanden sabbatical volkomen bewust gegeven, juist om even niets te hoeven - geen interviews, geen strakke deadlines, geen haast omdat een stuk morgen in de krant moet. Om een halfjaar pas op de plaats te maken. Om het feit dat ik de ziekte van Parkinson heb echt te laten indalen, er niet langer voor weg te rennen, te blijven doen alsof de diagnose geen mokerslag was. Om te stop pen met mezelf wijs te maken dat er niets zou veranderen. Om te bedenken hoe ik met die aandoening de (laten we hopen) tweede helft van mijn leven wil inrichten. Allemaal zinnige redenen. Over directe financiële nood hoefik me geen zorgen te maken, dankzij een partner met een coronaproofbaan. En toch. Op een derde van mijn zelf verkozen 'vrijheid' ga ik nog steeds stipt om 8 uur de deur uit met de hond. Voor het dier zelf hoeft het niet zo vroeg, maar zo lijkt het tenminste alsof ik - net als alle andere mensen - gewoon om 9 uur 'aan de slag' ga. En dan het liefst aan de slag met Iets Nuttigs, zoals een uitgewerkt plan bedenken voor de rest van mijn leven. Een middagje nutteloos netflixen, gewoon omdat het kan? Ik probeer het, maar daar bij ervaar ik vooral schaamte. Overdag de televisie aan, dat druist in tegen zo onge veer alles wat ik in mijn opvoeding heb meegekregen. Hoewel ik weet dat de ziekte van Parkinson een uitstekend alibi is om te 16 Gelukkig niet FOTO'S DANIEL COHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 96