8 NIEUWS Nederland moet radicaal anders gaan nadenken over zijn corona-aanpak, stellen hoogleraren Rudi Westendorp en Marli Huijer. Ze pleiten voor een nationaal corona-akkoord, waarin het redden van levens niet meer de enige belangrijke factor is. DUBBELINTERVIEW MARLI HUIJER RUDI WESTENDORP Er wordt te weinig gedacht over waar we hetvoor doen, en tegen welke kosten udi Westendorp liep eventjes te 'huppe len' toen hij dit voorjaar een inter view met Marli Huijer las. Huijer, oud-huisarts, hoog leraar publieksfilo- sofie en voormalig Denker des Va derlands, sprak zich toen als een van de weinige wetenschappers uit voor het heroverwegen van de lockdown waarin Nederland zich had gestort. Westendorp, hoogleraar ouderen- geneeskunde en sinds zes jaar woon achtig in Denemarken, was blij met de hartenkreet van Huijer, die ervoor pleitte om goed te bespreken hoeveel we als samenleving willen opofferen om de levens te redden die corona dreigt te gaan eisen. Westendorp is dat volmondig met haar eens. Corona kan nog jaren bij ons blijven, stelt hij, en als het niet corona is, dan wacht ons wel een andere pandemie. Na Sars en Mers is Covid-19 immers al het derde opge doken coronavirus in relatief kort tijdsbestek. ,,Het is onvermijdelijk. Er zijn steeds meer mensen, die steeds meer reizen. Die wisselen virussen en bacteriën uit met een snelheid die niet meer verenigbaar is met de biologie van ons lijf.'' Hij waarschuwt dat we van een vaccin geen wonderen moeten ver wachten. ,,Als het al snel komt - naar een hiv-vaccin zoeken we al sinds de jaren 80. Er is veel scepsis, niet ieder een zal een vaccinatie willen. Een vaccin zal bovendien niet iedereen beschermen.'' Westendorp: ,,,,Nu zijn het vooral mensen op hoge leeftijd of met een zwakke gezondheid die dodelijk worden getroffen. Elke overledene aan corona overlijdt gemiddeld en kele jaren te vroeg. Je wil niet dat dat jezelf overkomt, en ik zou ook niet willen dat mijn moeder aan corona overlijdt. Maar verantwoordt wat we nu doen de schade die wordt toege bracht aan onze economie, de horeca, culturele sector, dat andere medische zorg wordt uitgesteld? Nee.'' Huijer: ,,De bevolking groeit en men sen worden steeds ouder. Door hun verminderde weerstand kan een virus onder ouderen heel hard toe slaan. Als oudere moet je beseffen dat het niet in het gemeenschappelijke belang is om alles uit de kast te halen om jou als individu te redden, tegen maximale kosten. We zijn niet meer gewend om met zo'n acute vorm van sterven om te gaan. Mensen die kan ker of hart- en vaatziekten krijgen, leven vaak nog jaren. Jonge mensen zijn niet meer gewend iemand te zien sterven. De levensverwachting is sinds de jaren 50 met tien jaar toe genomen. Maar aan die groei zitten grenzen. We kunnen er niet omheen dat het ook weleens een paar decen nia wat minder kan zijn. We moeten weer leren accepteren dat de dood bij het leven hoort.'' Westendorp: ,,Dat is heel humaan, maar het is ook doorgeschoten zelf beschikkingsrecht. Er wordt te wei nig nagedacht over waar we het voor doen, en tegen welke kosten. Ook voor jou als persoon. Alsof medisch ingrijpen altijd meer kwaliteit van leven geeft.'' Westendorp. ,,Daar ben ik trots op. Doordat we in Nederland openlijk praten over het levenseinde worden veel kwetsbare ouderen niet meer aan de beademing gelegd. Dat heeft Italiaanse toestanden voorkomen, met overgelopen ic's. Maar ook met andere groepen moeten we een eer lijk gesprek aangaan. Er zijn mensen van 43 jaar met een gemankeerd lichaam, omdat ze al jaren ziek zijn. Zij staan misschien nog volop in het leven, maar biologisch gezien aan het einde daarvan. Dan moet je accepte ren dat er geen reële behandelings mogelijkheden meer zijn. Bij de familie zie ik het soms nog misgaan: die vindt dat moeder gered moet worden. Ouderen zijn zelf vaak wijzer. Zij komen nog uit een andere tijd, toen de levensverwachting lager lag en het leven maar beperkt maak baar was. Daar zit misschien wel de pijn die Nederland nu voelt: we denken dat wij kunnen bepalen hoe het leven in elkaar zit. Alsof er geen dood meer mag zijn! Alsof er geen economische crisis meer mag zijn! En als die dan toch optreedt, moet er iemand hangen.'' Huijer: ,,Er zijn veel artsen die met liefde steeds weer alles uit de kast halen. Dat is zo'n menselijke respons. Maar al die goede bedoelingen leiden er niet altijd toe dat ook het goede gedaan wordt. Als er met een van mijn kinderen iets aan de hand is, komt ook in mij een tijger naar boven die ze wil beschermen. Maar daar heb ik mijn denkvermogen voor gekre gen. Het individuele belang van mijn kinderen kan strijdig zijn met het collectieve belang.'' Westendorp: ,,Ik verwijt niemand - het kabinet niet, de ic-artsen niet - dat we in de hulpstand zijn ge sprongen. Maar kunnen we onder hand niet eens met elkaar gaan praten over welk doel we willen bereiken tegen welke prijs?'' Westendorp: ,,Onze individualisti sche cultuur. We redeneren vanuit het ik. Premier Mark Rutte ziet de samenleving als een optelsom van die individuele belangen. Ouderen vinden dat ze beschermd moeten worden. Jongeren dat ze de vrijheid hebben om te doen wat ze willen zolang het anderen niet schaadt. We worden niet aangesproken vanuit het idee dat we verantwoordelijk zijn voor de samenleving als geheel.'' Dat is in Denemarken anders. De cultuurshock was voor Westendorp groot toen hij zich zes jaar geleden in Kopenhagen vestigde. Gewend als hij was aan het denken vanuit het ik kreeg hij al snel door dat de Denen hem te 'lawaaiig en eigenzinnig vonden'. ,,Ik kwam erachter dat ik als Nederlander niet echt oog had voor de omgeving waarin ik verkeerde. Met die houding kwam ik er in Denemarken echt niet.'' Ook Denemarken ziet het aantal- gevallen van corona oplopen. Gister avond besloot premier Mette Fre- driksen het verplichten van het mondkapje in openbare gebouwen. Het Deense RIVM meldde een re cordaantal van 859 besmettingen op een bevolking van 5 miljoen mensen. Westendorp was tijdens de eerste golf lid van het Deense Outbreak Ma nagement Team, maar heeft zijn plaats inmiddels afgestaan. zaterdag 24 oktober 2020 GO 'Zet de dansleraar, Famke Louise en Klaas Knot met elkaar om de tafel' Tekst Annemieke van Dongen en Chris van Mersbergen Moet de vraag op tafel of we ieder een die ziek wordt kunnen helpen? Marli Huijer (65) is hoogleraar publieksfilosofie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze is opgeleid als huisarts, promoveerde daarna in de filosofie en was onder andere docent medische ethiek aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Ze is bij het grote pu bliek bekend geworden toen ze tussen 2015 en 2017 de rol bekleedde van Denker des Vaderlands. Het is toch heel sociaal van ons, dat we alles uit de kast willen halen om levens te redden? -Rudi Westendorp Rudi Westendorp (61) is internist en hoogleraar ouderengeneeskunde aan de Universiteit van Ko penhagen. Tot de zomer was hij lid van het Deense Outbreak Management Team. Van 2008 tot 2015 was hij directeur van de Leyden Academy on Vita lity and Ageing. Hij schreef verschillende boeken over gezond oud worden. De meeste coronaslachtoffers kwamen niet eens in het zieken huis; zes op de tien overleden in een verpleeghuis. Waarom gebeurt dat niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8